Miltähän näyttää Pyhäjärven totuudenmukainen peilikuva taitaa olla aikalailla vääristynyt totuuden silmin
Peilikuva
Anonyymi-ap
27513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Käpykaartilaisuus kertaa kertoo vääristyneistä.
Kepu/ vasemmisto kertoo vääristyneistä.Eihän tilanne olisi näin huono jos olisivat olleet r e h e l l ii s i ä asioiden hoidossa.
Varokaa rattijuoppoja liikenteessä
Kerro, kun olet liikenteessä, niin osaa varoa
Vain lukutaidoton idiootti kävelee hiihtoladulla.
Kvantti Oy:ssä päättäjinä toimivilla on useita rooleja. Kiviniemellä yksi muu rooli, Kärkkäisellä 2 ja Tikanmäellä 8. (finderistä)
Tikanmäki on tullut hallituksen jäseneksi tänä vuonna. Kuitenkin hänellä vaikuttaa olevan iso jalansija yhtiön toiminnassa. Hän jos kuka tietää ja selittää asioita jo valtuuston puheenjohtajuuden velvoittamana. Yhtiöhän hallitsee ja vuokraa toisten tiloja.
Kaupunginjohtaja myös avoimuustalkoihin mukaan infolla kaupunkilaisille
Jotain voisi tehdä palkkansa eteen..
Aikanaan Vtkj Tikkasen johdolla muilutettiin 1 miljoona euroa Kvantti Oy:n alkupääomaksi kaupungin Reporahoista. Kaupunkilaisia kiinnostaa mikä on nykyään alkuoääomamiljoonan tilanne. Lagunaahan ei tullut, joten eikö Kvantti Oy:n olisi aika tilittää alkupääomamiljoona euroa takaisin kaupungille, joka mahtiveloissa. Kh ja valtuusto: Nyt olisi oikea aika toimia kerrankin kaupungin hyväksi. Eikö niin?
Pyhäsalmi Bess on perustettu 2024 kotipaikkana Helsinki. Pääasiallinen toimiala energiapalvelut ja energiatuotanto. Kaksi hallituksen jäsentä on tullut yhtiöön 6/25.
Samaan aikaan valtuuston nykyinen puheenjohtaja tuli Kvantti Oy:n hallitukseen, minkä lisäksi hänellä on yhtiössä 8 muuta roolia. On aivan varma, että Jukka Tikanmäellä on kaikista eniten tietoa näistäkin yrityksistä kuin myös kaupungin tytäryhtiöistä.
Toivottavasti hän kertoo asiasta julkisesti.
Kaupunkilaisten muistin virkistykseksi Kvantti Oy perustettiin valmistelemaan Lagunan PHJ:lle tuloa varten.
Kvantti Oy:n alkupääomaksi muilutettiin vtkj Tikkasen johdolla kaupungin Reporahoista 1 miljoona euroa.
Lagunaahan ei tullut, minkä vuoksi kaupunkilaisia kiinnostaa allkupääomamiljoona euron kohtalo, onko vielä tallella vai onko huputloitu muihin tarkoituksiin?
1 miljoona euroa on iso raha muutenkin velkaiselle kaupungille. Kaupunkilaisten on syytä olla hyvinkin huolissaan em. summan kohtalosta.
Kaupunkilaisilla on oikeus saada em. tiedot ja muutenkin, mitä yhtiöissä on saatu aikaan ja mitä parhaillaan suunnitellaan. Kaikkien yhtiössä mukana olevien päättäjien tulisi olla tietoisia myös 1 miljoonan sijoituksesta. Kaupunki omistaa kaikki 5 osaketta. Summat vaikuttavat vähäisiltä kaupungin konserni tilinpäätöksessä.
Jukka lupasi ennen vaaleja" järjestän pååtökseen tulevista asioista infotilaisuuksia" Montako infotilaisuutta on järjestänyt?? 0--0
Valtuusto näyttää kokoontuvan 8. päivä käsittelyssä määräraha-asioita ja päättäjien sidonnaisuudet.
Nyt on hyvä vilkaista "peiliin" onko muistunut mieleen kaikki yhtiöt, myös ne, jotka eivät ole tyttäriä.
Toivottavasti muistaa joku kaikki missä on mukana.
Jokainen voi tarkistaa osakeyhtiöt. Netistä löytyy tiedot yritysten perustamisesta ja päättäjistä ja paljon muutakin. Esimerkiksi, mitä tehtävää varten ne on perustettu. Jos sattuu unohtamaan, voi muistia virkistää.
Vaan onko kaikki valtuutetut tietoisia , kaupunginjohtajan joka kohteesta ?
Niin kaupunginjohtajan kuin luottamushenkilöiden omalla vastuulla on, että he ilmoittavat rehellisesti sidonnaisuutensa sellaisina kuin ne ovat. Jos eivät satu kaikkia muistamaan, tietävät mistä voi tarkistaa. Vastuu on ilmoittajalla.
Jokaisella on henkilökohtainen vastuu ilmoituksistaan.
Onneksi meillä on jukkis
Oliko se Julkis eilen joka mikkiin sanoi sellaista mitä ei olisi tarvinnut?
Lopuksi kyllä kehoitti valtuutettuja vielä jäämään saliin kun kokous oli päättynyt.Mikähän lie ollut niin salaista?
Kieltämättä minä mielenkiinnolla eniten odotan mitä kokouksen puheenjohtaja laukoo.
Oliko sidonnaisuus ilmoitukset kunnossa ?
En ehtinyt koko juttua kuuntelemaan..
Minusta oli parasta, että nyt totuetuu täällä väitetty asia. Persuilla on ehdotuksia, millä kunan talous pelastetaan. Raija kertoi sen. Enemmän rahaa järvien korteen leikkaukseen ja katulamppuihin. Todellinen talousnero.
Sinulla on varmaan eri kanava youtubessa kuin meillä muilla kun me ei tuollaista lausuntoa havaittu.
Kas kas, nopeasti häipyy viestit taas.
Poistui viesti missä kerroin tämän yhden ymmärtämisen ja kuulon olevan huonon.
Tarkoitin 12.32