Siinä ei anneta tilaa itsenäiselle ajattelulle mikä onkin edellytys menestyksekkäälle sotilastoiminnalle.
Olen entinen sotilas ja Suomen nuorin vääpeli.
Taannoin en pohtinut suurvaltapolitiikkaa pätkän vertaa; riitti kun hoiti työnsä kiitettävästi ja muut toiminnot tyydyttävästi.
Vuosia on vierinyt ja ajattelutoiminta virkistynyt ilman painolasteja.
Minusta on kehkeytynyt EU- vastainen ja Nato- kriittinen. Pasifisti en ole mutta realismi tunkee läpi väkisin.
Sotilaskuri on annettujen määräysten ja käskyjen tinkimätöntä noudattamista....!
29
143
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Armeijassa ohjelmoidaan alistumaan jolloin se on luonnoton paikka miehelle. Naiset voisi sopia sinne paremmin, kun ovat alistuvia luonnostaan. Totean vaan että siellä tehdään ehkä myös miehistä naisia, kun kaikki miehen käyttäytymismallit kielletään.
- AnonyymiUUSI
Venäjällä se on noin. Muualla täysin toisin, ja siksi venäläinen sotilas ei pärjää.
- AnonyymiUUSI
Näyttäisi kyllä pärjäävän erinomaisesti nykyään.
Anonyymi kirjoitti:
Näyttäisi kyllä pärjäävän erinomaisesti nykyään.
Oho .... nyt tuli lohi!.
Enimmillään 2 km etenemistä KUUKAUDESSA.
Yli 1 100 000 mobikin tappiot, "kolmen päivän erikoisoperaatiossa". :-)
- AnonyymiUUSI
Ja usko on luja luottamus siihen mitä toivotaan.
Lännen sotilaalliset operaatiot on perustettu uskoon omasta ylivoimaisuudesta ja vihollisen t. kohteen heikkoudesta.
Ja se usko on säilynyt jatkuvista epäonnistumisista huolimatta.
On haluttu kuulla vain omaa väärää uskoa vahvistavia tahoja vaikka oikeaakin tietoa olisi ollut ja on jatkuvasti saatavilla.
Miten siis jatketaan oppimatta omista virheistä?
Se on mahdollista kun on tarpeeksi vahva.
USA ei enää sitä ole, realismi opettaa lopulta heitäkin.- AnonyymiUUSI
USA on edelleenkin vahva, mutta Trump ei ole mikään sotahullu.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
USA on edelleenkin vahva, mutta Trump ei ole mikään sotahullu.
Ehkä Trumpin sotahulluutta suitsii se, ettei USA ole enää vuosikymmeniin kyennyt voittamaan edes pieniä sotia.
Anonyymi kirjoitti:
USA on edelleenkin vahva, mutta Trump ei ole mikään sotahullu.
Vietnamistakin lusmuili MAGAmies.🐷🇺🇸🇻🇳
- AnonyymiUUSI
Sotilaskuri on annettujen määräysten ja käskyjen tinkimätöntä ja VAISTONVARAISTA noudattamista....!
- AnonyymiUUSI
Sullahan siitä kokemusta on.
"Salilla eka, salilla vika" .... siis siivooja. :-) Oisitpa ollu huutelemassa tuollaista siihen aikaan, kun mä olin suorittamassa omaa varusmiespalvelustani.
Tulos: Tajus pois ja reissu paikalliseen keskussairaalaan, ortopedin hoiviin.- AnonyymiUUSI
44.Div kirjoitti:
Oisitpa ollu huutelemassa tuollaista siihen aikaan, kun mä olin suorittamassa omaa varusmiespalvelustani.
Tulos: Tajus pois ja reissu paikalliseen keskussairaalaan, ortopedin hoiviin.Miksi valehtelet?
Ethän sinä onneton käpykaartilainen sivari ole koskaan edes mitään sotilasvalaa armeijassa vannonut, kun et ole koskaan edes käynyt Suomen armeijaa.
- AnonyymiUUSI
Laitonta käskyä ei pidä eikä tarvitse kenenkään totella!
- AnonyymiUUSI
Natsithan sano aina oikeudessa totelleensa vaan käskyjä.
- AnonyymiUUSI
Sattaa laittoman käskyn antaneelle upseerille ilmestyä sangen epämukavia "ilmastointireikiä" yllättäviin paikkoihin jos alkaa ryttyillä!
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Sattaa laittoman käskyn antaneelle upseerille ilmestyä sangen epämukavia "ilmastointireikiä" yllättäviin paikkoihin jos alkaa ryttyillä!
Rauhan aikana???
Tuskimpa vaan. Ne tekee niskuroijan olot niin vittumaiseksi että se sijoittaa itsensä jojoon. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Rauhan aikana???
Tuskimpa vaan. Ne tekee niskuroijan olot niin vittumaiseksi että se sijoittaa itsensä jojoon.Upseerit ovat luodinkestäviä!
Mun fatsi oli sodankäynyt alikessu. 🗡⚔️Ns. ohiammuttu. Vm. -24. Komento himassa oli sen mukaista ja oli helpotus päästä armeijaan siitä kontrollista. Vuonna 1983 armeija oli vielä armeija, mutta kotioloihin verrattuna se oli minulle lähes lepokoti...🇫🇮👍
- AnonyymiUUSI
Niinpä. jotkut käy homoklubeilla siviiliin päästyäänkin.
Ne on subjektiivisia valintoja. - AnonyymiUUSI
Helsingissä on yksi homosauna jossa näkyy armeijan maastopukuja pukuhuoneen kopeissa viikoittain.
JA ... kaiken tuon kertomas jälkeenkään, et näemmä osaa käyttäytyä julkisilla paikoilla.
Ilmeisesti olet hidas oppimaan ja vieläpä aivan vtun tyhmäkin.
Kasvatus tulee kodista, vanhemmilta.44.Div kirjoitti:
JA ... kaiken tuon kertomas jälkeenkään, et näemmä osaa käyttäytyä julkisilla paikoilla.
Ilmeisesti olet hidas oppimaan ja vieläpä aivan vtun tyhmäkin.
Kasvatus tulee kodista, vanhemmilta.Meillä on kotikasvatus.🪴🌱🚬
- Petteri Orpo -44.Div kirjoitti:
JA ... kaiken tuon kertomas jälkeenkään, et näemmä osaa käyttäytyä julkisilla paikoilla.
Ilmeisesti olet hidas oppimaan ja vieläpä aivan vtun tyhmäkin.
Kasvatus tulee kodista, vanhemmilta.Jaa mää vai?🤔
😹👍
- AnonyymiUUSI
Ymmärrän jos sotilaasta tulee vaikka pasifisti mutta sitä en ymmärrä että sivarista tulee sotahullu kuten Halla-ahosta.
- AnonyymiUUSI
Sivarit ne niitä hinttejä ovat.
Marssivat vain kerran vuodessa Sateenkaarilipun perässä.
Itse muistan marssineeni AUK:ssa ja lauloimme :
-Kankahalla kasvoi kaunis kukkanen, Kaarina (Erika)...!
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,734271Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt172728Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242477Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod152422Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1082280Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1102194Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992141Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6091946MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141925Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231683
