Joka asian asiantuntijan olevinnan oleva Neittaanmäki kirjoittaa Sampo-lehdessä aurinkoenergian kannattavuudesta. Hyvä "asiantuntija": aurinkoenergia ei mitenkään yksistään ole kannataavaa puuhaa, vaan se vatii rinnalle aina tuulivoimaloita. On hyvä, että nyt maaseudun "luppoalueet" (ränsistyneet pellot joista ennen saatiin eu -tukea, käyttämättömät turvesuot, joista vihreät veivät elinkeinon jne) otetaan hyötykäyttöön. Etkö tiedä, että oikeat asiantuntijat ja ne jotka osaavat tehdä energialaskelmia, ovat hyvin tarkasti tutkineet, laskeneet ja puntaroineet, millainen energiamuoto kannattaa. Lopputulemaksi on tullut, että vain ja yhdessä tuulivoimaloiden kanssa aurinkokennoilla tuotettu energia on kannattavaa. Jos siellä Koskenkylässä on nyt käyttämättömiä peltoja (kun jatkossa ei saa eu tukia, kuin ihan oikeasti viljelemällä peltoja, tuottoa), niin otahan yhteys tuuli/aurinkoenergiayrityksiin. He tulevat mielelään tonkimaan pellot, suot ja metsät ja antavat sitten jonkun tulla businesta pyörittämään. Ei pelkka tuulivoimala yksin sotke luontoa, vaan myös aurinkoenergiallekin tulee rakentaa hyvin leveät sähkönsiirtobaanat. Koskenkylän liepeillehän onkin nyt seurakunnan maille tulossa mittavia energiateollisuusalueita. Oletko siinä mukana? Ellet, "suutari pysyköön lestissään", työskentele vain tekoälysi kanssa. Hyvää joulunodotusta!
Energia-asiantuntija ???? Neittaanmäki!
7
122
Vastaukset
- Anonyymi
Ja tuubaa tuli yhteen pötköön
- Anonyymi
Saarijärven hölönpölyn puhujat ; Honkonen ja neittaanmäki.
- Anonyymi
Ennen sanottiin: valhe, valheempi, tilasto. Nyt sanotaan: valhe, valheempi, tekoäly.
- AnonyymiUUSI
Saarijärvi....kierrä se kaukaa
- AnonyymiUUSI
Vaikka miten lasken,aurinkopaneelit ei kannata. Kesällä sähkö sikahalpaa,talvi lyhyt ja leuto.Sähkön hinta matala kun lasketaan pörssisähkö/kk ja vuoden keskimääräinen hinta.
- AnonyymiUUSI
Niinpä. Lisäksi talvella ei paljon aurinkokaan paistele. Tuulta tulee paljon enemmän "pimeään" aikaan kuin kesällä. Tuulivoimalat korvaavat sähkönsaannin. Mistä lie kirjoittaja tietonsa ammentanut, mutta totta se on. Ja miksi Sampolehti julkaisee tuollaista hökynpölyä.
- AnonyymiUUSI
Siis, ei tietenkään ole totta kirjoittajan aurinkoenergiatietämys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2213212Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3362863Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.761810Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601738Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?541610- 1221396
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,111382Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171300Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4391293- 1061276