Miksi nastarenkaat eivät enää kehity? Huippukitkarenkaat tulevat vauhdilla takaa ja ohi...

Anonyymi-ap

Autolehdet kilvan hehkuttavat talvirengasvertailussa miten kitkarenkaat ovat taas ottaneet harppauksen eteenpäin, mutta nastarenkaista ei tällaisia kommentteja ole tullut.

Viimeisimmässä kehuttiin jo miten kovaa Continentalin kitkarenkaalla voi ajaa jäiset mutkat ja miten hyvin se ohjautuu ja on helppo ajaa.

Itse asiassa nastat ovat ottaneet takapakkia, koska nastojen puruvoimaa rajoitetaan teiden kulumisen vähentämiseksi.

Miten tässä nyt näin kävi?

21

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nastarenkaat eivät kehity, koska nastojen haittoja, eli teiden kulumista ollaan rajoitettu nastojen koolla, painolla ja pistovaikutuksen rajoittamisella ja siksi niiden teho jäällä on heikentynyt.
      Aika selväähän tämä.

      • Anonyymi

        Katso joskus näitä nastarenkaita . Niissä on samoja lamelleja kuin kitkoissa + nastat .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Katso joskus näitä nastarenkaita . Niissä on samoja lamelleja kuin kitkoissa nastat .

        Juu, mutta ennen oli isot nastat ja niistä tuli se jääpito ja nyt nastat ei kauheasti auta ja siksi tarvitaan lamelleja. Kysymyshän oli siitä miksi nastarenkaat ei ole kuin ennen ja pito kehity.


    • Anonyymi

      Kitkarenkaiden käyttöikä on lyhyempi. Sen olen huomannut. Nastarengas pitää useamman vuoden, kitka vain pari. Olen kuitenkin kitkoja käyttänyt nykyisin. Tämän vertauksen olen todennut , koska meillä 2 autoa samanikäisinä ja eri renkailla. Sama valmistaja.

      • Anonyymi

        Ei ne loppuun kuluneet nastat enää pidä muuta kuin ääntä. Kitkat toimivat läpi kestonsa tasaisemmin, tämä on oma kokemukseni. Nyt kuudes kausi samoilla Contin kitkoilla menossa ja mitään dramaattista en huomaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ne loppuun kuluneet nastat enää pidä muuta kuin ääntä. Kitkat toimivat läpi kestonsa tasaisemmin, tämä on oma kokemukseni. Nyt kuudes kausi samoilla Contin kitkoilla menossa ja mitään dramaattista en huomaa.

        Conti ei pidä edes uutena eli olet hissuttelija.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Conti ei pidä edes uutena eli olet hissuttelija.

        Pitää oikein hyvin ja autolehtien testitkin sen kertoo.
        En ole hissuttelija, päinvastoin.
        Ottaako noin sieluun kun joku kertoo sinulle faktoja?


    • Anonyymi

      Kaikki kunnollisten valmistajien renkaat kehittyvät ja paranevat pikku hiljaa.
      Kitkoissa on viime vuosina tapahtunut paljon hyvää ja pito jäällä on parantunut paljon.
      Nastoilta vietiin etu kun ymmärrettiin kuinka paljon ne tuhosivat teitä ja kuinka kalliiksi se tuli yhteiskunnalle ja siksi nastoihin tuli rajoituksia. Nastat ovat nykyään sellaisia pienenpieniä ryynejä ja niiden ulkonema on todella olematonta ja siksi niiden pito on aika heikkoa verrattuna niihin pitkiin, painaviin ja monta milliä pihalla oleviin vanhoihin rouhijoihin.

    • Anonyymi

      Kaikki tietävät, että nastarengas olisi ylivoimainen talvirengas, mikäli sitä ei olisi lainsäädännöllä määritetty kitkarenkaaksi, jossa on mahdollista käyttää minimaalisia jääpidon parantajia. Jos nastarengasta ei olisi kehitetty kohti kitkarengasta runsaine lamelleineen, olisi kitkarengas mennyt jo ohi nykynastamääräysten mukaisista nastarenkaista.

      Mutta tietysti tämä on nykyaikaa. Nykyiset autot lukkiutumattomilla jarruilla ja ajonhallintajärjestelmillä eivät vaadi enää pitäviä renkaita. Riittää että rengas pitää riittävän hyvin siihen, että auton automaatiolla tuettuna auto on turvallinen käyttää myös talvella.

      Itse pidän edelleen nastarenkaan ominaisuudesta viestiä äänitason muutoksella siitä, että kuinka lähellä pidon menetyksen rajaa ollaan. Kitkarenkaassa valitettavasti ensimmäinen viesti pidon menetyksestä on kojetaulussa vilkkuva merkkivalo. Ilman ajonhallintajärjestelmiä, kitkarengas on edelleen vaarallinen rengas varsinkin nopeassa kaarreajossa, suomeksi motarin rampissa.

      • Anonyymi

        Juu, se rapina auttaa aistimaan pidon menetyksen, mutta kunnon kuskin kokemus, katse ja perstuntuma kertoo saman kitkoillakin, mutta ilman ärsyttävää rapinaa ja teitä tuhoavaa vaikutusta. Liukkaita kelejä on vaan niin vähän, että nastat ovat menettäneet merkityksensä kunhan kuski on valveilla ja keskittyy oleelliseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu, se rapina auttaa aistimaan pidon menetyksen, mutta kunnon kuskin kokemus, katse ja perstuntuma kertoo saman kitkoillakin, mutta ilman ärsyttävää rapinaa ja teitä tuhoavaa vaikutusta. Liukkaita kelejä on vaan niin vähän, että nastat ovat menettäneet merkityksensä kunhan kuski on valveilla ja keskittyy oleelliseen.

        kokemus ehkä, perstuntuma ei. on eri asia mennä sivuluisussa lumisella asfaltilla kuin jäisellä. jäällä pidon irtoaminen tapahtuu varoittamatta mikäli on oikeasti liukasta, eikä pelkkää kuuraa.

        mutta mikäli kokemus ja varovaisuus on yhtälössä mukana, niin silloin nopeudetkin ovat aika alhaisia ja motarin rampin kaarteesta tosiaan selviää, ilman sivuluisua. tosin helvetin paljon hitaammalla vauhdilla kuin nastarenkailla siinä tapauksessa.

        joo, tästä huolimatta ajan kitkarenkailla, mutta koska emännän autossa on nastarenkaat, niin tuo verrokki tulee testattua sen verran usein, että voin vakuuttaa, että varsinkin kaarreajossa kitkarenkaalla joutuu pitämään melkoisen paljon alhaisempaa nopeutta, mikäli on aidosti liukasta.


    • Anonyymi

      Hinaajat ajaa kitkoilla.

    • Anonyymi

      nastoimat renkaat ovat uutena, lähes nasta renkaan pito, kunnes renkaat kovettuu pinta,

    • Anonyymi00016

      Nastarenkaat ei ole tarkoitettu paljaalla asfaltilla ajoon.tiet menee pilalle.nastat verolle.suolaus ja hiekan kylväminen lopetettava normaalilla talvikelillä.pelkkäää haittaa vaan.pilaa näkyvyyden,autot,tiet,hermot.suomen tienhoito ja ajattelu ihan perseeestä

      • Anonyymi00017

        Kirjoitustaito pakolliseksi.


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        Kirjoitustaito pakolliseksi.

        Ja kielipoliisit ilman virallista kielipoliisin koulutusta kielletyiksi.


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Ja kielipoliisit ilman virallista kielipoliisin koulutusta kielletyiksi.

        Onko kirjoitustaito mielestäsi turha taito? Sen puute kertoo vain ihmisen puutteista ja yksinkertaisuudesta jne...


    • Anonyymi00018

      Koska päättäjät on lobattu. On paljon halvempaa valmistaa kitkarenkaita, kuin nastarenkaita. Mistään muusta ei ole kyse.
      Sama tilanne kuin jatkuvasti alennetaan nopeusrajoituksia teiden kulumisen vuoksi. Tosiasiassa teihin kohdistuu paljon isompi rasite, mitä hitaammin ajetaan. Tämän voi jokainen laskea, joka vähänkään on lukenut fysiikkaa koulussa. Ellei usko laskelmia, niin menkööt katsomaan parkkipaikoille, jossa näkee selvästi, että syvimmät kuopat ovat sellaisten autojen renkaiden alla, jotka ovat jatkuvasti parkissa samassa paikassa, eli kuormitusajalla on merkitystä teiden kulumiseen, mitä hitaammin ajetaan, sitä kauemmin rasite tien pintaan kestää ja sitä enemmän tiet urautuvat.

      • Anonyymi00021

        Mitä renkaiden valmistuksen kustannukset asiaan liittyy mitenkään. Kyllä ne kustannukset ja katteet otetaan aina kuluttajilta ihan täysimääräisesti.
        Suurempi nopeus kasvattaa teiden kulumista ja varsinkin nastarenkailla sehän on selvää.
        Tuo parkissa seisominen ja teiden kuluminen väitteesi mukaan on kyllä kuukauden parasta huumoria, että noin hullu juttu voikin tulla jonkun mieleen. Pelkkää Talenttia ja ei kun standup kiertueelle heti.


    • Anonyymi00022

      Kitkarenkaiden hehkuttaminen on virallinen oikea mielipide jota jokaisen vakavasti otettavan arvostelijan tulee tunnustaa. Muut leimataan änkyrä persuiksi ja canceloidaan.

    • Anonyymi00024

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      40
      8587
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6378
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      119
      4538
    4. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      74
      4531
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      159
      4428
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      69
      2983
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      165
      2166
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2068
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      151
      1982
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      48
      1785
    Aihe