En tiedä mistä kysyisin, joten laitan huoleni tänne, jos vaikka joku kokeneempi osaisi jotain neuvoa antaa.
Rekisteröin omaan käyttööni verkkotunnuksen tänä keväänä ja nyt joku mies soittelee New Yorkista ja mä en ymmärrä mitä kaikkea se selittää, mutta se haluaa ainakin tuon rekisteröimäni tunnuksen.
Mitä mun pitäis nyt tehdä, ollakko vaan vaiko eikö olla, huolissaan nimittäin?
Voinko saada jonkin sakon tai rangaistuksen, vankeuttako, miten monta vuotta?
Auttakaa!
Rekisteröin omaan käyttööni verkkotunnuksen tänä keväänä ja nyt joku mies soittelee New Yorkista ja mä en ymmärrä mitä kaikkea se selittää, mutta se haluaa ainakin tuon rekisteröimäni tunnuksen.
Mitä mun pitäis nyt tehdä, ollakko vaan vaiko eikö olla, huolissaan nimittäin?
Voinko saada jonkin sakon tai rangaistuksen, vankeuttako, miten monta vuotta?
Auttakaa!
Vastaukset 7
Vanhimmat
kovaan hintaan...
Kuule MYY se niille kovaan hintaan? Kyllä sen domainin sulla pitäis pysyä mikäli sä et oo ottanu sitä kiusallas vaan ihan oikeasti omaan käyttöön. Hmm. Jos koitat myydä niin tee selväksi että se ei ole ollut alunperin tarkoitus. Siis että et ole ottanut domainia alunperin vain myydäksesi.
*Kuule MYY se niille kovaan hintaan?*
Toki tuota voi yrittää ja kannattaakin. On yleistä, että yrityksen vaihtaessa nimeä jne... ostetaan domain jos se on jollakin varattuna. Liikaa ei sit kannata yrittää rahastaa.
Tosin jos olet rekisteröinnyt domainin joka on yrityksen rekisteröimä tavaramerkki jne... tai hyvin lähellä sitä, niin silloin rahastaminen ei onnistu, parhaimmassa tapauksessa haastetaan oikeuteen ja saat oikeuskäyntikulut jne... maksettavas. Mikäli et suosiolla luovu.
Kai soittaja on selostanut miksi haluaa domainin itselleen?
Onko ostamassa vai vaatimassa sitä itselleen jne...?
Ja kuka soittaja on, lakimies, yrityksen johtaja?
Jos et ymmärrä hyvin Englantia, niin kerro se heti, jos vain myöntelet jne... soittaja luulee, että ymmärrät.
Pyydä selostamaan asia emailitse/tai perinteisellä etanapostilla, jotta voit pyytää jonkun kääntämään asian sinulle. Tai sitten pyydät jonkun soittamaan joka ymmärtää Englantia hyvin.
Ihan mielenkiinnosta kerro mistä domainista kyse, ei siitä haittaakaan ole.
*Voinko saada jonkin sakon tai rangaistuksen, vankeuttako, miten monta vuotta?*
Tähän asiaan on vaikea näillä tiedoilla vastata.
Kiitos kaikille vinkeistänne, helpotti kovasti kun huomaan etten olekaan rikollinen, ainakaan vielä omasta mielestäni.
Nyt olen valmiimpi vastaamaan soittelijalle ja pyydän kirjallista selvitystä soiton syystä, pitää kysyä joltakin miten se sanotaan.
En luulekaan että voisin mitenkään "rahastaa" niitä, mutta nyt on tärkeintä etten itse joudu mitenkään syylliseksi ja maksumieheksi.
Valitettavasti en nyt voi kertoa domainin nimeä, koska se paljastaa myös minun yksityispersoonani, mutta jos tämä menee suuremmitta kommelluksitta, niin luulen että siitä kuullaan vielä!
Kiitti kaikille!
siitä mikä domain on kyseessä.
Tietämättä tapauksesta enempää, sain vaikutuksen ettet ymmärrä englantia ja pelkäät oikeistoimia. Luonnollinen seuraus on siis pyytää soittajan puhelinnumero ja pyytää lakimiestä soittamaan takaisin päin.
..yksinkertaisesti pyydä selvittämään sähköpostilla asiansa. Postin voi sitten amerikantaitoinen ystävä lukea ja kääntää suomeksi.