Joku on ehkä seurannut viimeaikojen uutisointia koskien uutta johtajaa - lievästi sanoen melko erikoista touhua.
Minkälaista porukkaa tuonne Kelan johtoon oikein palkataan?
14
118
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
"KELAN pääjohtaja Lasse Lehtonen on jäänyt maanantaina sairauslomalle täksi viikoksi, vahvistaa Kelan hallituksen puheenjohtaja Vertti Kiukas.
”Hän on käsittääkseni sekä sairauslomalla että työmatkalla Brysselissä”, Kiukas sanoo. Hän ei ota kantaa kysymykseen, miten tämän voi tehdä yhtä aikaa."
Eikä mennyt myöskään Tallinnan seminaarissa ihan putkeen, kuten ei monissa muissakaan tilaisuuksissa. - AnonyymiUUSI
hyväveli verkosto
- AnonyymiUUSI
On se rankaa hommaa saada alaiset tekemään töitä ,kun ovat vuosikymmenet saaneet nauttia palkkaa vähistä töistä.
- AnonyymiUUSI
Mutta toisaalta, Kelan johtajan palkka on vain n. 20 000 EUR/kuukaudessa, kyllä siinä saa tarkkaan laskea sentit, että pärjää..
Voisi kuvitella, että ei pitäisi koko ajan matkustella, tai ehkä se on tärkeää käydä ottamassa oppia muiden maiden tavasta hoitaa hommat? (mitenkähän lienee) - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Mutta toisaalta, Kelan johtajan palkka on vain n. 20 000 EUR/kuukaudessa, kyllä siinä saa tarkkaan laskea sentit, että pärjää..
Voisi kuvitella, että ei pitäisi koko ajan matkustella, tai ehkä se on tärkeää käydä ottamassa oppia muiden maiden tavasta hoitaa hommat? (mitenkähän lienee)Ja jos hommat oikein ahdistaa, niin silloin voi ottaa tietysti hiukan saikkea - ettei nyt ihan liikaa pääse velvollisuudet rasittamaan.
- AnonyymiUUSI
Se on se akkalauma joka ei muka heille kuuluvista saavutetuista eduista luovu, kaikki työpaikat mikä on naisvaltainen niin samaa kuraa.
- AnonyymiUUSI
👍🏻
- AnonyymiUUSI
On siellä ukkojakin.
- AnonyymiUUSI
Samaa touhua näiden sotealueiden "pomojen" kanssa, mm. muikkelit repii kauheita pääministeri-tason liksoja, mikä on täysin outoa hommaa. Puoletkin olisi AIVAN liikaa noista duuneista, mutta ilmeisesti valtiolla pyyhkii niin mukavasti, että rahaa kyllä riittää!
Ei hyvältä näytä.- AnonyymiUUSI
Mikä taho hyväksyy näiden sotealueiden pomojen kohtuuttomat palkat ??????
Onko tämä joku hyvä veli rinki ??? - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Mikä taho hyväksyy näiden sotealueiden pomojen kohtuuttomat palkat ??????
Onko tämä joku hyvä veli rinki ???Jotain hämärää tässä palkkauksessa on, ei järjen häivää. Useimpien palkat ovat siellä 17-18 tuhannen paikkeilla, joillain lähemmäs 20 tuhatta kuukaudessa. Ovatko niin tärkeässä työssä ja palkkansa arvoisia - rohkenen vahvasti epäillä!
Alkaa ketuttaa pikkuhiljaa näiden ihmeellisten johtajien liksat. Ja samaan aikaan koko sote-himmeli on menossa päin mäntyä, kun rahat eivät riitä alueilla ja koko roska on menossa päin persettä vaikka sitä on hartaasti sorvattu ja väännetty ties kuinka monta vuotta, riittääkö edes 10 vuotta?
Tässä maassa on NIIN moni asia aika pahasti viturallaan. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Jotain hämärää tässä palkkauksessa on, ei järjen häivää. Useimpien palkat ovat siellä 17-18 tuhannen paikkeilla, joillain lähemmäs 20 tuhatta kuukaudessa. Ovatko niin tärkeässä työssä ja palkkansa arvoisia - rohkenen vahvasti epäillä!
Alkaa ketuttaa pikkuhiljaa näiden ihmeellisten johtajien liksat. Ja samaan aikaan koko sote-himmeli on menossa päin mäntyä, kun rahat eivät riitä alueilla ja koko roska on menossa päin persettä vaikka sitä on hartaasti sorvattu ja väännetty ties kuinka monta vuotta, riittääkö edes 10 vuotta?
Tässä maassa on NIIN moni asia aika pahasti viturallaan.Onko heidän homma jotenkin niin ihmeellisen vaativaa hoitaa, että pitää nostaa jopa isompaa liksaa kuin suomen pääministeri? Taitaa turhia kokouksia ja kampaviineriä vain kulua pääasiassa.
Huh huh mitä potaskaa koko show.
- AnonyymiUUSI
Eikös se ole keskustalaisten veljeilyä, kaikille jotain kivaa hyvällä palkalla
- AnonyymiUUSI
Eikä ole niin tarkkaa, onko osaaminen aina ihan juuri tehtävien tasalla. Kunhan pyörii siellä sovittujen ohjelmien pyörteissä ja salaa nolostuttaa, kun tietää 100% varmuudella, että nauttii räikeästi täysin ylimitoitettua korvausta.
Ja kyllähän palkan päälle tulevat kokouspalkkiot, turhanpäiväiset matkat kulukorvauksineen kaiken maailman diipa-daapa konferensseihin ym. saa suun messingille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845347Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.423571Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j592946Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin372155Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.611916Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2881710- 471596
- 941402
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441376Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.71205