Uskovaiset uskoo.

Anonyymi-ap

Kuka ihan oikeasti uskoo että kyseinen on tervpäinen perheellinen liikemiesmljonäär tarinoiden päivittäin tällä palstalla?

Possukalla ei eläissään ole ollut edes kultapossutiliä taikka asuntosäästötiliä ja siksi maailmassaan on monta ihmeellistä asiaa, jotka hämmästyttää kummastuttaa pientä kulkijaa.

Olin 22v kun avattiin tulevan vaimon kanssa yhteinen asuntosäästötili. Kumpikin omakotitaloista kotoisin ja oli selvää että sellainen rakennettaisiin. Pesämuna oli noin 50 000 markkaa silloin, jolla saatiin 300 000 markan laina.

Tarvitsin tilin myös yritykselle ja sitten olikin jo kolme tiliä ja vaimolla omansa. Lapsille avattiin tilit sitä mukaan kun syntyivät. Vaimon suvussa oli tapana laittaa rahalahjoituksina synttärilahjat kummeilta, sediltä ja tädeiltä, toki muutakin lahjaa saivat.

Pojat olivat hyvin tarkkoja rahankäytön suhteen, äitiinsä tulleita. Kumpikin meni armeijan ja koulujen jälkeen töihin ja laittoivat säästönsä ensiasuntoon. Kummallakin oli jotakin 25 000 euroa säästössä. Tytär oli käyttänyt omat säästönsä, mutta se on hänen oma asiansa. Hänelläkin nykyään omistusasunto (velkaa myös) alla.

Varastohallille perustin oman yhtiön ja siihen tuli toiselle puolelle vuokralainen. Tarvitsin sillekin tietenkin tilin.

Viron tili on henkilökohtainen tili ja sinne laittelin sitten säästöön myös pimeitä rahoja. Enää ei ole ollut pimeitä tuloja vuoden 2008 jälkeen laisinkaan ja sitten siitä tilistä tulo lomatili ja shoppailutili.

Firma tarvitsee luonnollisesti tilin ja itse tarvitsen myös. Avasin sitten vielä Danskeen tilin sivukeikoille ja omille busineksille, ettei ne sekoitu päätyöhöni. Siinähän ne kolme tiliä sitten olikin ja neljäs on taloyhtiön, eli käytännössä 100% minun.

Revolutin tili on hyvillä eduilla varustettu, esimerkiksi arvometalleja hankkiessa ja valuuttaa vaihdellessa. Ero suomalaiseen pankkiin on keskimäärin 4,5%.
Tullut rahanarvoisia tarjouksia jatkuvasti.

Thaimaassa oli aluksi vain Kasikornin tili, sitten Bangkok Bank tuli tarjoamaan palveluitaan ja säästötili on SCB:ssä.

Kaikkia munia ei pidä laittaa samaan koriin. Sen opin jo lukemalla Aku Ankkaa lapsena.

Luottokorteille ainoa hyvä syy on se että niiden palkkio-ohjelma on hyvä ja etuja paljon, mutta ne edellyttää reipasta kulutusta jotta rahallinen hyöty olisi merkittävä. Huono syy luottokortille on se joka tapahtui Possolle, eli omat rahat loppui ja tarvitsi vippiä.

Se on sama juttu siinä miksi lennän Finnairilla aina kun mahdollista. Avios-pisteiden takia.
Kun saan Avioksilla maksettua noin joka neljännen business- luokkaan upgreidauksen, niin tottakai sen teen.

Lisäksi heillä on tarjouksia, että pisteitä voi ostaa alehintaan ja käyttää muussakin.

2010

PS: Minun tili- ja korttimäärä on varsin pieni verrattuna vaikkapa yhteen kaveriin / yhteistyökumppaniin PK-seudulla. Hänellä on 29 eri firmaa joko omana, bulvaaneillaan taikka yhteistyökumppaneillaan, joihin hänellä on tilinkäyttöoikeus ja kortit, pelit ja pensselit asiakkuuksineen kaikkiin mahdollisiin putiikkeihin.

Jos pitää hankkia vaikkapa vaalenpunainen elefantti, niin hän hoitaa sen varsin nopeasti.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

        Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
        Maailman menoa
        133
        2686
      2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

        Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
        Maailman menoa
        256
        2244
      3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

        JOS siis sinä saisit päättää?
        Maailman menoa
        17
        1383
      4. Voi mies olit taas niin komea

        Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
        Ikävä
        115
        1042
      5. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

        Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
        Kaste
        204
        993
      6. Kadutko koskaan

        Sitä mun iskiyritystä?
        Ikävä
        89
        962
      7. Ryöstö Punkaharjulla

        Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
        Savonlinna
        13
        882
      8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

        Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
        Lieksa
        52
        774
      9. Mistä juttelit viimeisen kerran

        Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
        Ikävä
        50
        721
      10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

        Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
        Luterilaisuus
        274
        716
      Aihe