Kiitos sankareille 🇫🇮🇫🇮🇫🇮
Kiitos teille Kollaan hiljaisille vartijoille,
jotka kylmässä seisoitte, ette koskaan väistyneet.
Kiitos Raatteentien lumisille varjoille,
missä rohkeus pysäytti ylivoiman virran.
Kiitos Suomussalmen soiden ja metsien miehille,
jotka käänsitte kohtalon pakkasen keskellä.
Kiitos Tali–Ihantalan liekeissä taistelleille,
jotka pitivät rajan, kun maa horjui.
Kiitos Viipurin kivisille kaduille,
joilla sydän sykki vielä vapauden puolesta.
Suomi hengittää teidän uhraustanne,
ja itsenäisyyden liekki palaa kiitoksenne tähden.
Kiitos teille Kollaan hiljaisille vartijoille,
jotka kylmässä seisoitte, ette koskaan väistyneet.
Kiitos Raatteentien lumisille varjoille,
missä rohkeus pysäytti ylivoiman virran.
Kiitos Suomussalmen soiden ja metsien miehille,
jotka käänsitte kohtalon pakkasen keskellä.
Kiitos Tali–Ihantalan liekeissä taistelleille,
jotka pitivät rajan, kun maa horjui.
Kiitos Viipurin kivisille kaduille,
joilla sydän sykki vielä vapauden puolesta.
Suomi hengittää teidän uhraustanne,
ja itsenäisyyden liekki palaa kiitoksenne tähden.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Ei väistetty!? Haloo!! No missäs se sun viipuris nyt sit on?
Etkö Tolvanen tajua? Viipuri on Viipurissa.
Tolvanen näytteli Antti Rokkaa sodanihannointinäytelmässä Tuntematon Sotilas
Vuonna 1995 pääministeri Paavo Lipponen jättäytyi Linnan juhlista pois, ja syyksi ilmoitettiin sairastuminen. Kuitenkin poliittisissa piireissä huhuttiin vahvasti, että taustalla olisi jonkin asteinen aviokriisi. Silloinen aviovaimo olisi tarinan mukaan heittänyt Lipposen frakin pesuammeeseen estäen näin osallistumisen.
Toivottavasti vittupukua ei ole heitetty mihinkään haluan nähdä sen.
Vuonna 1999 tarvittiin poliisia, kun rallin MM-voittaja Tommi Mäkinen päätti pistää valokuvaajan järjestykseen. Tämä tosin tapahtui juhlien jatkoilla Kalastajatorpalla.
Vuonna 2004 laulaja Jonna Tervomaan puku oli niin ohut, että nännit näkyivät alta. Tämä aiheutti valtaisan mediamylläkän. Samaisten juhlien jatkoilla kansanedustaja Kimmo Sasi tippui portaikossa. Vuonna 2009 Linnan juhlissa oli niin kuuma, että kättelyn aikana eräs kadetti pyörtyi.
Vuonna 2010 toimittaja Umayya Abu-Hanna ojensi kättelyn yhteydessä presidentti Tarja Haloselle kirjeen tyttäreltään. Tämä oli etikettimoka, sillä juhlissa kätellään eikä tehdä mitään ylimääräistä.
Nämä kohut eivät ole kuitenkaan mitään siihen verrattuna mitä oli ”kasarilla”. Juice Leskinen sekoili linnan juhlissa vuonna 1986 pistäen kravattinsa päähän hikinauhaksi. Kirjailija Jari Tervo taas oli vuonna 1984 töissä Linnan juhlissa – hän oli Ilta-Sanomien toimittajana. Hän kuitenkin kiilasi kättelyjonoon ja kätteli ilman kutsua presidentti Mauno Koivistoa.
Kovin kohu on kuitenkin näyttelijä-ohjaaja Kari Väänäsen riehuminen 41 vuotta sitten. Hänet poistettiin juhlista ja hän sai sinne porttikiellon. Myös runoilija Arto Melleri on poistettu juhlista vuonna 1992 humalatilan vuoksi, mutta tämä tapahtui heti kättelyn jälkeen.
Vuoden 2025 linnanjuhlien skandaali nähtäneen tänä iltana kun Linnan juhlien persoonallisimpiin pukuihin tulee todennäköisesti kuulumaan suunnittelija Jutta Virtasen luomus, jolla on paljon puhuva nimi: Saint pussy (suom. Pyhä pillu). Pukua kantaa juhlissa Setan puheenjohtaja Anu Kantola.
Vuoden 2026 linnanjuhlien raflaavia puku on Setan vaatturi Onanias Runkmannin luomus Saint Fallos jota kantaa jäykkänä seisten kättelyvuorossa Vuoden 2026 homoksi valittu Ewert Esinahka.
Kuuleppas vanhus se mikä nauratti vuonna 1965 ei naurata tänään yhtään ketään.
Xillu ja xulli kävelivät linnan torilla
https://www.youtube.com/watch?v=gTd8MHKNJVM
Pukuasiantuntija Sami Sukan mukaan nahan tuoksuinen Tabac sopii parhaiten xillu/xulli-pukujen seuraksi.
Siinä juhla vieraat käyvät arvuuttelemassa miltä ... tuoksuu.
Sami Sukka innostuu: "Haistakaa ..."
Kiitos Summan sotureille.
Lähteen lohkon taistelijoille.
Kyseiset ripulipöksyt pötkivät pakoon ja luovuttivat kylän venäläisille.
Hienoa että jotkut pitävät Suomen idiootti-hallinnosta, jonka sankari-vainajat mahdollistivat.
Taistelimme hienosti aseveljemme Hitlerin apuna.
Toveri kirjoitti yllä Talvisodan taistelupaikoista. Jatko sitten eri juttu.
Molotov–Ribbentrop-sopimus
Vjatšeslav Molotov allekirjoittaa Molotov–Ribbentrop-sopimuksen 23. elokuuta 1939 Moskovassa. Joachim von Ribbentrop ja Josif Stalin seisovat hänen takanaan.
Joachim von Ribbentrop kättelee Josif Stalinia sopimuksen allekirjoittamisen jälkeen.
Molotov–Ribbentrop-sopimus (saks. Deutsch-sowjetischer Nichtangriffspakt, ven. Договор о ненападении между Германией и Советским Союзом, Dogovor o nenapadenii meždu Germanijei i Sovetskii Sojuzom, myös nimellä Hitlerin–Stalinin sopimus) oli Saksan ja Neuvostoliiton välinen hyökkäämättömyyssopimus, joka solmittiin 23. elokuuta 1939. Sopimus sai nimensä maiden ulkoministereistä Joachim von Ribbentropista ja Vjatšeslav Molotovista, jotka allekirjoittivat sopimuksen.
Sopimuksen sisältö
Sopimuksen nojalla kumpikin osapuoli sitoutui olemaan liittymättä sellaiseen valtaryhmittymään, joka oli tähdätty toista sopimusosapuolta vastaan. Sopimukseen jätettiin kuitenkin eräs merkittävä aukko: siinä ei ollut tavanomaista mainintaa sopimuksen raukeamisesta siinä tapauksessa, että jompikumpi sopimusosapuoli aloittaisi itse sodan kolmatta valtiota vastaan.
Sopimuksen lisäpöytäkirjassa sovittiin etupiirijaosta, jonka kohteina olivat Suomi, Baltian maat, Puola ja Romania. Näin suurvallat pystyisivät ilman toistensa uhkaa laajentamaan alueitaan
Ai oliko talvisodassa tiukkakin taistelu tali-ihantalassa.
Tämä! Usein nämä kumarassa runoja hokevat kiilusilmät on tosiasiassa aivan ulkona historian kulusta ja usein vain jonkun fiktiivisen Tuntematon Sotilas teoksen varassa. He he.
Kommarit tuhosivat kulttuuri kehdon eli Viipurin.🤡
Odotan Paksun Ripulin pukua innoissani!
Hänellä ehkä linnan paras puku.
Mä katson linnan juhlien kättelyjä.. Odotan Setan puheenjohtajan, joku lesbo vuoroa se on teettänyt Saint Pussy (Pyhä Pillu) iltapuvun
Odota rauhassa se tuli sisään ekojen joukossa. Eli noin klo18.33.
Häh? Oliko se Saint Pussy Wide Open?
Ei kai se Saint Pussy, elikkä Pyhä Pillu jo ole mennyt?
Osta huomiokyky!
Oliko Iisakki siellä vulva- tai kikkulipuvussa?
Olihan se ja ette arvaa, ketä oli käsipuolessa. No Floridan Markkuhan se oli, ovat nyt sitten vihdoin tulleet kaapista?
Kuulemma vulvapuvun kanssa eniten halusivat ottaa kuvia itsestään perussuomalaiset. Tästäkin näkee kuinka ihanan aitoja ja fiksuja he ovat ihmisinä.
Tutkittiinkohan Vornanen ovella tarkasti. Linnan juhlissa on aika ahdasta joten pelkkä varoituslaukauskin voi tuottaa vaarallisen kimmokkeen.
PersGäry oli tyylikkäästi pukeutunut ja rinnassa suopon ansiomerkki.
Veteraanien ansiosta maamme on suht. itsenäinen, eikä vodkan ja hapankaalin hajuinen räkälä. Arvostan heidän tekojaan.
Juu mutta lahjoittivat pois Viipurin ja puoli Karjalaa. Ukrainalaiset ei ikinä suostuis moiseen koska niillä on munaa.
Sinulta jäi peruskoulu kesken ja sen huomaa.
Ei suinkaan kyllä nämä alueluovutukset käytiin peruskoulussa läpi.
Tietysti sinua hävettää kun koulu jäi kesken mutta kysele edelleen pilailevilta kavereilta.