pissatulehdus ja vajaatoiminta

mulla on ollu pissatulehduksia koko ajan, 16-17 vuotiaasta lähtien. pari kertaa on ollu estolääkitys mut ei sekään auta mitään. aloin jo miettimään et kai mulla on joku rakennevika virtsateissä kun ne aina vain uusiutuvat ja mistä sitä tietäskin vaikka oliskin.. mut tuli puheeksi tuo että mulla on kilpirauhasen vajaatoiminta ja tulehduksia koko ajan yhden tuttavan kans ja hän kertoi että kaverillansa on ihan sama homma, että tämä vajaatoiminta aiheuttaa niitä pissatulehduksia. onkos täällä ketään jolla ois samanlaisia kokemuksia??alkaa pikku hiljaa kypsyttään ku aina on joku antibioottikuuri päällä, tälläkin hetkellä..ja lääkäreitä ei kiinnosta penninkään vertaa tutkia asiaa..yksityiselle kai pitäs mennä, mut sekin maksaa niin pirusti.. :( mut jos jollain ois tietoa asiasta niin ois kiva kuulla :)
91062
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Täälläkin sama juttu. Koskaan aikaisemmin ei ole ollut virtsatietulehduksia, mutta kun kilppariongelmat alkoi niin on ollut virtsatietulehduksia jatkuvasti. Toivottavasti loppuu sitten, kun/jos kilppari lääkitys on kunnossa. Lääkärini totesi, että on kyllä mahdollista, että kilppari aiheuttaa tulehduksia.

Ehkä kannattaa mennä yksityiselle, jos tuntuu siltä. Minullakaan ei olisi varaa käydä yksityisellä, mutta kyllä terveydestään kannattaa maksaa.

Äänestä
  • No kilpirauhanen ei kyllä aiheuta mitään tulehduksia. Bakteerit ja virukset niitä aiheuttaa.. Hypotyreoosi saattaa altistaa infektioille, immuunitetti heikkenee.

    Äänestä

  • ............ kirjoitti:

    No kilpirauhanen ei kyllä aiheuta mitään tulehduksia. Bakteerit ja virukset niitä aiheuttaa.. Hypotyreoosi saattaa altistaa infektioille, immuunitetti heikkenee.

    Kyllä kai nyt jokainen sen tietää. Mutta käytännössä ihmiset jotka ei ole lääketieteilijöitä, sanoo noin koska vajaatoimintahan se perimmäinen syy on. Jos ei olisi vajaatoimintaa, bakteerin eivät pääsisi tekemään tihutöitään.

    Äänestä

  • tuolla et sitten kun lääkitys on kunnossa et kun kilppariarvot on kohillaan?? mulla on kyllä arvot kohillaan mut tulehuksia jatkuvasti. eniten pelottaa se et pissatulehdus menee munuaisiin.. tälläkin hetkellä alaselkä aivan saakelin kipeä.se tästä vielä puuttuisikin et menis munuaiset paskaks ja joutus dialyysissa ramppaamaan...nooh, toivottavasti ei!!

    Äänestä

  • kristalli kirjoitti:

    tuolla et sitten kun lääkitys on kunnossa et kun kilppariarvot on kohillaan?? mulla on kyllä arvot kohillaan mut tulehuksia jatkuvasti. eniten pelottaa se et pissatulehdus menee munuaisiin.. tälläkin hetkellä alaselkä aivan saakelin kipeä.se tästä vielä puuttuisikin et menis munuaiset paskaks ja joutus dialyysissa ramppaamaan...nooh, toivottavasti ei!!

    Sitä tarkoitin,että kilpparilääkitys kohdillaan.

    Äänestä

äidlläni on ollut aina. Nyt vasta tajuttiin että se voi johtua siitä.

Usein menee pois sillä että muistaa juoda reilusti vettä. Nyt hän on ruvennut käyttämään karpalokapseleita ja niistä on kyllä apua vaikka kalliiksi tulee.

Äänestä

Minulla todettiin vajaatoiminta vuosi sitten. Sitä ennen kärsin jatkuvasta VTI:stä. Sain vaivan kuriin karpalolla ( tabut mehu). En kuitenkaan edelleenkään voi uimaan mennä järviin tai muihin luonnon uintipaikkoihin. Kylmä vesi aiheuttaa oitis tulehduksen.

Kyllä se näin on että vajis on syypää aika moneen asiaan, asennointuminen kaikkeen vie aikansa...

Äänestä

Rupesin itsekin tota asiaa miettimään, itselläni todettiin vajaatoiminta -03 keväällä, mutta ainoastaan yksi virtsatietulehdus kylläkin, IHMETTELINKIN että mistä hemskatista se nyt tuli. Ei kuunaan päivänä ole sellaista ollut, nyt voisis aatella että vajaatoiminnasta. Mutta sinun kannattaa juoda paljon, se puhdistaa elimistöä. Jos se vaikka auttaisi sinua hetkeksi. Kyllä sinun nyt pitäisi saada se tulehduskierre aisoihin. Joku häikkä täytyy olla. Uskon että kyllä siihen joku apu löytyisi. Kunhan sinut nyt ensin tutkitaan ja hutkitaan :)

Äänestä
  • Minulla pissatulehdukset vaivasivat monta vuotta, nyt tyroxini-lääkitys ja alkaa vähitellen helpottaa, otan myös karpalotabletteja ja juon karpalomehua. Auttaa kyllä. Vajaatoiminta aiheuttaa nestekierron heikentymisen kropassa eli neste ei kierrä päässä eikä sen koomin missään muussakaan eli sydän kärsii, sisäelimet kärsivät ja aivotoiminta kärsii... virtsatulehdukset ovat yksi vaiva monista. Minulla myös ummetus oli ajottain tosi vaikea, mutta nyt on alkanut vatsa palautuu normaaliin toimintaa, kun tyroxinia syöty vuosi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kristalli kirjoitti:

mulla on ollu pissatulehduksia koko ajan, 16-17 vuotiaasta lähtien. pari kertaa on ollu estolääkitys mut ei sekään auta mitään. aloin jo miettimään et kai mulla on joku rakennevika virtsateissä kun ne aina vain uusiutuvat ja mistä sitä tietäskin vaikka oliskin.. mut tuli puheeksi tuo että mulla on kilpirauhasen vajaatoiminta ja tulehduksia koko ajan yhden tuttavan kans ja hän kertoi että kaverillansa on ihan sama homma, että tämä vajaatoiminta aiheuttaa niitä pissatulehduksia. onkos täällä ketään jolla ois samanlaisia kokemuksia??alkaa pikku hiljaa kypsyttään ku aina on joku antibioottikuuri päällä, tälläkin hetkellä..ja lääkäreitä ei kiinnosta penninkään vertaa tutkia asiaa..yksityiselle kai pitäs mennä, mut sekin maksaa niin pirusti.. :( mut jos jollain ois tietoa asiasta niin ois kiva kuulla :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu