Lappeenrannassa investoidaan järkyttäviä summia sellaisiin hankkeisiin joita suuri osa kaupungin väestöstä ei voi hyödyntää. Pelkkiin liikuntapaikkoihin yli kahdeksankymmentä miljoonaa, eikä sekään ole lopullinen summa. Päättäjät perustelevat investointeja vetovoimalla ja nykyisten liikuntapaikkojen huonolla kunnolla. Onko ihan pakko järjestää osalle asukkaista lämmitettävät / jäähdytettävät leikkipaikat jossa voi telmiä halutunlaisen harrastuksen parissa säästä riippumatta? Mihin tarvitaan esimerkiksi kymmenien tuhansien eurojen hintaisia talvikunnossapidettäviä portaita jotka eivät johda mihinkään? Moniko kaupunkilainen todellisuudessa niitä tarvitsee? Tai talvisin lämmitettävää ulkokenttää sekä hallia jota käyttää vain pieni rajattu ryhmä? Velkarahaa Lappeenranta joutuu ottamaan vuosina 2023 - 27 ainakin jopa 180 milj. euroa. Taitaa veroaste nousta lähiaikoina ja uimahallin lippujen samoin jotta edes korot saadaan kuitattua.
Olisiko päättäjillä jonkinlainen kokonaiskuvan hahmottaminen tulevista kustannus seuraamuksista kaupunkilaiselle hukassa?
Onko Lappeenranta seuraava konkurssikaupunki?
4
85
Vastaukset
- Anonyymi
Jos tarkotuks on ajaa konkurssiin.
- AnonyymiUUSI
Kaikki tämä Itä-Suomen talouden talouden alasajo on mennyt Venäjän vastustamiseen Ukrainan sodassa. Meillä on kyllä siihen varaa, olemme sen velkaa Ukrainalaisille. Olemme onnellinen kansa ja ylpeä että voimme auttaa , vaikka taloutemme hieman laskeekin.
- AnonyymiUUSI
Näin sanoo henkilö, joka elää Kelan eli veronmaksajien rahoilla. Suuri enemmistö kuitenkin ymmärtää, että taloustilanne on äärimmäisen vakava tulevaisuuden kannalta. Hullunkurista tässä on se, että huono tilanne on pääosin itse aiheutettu. Ilman massiivista rahan lähettämistä Ukrainan korruptoituneen hallinnon jaettavaksi ja ilman rajasulkua Lappeenrannan tilanne olisi täysin erilainen. Toivottavasti näitä huonoja päätöksiä ajaneet joutuvat vastuuseen huonoista päätöksistään.
- AnonyymiUUSI
Suomi on aina ollut itsepäinen Venäjää kohtaan ja se käynyt meille todella kalliiksi. On pitkä lista jotka tässä keissisäkin menetimme ja täysin omaa syytämme. Ja vielä ruotsinkielisten eliitti oikeisto poliitikkojen toimesta. Kansa vedettiin mukaan vanhoja kaunoja lietsomalla ja saatiin muka lupa liittyä natoon. Nyt venäjä maksattaa Suomella sen virheen korkojen kera.
Pitäkää kiinni, kyyti on kylmää...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342734Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2642326Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221423- 1151092
- 971050
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041023Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13942Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La57841Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.281794Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50781