Ford C-Max tyhjäkäynti

Toimi20tkm

Uusi Ford C-Max 1.8 vm. 2004 alkoi temppuilemaan 20 tkm huollon jälkeen: kone satunnaisesti alkaa tyhjäkäynnillä käymään huonosti tiputtaen kierrokset 500:aan ja melkein sammuttuaan hyrähtää käyntiin vilautettuaan laturivaloa ja taas on 1000 rpm. Tanään C-Max sammui vaimon ajaessa kolme kertaa ja välillä vilahti teksti "Power Steering failure", ilmeisesti kone sammui käännyttäessä ja kytkimen ollessa alhaalla. Yllättävä ohjaustehostimen poismeno oli aiheuttaa kurvissa ulosajon! Korjaamolla sanottiin että vaikea vika ja vaihtoivat varmuuden vuoksi softan nykypäivän korjausmallin mukaan. Ei tullut kuntoon.
Mikähän autoa todellisuudessa riivaa ? Kyllä se aina uudestaan käyntiin hörähtää mutta eihän tälläinen vetele uuden auton kohdalla. Hengenvaarallinen peli.
Vika siis ilmenee silloin tällöin, tyypillisimmin 10 min kaupunkiajon jälkeen liikennevaloissa pysähdyttäessä tms.

10

5223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seemaksi

      Vie se huoltoon niin selvittävät. Siinähän on vielä takuu voimassa. Täältä palstalta tuskin saa muuta kun toyotakuskien ehdotuksia vaihtaa vetonivelet.

      • Toimi20tkm

        .. 20 tkm huollon älkeen CMax alkoi temppuilemaankin. No, keskiviikkona varattu aika.


    • mitä jos

      vaihtaisit merkkiä, loppuisi ne huolet ja murheet!

    • meitsi

      Samanlaiset oireet mulla ja syynä oli bensapumpun rikkoutuminen. mulla kyllä sytty moottorin varoitus valo..

      • Toimi20tkm

        Keskiviikkona menossa huoltoon. Kompuutteri kiinni ja toivovat jotain löytyvän. Voinhan vihjaista..
        Mika kone sulla on ?


    • Saara

      Minun C-maxissani oli sama vika jo 10.000 km:n jälkeen. Eivät meinanneet huollossa ottaa asiaa vakavasti. Mitään ei tapahtunut ennen kuin aloin käydä vähän ilkeäksi. Lopulta vika korjaantui kun vaihtoivat kaasuläppäkotelon toisen malliseen. Jäi vähän tunne, että tiesivät kyllä, mitä pitäisi tehdä, mutta nitkuttivat vaan näön vuoksi johtoja kuin kokeillakseen, voisivatko välttyä kalliilta korjaukselta.

      • Toimi20tkm

        Kiitos asiallisesta vastauksesta. Vihjaisen huollossa huomenna. Tosin kun sanoin ettei tällainen vika ole aiemmin ollut esillä Internetin palstoilla , vastaus oli aika tyly "no siellä nyt kirjoitetaan ihan mitä sattuu, ei kannata lukea". Well, saattaahan tuokin olla totta. Teinien vastaus kun tuntuu olevan esitettyyn ongelmaan kuin ongelmaan idearikkaasti "vaihda auto" tai "soita Paranoid".


      • Toimi20tkm
        Toimi20tkm kirjoitti:

        Kiitos asiallisesta vastauksesta. Vihjaisen huollossa huomenna. Tosin kun sanoin ettei tällainen vika ole aiemmin ollut esillä Internetin palstoilla , vastaus oli aika tyly "no siellä nyt kirjoitetaan ihan mitä sattuu, ei kannata lukea". Well, saattaahan tuokin olla totta. Teinien vastaus kun tuntuu olevan esitettyyn ongelmaan kuin ongelmaan idearikkaasti "vaihda auto" tai "soita Paranoid".

        Kaasuläppäkotelo ?
        Kyseessä ruiskukone..


      • Toimi20tkm
        Toimi20tkm kirjoitti:

        Kaasuläppäkotelo ?
        Kyseessä ruiskukone..

        .. mutta viaksi tosiaankin paljastui viallinen kaasuläppäkotelo! Ei löydy hyllystä mutta tilauksessa on.


    • tietämätön

      missä sijaitsee focuksen vm. 2004 tyhjäkäyntiventtiili?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3338
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2777
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2316
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2288
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2221
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2206
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2007
    8. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      1993
    9. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1934
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      96
      1790
    Aihe