Kysymys velkajärjestelystä

Anonyymi-ap

Hei.
Onko jollain teistä tietoa, mitä kaikkia dokumentteja tarvitsee velkajärjestelyyn hakeutuessa siihen hakemukseen mukaan?
Saan varmaan listausta velkajörjestelystä mutta mietin että voisin jo alkaa keräillä asioita ennen sitä ensimmäistä aikaa.

Toinen asia, ulosottohan ymmärtääkseni jäädytetään hakemuksen ajaksi. Ymmärtääkseni ne rahat kuitenkin menee palkasta edelleen. Entä jos pääsee velkajärjestelyyn? Siirtyykö raha sinne ? Oletan näin.

Olen pitkään ollut jo ulosotossa ja velkajörjestelyyn hakeutuminen jännittää kovasti.
Kiitos vastauksista jo nyt.

5

488

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hain keväällä velkajärjestelyyn ja otin ensimmäiseksi yhteyttä talous- ja velkaneuvontaan. Sähköisesti lähetin pyydetyt tiedot tuloista ja menoista, velkaneuvoja keräsi tiedot veloistani, minusta homma sujui hyvin. Velkajärjestelyhakemus piti tehdä paperi versiona. Minulla ulosotto jatkui normaalisti ja jatkuu edelleen näin päätöstä odottaessani, odotan edelleen päätöstä velkajärjestelystä, 6-7 kk mennyt jo.
      Jos ei mitään kuulu vuoden loppuun mennessä, kyselen Käräjäoikeudessta, mikä on käsittelyni tilanne. Mutta ruuhkaa siellä varmasti on!

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksestasi. Jospa saat pian odottamasi päätöksen!!
        Koitko raskaaksi tämän prosessin? Oliko maksusta isompi tai pienempi mitä oletit?


    • Anonyymi

      Hakuprosessi oli mielestäni ok, ei yhtään stressaava. Maksu suunnitelman lyhennykset koen itselleni sopivaksi myös.
      Se, ettei kukaan velkoja vastusta velkajärjestelyä, on hyvä asia, mutta vaikka joku vastustaisikin, ei sekään estä velkajärjestelyyn hyväksymistä. Omalla kohdallani ei velkojista kukaan vastustanut.
      Mutta kannattaa varautua pitkään odotukseen päätöksen suhteen, jopa 1,5 v joku on saanut odottaa päätöstä !

    • Anonyymi00004

      Kerro miksi velkaannuit, ja siihen johtaneet syyt. Ei tarvi pelätä jos joku velkojista vastustaa. Maksujärjestelijä haluaa toki korvauksen tehdystä työstä,mutta se otetaan sieltä ulosotetuista varoista. Tsemppiä jatkoon,kyllä asiat järjestyy.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      40
      2586
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      53
      1051
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      66
      921
    4. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      53
      857
    5. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      783
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      11
      710
    7. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      61
      681
    8. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      634
    9. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      617
    10. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      65
      613
    Aihe