koska siitä jää suuhun ja suupieliin inhottava rasvainen kerros, kun syö valmiin tortun.
Ostin ensimmäisen kerran Myllyn paras torttutaikinaa.
En saa syötyä noita kolmea torttua, kun paistoin neljä.
On niin inhottava maku ja rasva, että kysynkin, mitä rasvaa niihin käytetään,
olisi edes margariinia, sekin on varmaan parempaa kuin tuo,
talimainen rasva suussa ja huulissa,
vaikka söin paistani tortun eilen kuumana, suoraan uunista.
Aina torttuni olen paistanut itse tehdystä voitaikinasta, moni lehtisen, ja naistuvat todella hyviltä.
Vieraita varten ostin valmistaikinaa, mutta oli eka ja vika.
Nyt teen vieraille kuppikakkuja, omalla ohjella ja rasva on voita!
Heitin ne loput kaulitut levyt laatikoineen biojätteeseen eilen, ja en katsonut paketista mitä rasvaa siinä torttutaikinassa käytetään.
Ostin ensimmäisen kerran Myllyn paras torttutaikinaa.
En saa syötyä noita kolmea torttua, kun paistoin neljä.
On niin inhottava maku ja rasva, että kysynkin, mitä rasvaa niihin käytetään,
olisi edes margariinia, sekin on varmaan parempaa kuin tuo,
talimainen rasva suussa ja huulissa,
vaikka söin paistani tortun eilen kuumana, suoraan uunista.
Aina torttuni olen paistanut itse tehdystä voitaikinasta, moni lehtisen, ja naistuvat todella hyviltä.
Vieraita varten ostin valmistaikinaa, mutta oli eka ja vika.
Nyt teen vieraille kuppikakkuja, omalla ohjella ja rasva on voita!
Heitin ne loput kaulitut levyt laatikoineen biojätteeseen eilen, ja en katsonut paketista mitä rasvaa siinä torttutaikinassa käytetään.
Vastaukset 13
Vanhimmat
En ole asiantuntija.
Torttuja tuskin tehnyt ikinä. En fanita lehtitaikinaa, enkä luumuhilloa. Mutta nakkipiiloja olen muutamia kertoja tehnyt. Jostain pakaste lehtitaikinasta. Mun mielestä niissä on eroja, joku oli tosiaan kovin rasvainen, joku kuivakas ja joku oli niinkuin mehevä.
Niitä tehdään eri valmistajilta ja yllättävän monia vaihtoehtoja. Tietenkään en muista, mikä oli hyvä mun mielestä. Ikinä en ole torttutaikinaa kokeillut , oletan normi lehtitaikinaa eri tuotteena. En varma, oisko eri resepti.
Kokeile jotain muuta valmistetta. Pakastetaikina kuulostaa paljon helpommalta, kuin ite tehty. Mä en viitis alkaa sellaseen kaulitsemiseen, liikaa duunia.
Tortuista puhuen, lieko kukaan nähnyt appelsiini tms torttuja. Mun mielestä snadi kirpakkuus passais torttuihin. Perinteiset joulutortut siis ei innosta.
=DW=
Kiitos vastauksestasi.
En ole ennen ostanut valmistaikinaa.
Olen leiponut joulutorttuja ja lehtitaikinan ole tehnyt itse.
Aloin jo kotona asuessani tekemään voitaikinan itse, itse kotona kirnutusta voista!
Joskus kiireessä tehtiin mansikkaleivoksia sekoitetusta voitaikinasta, ne olivat pikkusisarusteni herkkua
Se oli sitä kultaista -50 luvun alkua-
Tein viime joulun ja uudenvuoden välillä noin 200 joulutorttua-
Tein itse kaulitun lehtitaikinan, en ostanut, enkä tule ostamaa kaupasta mitään puolivalmistetta.
En syö kauppojen eineksiä muutoinkaan, en osta, teen kaiken ruokani kotona, leivät ja pullat , piirakat ja laatikot, ja käytän vain voita ja kookosrasvaa, kun paistan munkkeja, tao lisään voin joukkoon pihvejä oaistaessa muuta rasvaa, se on lusikallinen kookosrasvaa.
Kiva kun sinäkin olet huomannut makueroja.
Minä olen maistanut vain tätä Myllyn Parasta, joka oli elämäni huonoin valinta.
Taikina ja ne kolme jotka olin paistanut, saivat kyydin jätesäiliöön.
On olemassa ns, sekoitettu voitaikina, jota ei taikinaa tehdessä ei kaulita lehteväksi, ,utta siitäkin tulee hyvännäköisiä leivonnaisia.
Sitten on se kaulittu lehtitaikina, johon saa monilla taitoskerroilla mahtavan lehtevyyden ja komeat tortut.
Tuo torttutaikina oli kahden tortun levyiksi kaulittua, mutta rasva kuin jotain kovaa rasvaa joka maistui suussa tunteja. Liekö Palmuöljyä tai kokkirasvaa? Hyi.
On olemassa lehtitaikina, voitaikina ja torttutaikina.
Rasvat on joko voi, margariini tai kasvispitoinen margariini.
Google kertoo kaiken sinullekin, jos vain viitsit etsiä.
Luulitko, etten tiedä, halusin kokemuksia kuulla!
Et tiennyt :))))))
Aloitus tarkoittaa että torttujakin on tänä vuonna huonnettu. En muista että viime vuonna olisi rasva suupielistä tirissyt. En montaa joulun mittaan syö.
Olen syönyt ensimmäiset puolitoista torttua tänä vuonna pikujoulussa, huolellisesti puolitettiin loput ettei tilatuista jäänyt jäljelle kuin murut. Paikallisesta kotileipomosta, suussasulavia, ah!
Olet ostanut Torttutaikinaa jossa rasvoina on kasvirasvaa ja palmu-, ja rypsiöljyä.
En osta tuota ikinä vaan ostan Voitorttutaikinalevyjä! Hieman kalliimpia mutta ovat oikeita voitorttuja.
Töihin ostettiin aina noita Torttutaikinalevyjä ja ainoastaan juuri uunista tulleina niitä saattoi syödä. Jäähtyneinä aivan kamalia.
Tässä sinulle selitys. Kannattaa olla tarkkana kaupassa ja lukea niitä pakkausten tuotenimiä ja tuoteselosteita.
Tuota se taisi minun ostamani olla, epäilin palmuöljyä ja margariinia.
Margariinia en ole huusholliini ikinä ostanut.
Niin hyvin ei mainosteta, että ostaisin, enkä niin köyhä ole, että en voipakettia saa maksettua!
Syön joka päivä kasvimargariinia eli kevytlevitteitä aamuisin leivän päällä.
Milloin mitäkin, Floraa, Beceliä, Keijua jne,
Ihan hyvää ja terveellisempää kuin voi, se ei nosta kolesterolia kuten voi.
Olet niin rikas, että sinulla on varaa turvottaa verisuonesi eläinrasvalla umpeen.
Mikset katsonut paketista mitä se rasva on niin tietäisit vastaisuudessakin
varoa vastaavia tuotteita ?
Myllyn Paras Torttutaikina on margariinilla leivottu lehtevä taikina,
sanoo tuoteseloste.
Sen rasva on kasvirasvaa ja -öljyä.
Ei voita.
Tuoteselosteet ovat sitä varten, että niitä luetaan.
Ei tarvitse sitten valittaa.
Rasvaakin ihminen tarvitsee.