Puttolan hirvimiesten pikkujoulut

Anonyymi-ap

Laukaan yllä leijui talvinen usva, sellainen joka saa kylätien näyttämään miltei lavasteelta. Puttolan Hirvimiehet olivat kokoontuneet vanhalle seurantalolle, joka oli koristeltu jouluvaloilla ja ylimalkaisilla poronsarvilla. Joulunalus oli Puttolassa aina vähän enemmän… kaikkea. Siellä puhuttiin kovempaa, naurettiin ronskimmin ja katsottiin toisia vähän pidempään kuin olisi kohteliasta.

Hirvi-Reijo oli jo legenda ennen kuin hän astui ovesta sisään. Mies oli saanut lempinimensä vuosia aiemmin, kun hän ilmestyi hirvensarvikypärä päässä keskelle metsästysseuran kokousta ja väitti sen “tuovan metsäonnen”. Totuus oli, että se toi hänelle lähinnä naurua, huomiota ja jonkinlaisen sähköisen maineen, joka seurasi miestä kaikkialle.

Seurantalon vieressä seisova vanha navetta oli lämmitetty varastoksi, mutta talon naiset olivat nimenneet sen jo aikaa sitten punahuoneeksi—sinne mennään vain, jos ilta käy tarpeeksi kuumaksi. Tuona yönä lumi natisi, musiikki humisi sisällä ja ihmiset heittäytyivät pikkujoulujen vauhtiin.

Reijo oli elementissään. Hänellä oli karisma, joka ei perustunut siisteyteen tai hillittyyn charmikkuuteen, vaan siihen raakaan vilpittömyyteen, joka saa ihmiset unohtamaan oman ujoutensa. Hän tanssi, nauroi, tarjosi juomaa, kuunteli ja osasi koskettaa juuri sillä kevyellä tavalla, joka saa toisen sydämen jättämään lyönnin väliin.

Kun ilta venyi, muutama seurueen nainen alkoi vilkuilla navetan ovea. Puttolassa oli oma äänetön kulttuurinsa: jos joku halusi seurata Reijoa, se tapahtui vapaaehtoisesti, rohkeasti ja peittelemättä. Lattialla oli heinän tuoksu, katonrajassa hehkui punainen valonauha ja vanhoista kaiuttimista tuli matalaa, rytmikästä musiikkia. Tunnelma ei ollut salakähmäinen vaan vapaasti hengittävä ja utelias, kuin ihmiset olisivat hetkeksi pudottaneet naamionsa.

Reijo ei ollut mikään noituri tai yliluonnollinen satuhahmo, mutta hänellä oli tapa katsoa toista ihmistä kuin tämä olisi koko huoneen ainoa valonlähde. Puttolan nainen, joka oli tullut ensimmäisenä, sanoi myöhemmin, että navetan ovi sulkeutui heidän takanaan kuin talvi olisi jäänyt ulkopuolelle odottamaan. Ilmassa oli lämpöä, kerääntyvää sähköä ja sitä tiettyä juhlakauden kihelmöivää hulvattomuutta, joka saa aikuiset ihmiset kokeilemaan rajojaan ja sytyttämään toisensa.

Pikkutunneilla lumisade taukosi, ja seurantalon ikkunoista näkyi, miten ihmiset palasivat ulos navetasta posket hehkuen. Kukaan ei puhunut liikaa, kukaan ei selitellyt mitään. Laukaassa oli ymmärretty jo sukupolvien ajan, että jotkut illat on tehty siitä aineesta, josta muistoja syntyy ja jota ei tarvitse purkaa osiin.

Hirvi-Reijo seisoi seurantalon portailla lopuksi yksin hetken, hengitys huuruten. Hän hymyili, eikä se ollut mahtailua vaan sitä ihmeellistä rauhaa, joka tulee, kun ihmiset ympärillä ovat löytäneet oman hehkunsa. Sitten hän veti takin tiukemmin ympärilleen ja katosi yön siniseen hämärään.

Puttolan pikkujoulut eivät koskaan olleet vain juhlat. Ne olivat pieni valtakunta, jota ei kartasta löydä, mutta jonka jokainen siellä ollut muistaa. Tämä tarina jatkaa mielellään, jos haluat kurkistaa navetan puolihämäriin kulmiin tai Reijon salaperäiseen menneisyyteen.

16

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jep jep otteita skitsofreenikon päiväkirjasta

      • Anonyymi

        Reijosta laukaan kaupunginjohtaja, nyt


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Reijosta laukaan kaupunginjohtaja, nyt

        Reijo


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Reijo

        Ööööö


    • Anonyymi

      Ja jos joku uusi henkilö tuli ketjuun niin Hirvi-Reijo on tunnettu ja noussut jopa legendaksi siitä syystä että hänellä on paksu ja suonikas 28cm kyrpä.

      • Anonyymi

        Näin on!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näin on!

        Noloa 😅🤣


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Noloa 😅🤣

        No ei ole mitään noloa, kyllä ois hienoa kun ois noin iso, en pukis housuja ollenkaan..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ei ole mitään noloa, kyllä ois hienoa kun ois noin iso, en pukis housuja ollenkaan..

        Sama


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ei ole mitään noloa, kyllä ois hienoa kun ois noin iso, en pukis housuja ollenkaan..

        Bentsot naamaan ja vintti pimeäksi


    • Anonyymi

      Vaimo on menossa kavereidensa kanssa hirvimiesten pikkujouluihin, minä en saa tulla mukaan ,mitähän tästä pitäisi ajatella, kannattaako olla huolissaan.. meillä on lapsiakin...

      • Anonyymi

        Toivottavasti ei tule takaisin hirvimiesten pikkujouluista. Vahda varmuudella lukot oviin, ettei pääse sisälle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toivottavasti ei tule takaisin hirvimiesten pikkujouluista. Vahda varmuudella lukot oviin, ettei pääse sisälle.

        Näin on, että naisen vahtiminen on yhtä turhaa kuin laittaisi kirppuja lautaselle vahdittaviksi.


      • Anonyymi

        Hirvimiehet piikkaavat heitä


    • Anonyymi

      Milloin nämä on/oli?

    • Anonyymi00021

      Reijo

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe