Onko kateudesta jo keskusteltu?

Anonyymi-ap

Kateus olisi tärkeä aihe keskestelussa siksikin, että kateus tuntuu olevan Pohjois-karjalaiselle väestölle se kaikkein rakkain ja tärkein asia elämässä. Tästä kertoo sekin, että täällä oikein etsitään syitä saada kadehtia ja syiksi kelpaa mikä tahansa. Ja jos sellaista ei löydy, sellainen keksitään.

Kateus on ilmeisesti näiden mielestä niin ihana ja auvoinen tunne, että haluavat haluamalla kadehtia toisia eikä heitä estä edes ikä. Eli eivät edes yli seitsenkymppisinä ole kateudesta luopuneet vaan halajavat tätä lisää.

Henkinen kehitys jäänyt kesken kun edes vuodet ei opeta näille että kateus on lapsellista ja itsetunto-ongelmasta johtuvaa. Muiden onnesta ja onnistumisista tulisi riemuita.

Pohjois-karjalassa tehdään maakuntaa ja paikallista kulttuuria tunnetuksi lähinnä suuresta kateudesta ja vahingonilosta. Kateus tulee ekana mieleen kyseisestä maakunnasta. Luulis ett hieno luonto tulisi mutta ei, tulee kateus koska se on niin hyvin lanseerattu tänne

19

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toisten matkiminen on yleistä myös. Pitää aina osoittaa muille että hei minullakin on tämä tai tuo asia mitä toisella, oli se aineetonta tai aineellista. Ihmeellinen tapa sekin. Ei tulla toimeen itsensä ja sisimpänsä kanssa niin siitä tuo kertoo. Pitää kohdata itsensä niin ei tarvi kiinnostua nuuskimaan muiden asiota jotka ei kuulu itselle.

      • Anonyymi

        Maailma olisi varmaan hyvä paikka jos täällä ei olisi muita ihmisiä kuin sinä.
        Mistä sinä silloin valittaisit?
        Itsestäsi varmaan...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Maailma olisi varmaan hyvä paikka jos täällä ei olisi muita ihmisiä kuin sinä.
        Mistä sinä silloin valittaisit?
        Itsestäsi varmaan...

        Väärin. Maailma oliis parempi paikka jos kaikki ihmiset kunnioittaisi toisiaan, rakastaisi lähimäistä kuten itseään ja Jumalaa.


    • Anonyymi

      Karjalassa kateus voittaa kiimankin.

      • Anonyymi

        Luulis että ilo muiden onnesta tuottaa inspiraation itsellekin. Vaan ei oikein haluavat pahan olon itselleen kateudella


    • Anonyymi

      Eräs paikallinen sanoi että melkein kaikki on kateellisia täällä. Toinen paikallinen sanoi että P-karjalassa kaikki kadehtii kaikkia. Aivan sairasta!!!!!!!!!

    • Anonyymi

      Merkillisintä on se että karjalassa moni luulee että muut aiheuttaisi heidän kateutensa. Minullekin yksi sanoi kerran että aiheutan kateutta. Uskomatonta vastuuttomuutta. Kateellinen aiheuttaa aina itse oman kateutensa eikä kukaan toinen ole siitä vastuussa. Kateellinen on itse syyllinen omaan kateuteensa. Tämän todistaa jo sekin että monet erityisesti muualla kasvaneet eivät kadehdi ketään.

      • Anonyymi

        Jos joku valittaa toisen aiheuttavan kateutta sehän on samalla tunnustus että on kateellinen. Älytöntä että uhria syytetään vielä siitä kun on itse kateellinen.😂


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos joku valittaa toisen aiheuttavan kateutta sehän on samalla tunnustus että on kateellinen. Älytöntä että uhria syytetään vielä siitä kun on itse kateellinen.😂

        Tätä olen ihmetellyt vuosia. Sanoja oli yli 70 vuotias. Tuntuu että karjalassa hyvin moni ajattelee tosiaan niin että heidän kateuden aiheuttaa joku toinen omalla elämällään.

        Onhan täällä tultu jopa vihjaamaan että pitäs tehdä vähemmän töitä. Mitä se näille kuuluu mitä joku toinen tekee. En minä ainakaan kysy lupaa paikallisilta mitä saan tehdä. Oma on elämäni. Välitän vain siitä mitä mieltä Jumala on tekemisistäni.


    • Anonyymi

      Paikalliset usein itse keskustelee järkevän oloisesti paikallisesta kateudesta tai juoruilusta mutta kun selän kääntää, on he itse tekemässä samaa. Missään muualla en tiedä tällaistä olevan tässä laajuudessa. Ei tippaaaan voi luottaa ihmisiin idässä. Heti juorutaan mitä tietää saadaan tai kuullaan ellei peräti itse keksitä tarinoita.

      Tätä se on kun ei kyetä itseään kohtaamaan niin pitää muiden asiota vatvoa. Narsistinen persoonallisuushäiriö isolla osalla itä-suomessa. Siitä kertoo sekin että viat ulkoistetaan aina muille eikä vastuuta oteta mistään. Muiden pienetkin virheet huomataan muttei omaa käytöstä

    • Anonyymi

      Lieksassa katsotaan kateuden olevan hyvä asia. Asiat ovat esim. hyvin silloin jos vaikka muut kunnat ovat kateellisia Lieksalle.

      • Anonyymi

        Jos Lieksassa olisi oikeasti asiat hyvin niin se muiden kuntien kateus olisi siltikin huono asia. Kateus on aina alhaista ja tyhmyyttä. Jos Lieksassa olisi asiat hyvin, niin muut kunnat voisi tehdä opintomatkoja Lieksaan ja pyytää neuvoja hyvään hallintoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos Lieksassa olisi oikeasti asiat hyvin niin se muiden kuntien kateus olisi siltikin huono asia. Kateus on aina alhaista ja tyhmyyttä. Jos Lieksassa olisi asiat hyvin, niin muut kunnat voisi tehdä opintomatkoja Lieksaan ja pyytää neuvoja hyvään hallintoon.

        Täällä on myös sellainen erikoinen ajatus että jos jostain juorutaan niin se olisi hyvä asia. Jotkut on jopa toivoneet itsestään juoruja koska se todistaisi että he on parempia koska täkäläisen logikan mukaan turhista ei juoruta. Ehkä niinkin, mutta juoruaja se vasta turhaa hommaa tekee. Pitäisi keskittyä omaan elämäänsä.


    • Anonyymi

      Ainakaan aloittajan mielitaudista ei kukaan ole kateellinen.

    • Anonyymi

      Useimmat ihmiset on joskus jotain juorunneet tai kadehtineet. Yleensä ikä tekee sen että ihminen kasvaa aikuiseksi. Mutta Karjalassa kateus ja juoruilu on patologista. Sairaalloista. Suorastaan elämän tärkeimmät asiat. Eikä ikä vähennä täällä niitä useimmilla joka osoittaa ettei tapahtu henkistä kasvua.

    • Anonyymi

      Uskoon tullessa kateuskin voi kadota ja tulla lahjavanhurskaus ihmiseen. Rauha myös tulee silloin. Siksi on viisasta anoa Jumalalta uudestisyntymistä.

    • Anonyymi

      Lahjattomat on kateellisia. Selkäänpuukottajia.

      • Anonyymi

        Toisaalta itä-suomessa on moni menestynytkin kateellinen eli tuntuisi että se patologinen kateus idässä johtuu enemmän persoonallisuushäiriöstä nimeltä narsismi. Tätä käsitystä tukee myös tuota taipumus puukottaa selkään sekä kyvyttömyys vastaanottaa oikeutettua kritiikkiä ja vastuuttomuus.


    • Anonyymi

      Mistä v----n kateudesta? Opettele sinäkin nahjus tekemään töitä ja nauttimaan elämästä äläkä mieti jonninjoutavia hömpötyksiä. Ei ihme että pää sekoaa tuolleen kun on päivät pitkät joutoaikaa miettiä kaikenlaisia salaliittoteorioita ja mielensäpahoittamiskohteita.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      223
      18481
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      96
      4084
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      71
      2565
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      47
      2144
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      185
      1725
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      1602
    7. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1553
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      133
      1503
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      168
      1484
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1374
    Aihe