Itsenäisyyspäivä

Anonyymi-ap

En vietä itsenäisyyspäivää, koska Suomi ei enää ole itsenäinen Tänään yhteiskunnan eliitti kokoontuu juhlimaan Suomen itsenäisyyspäivää. Se on irvokas juhla, koska suurin osa juhlijoista on ollut toteuttamassa Suomen itsenäisyyden alasajoa niin EU:ssa kuin holtitonta maahanmuuttoa lisäämällä. Suomi oli suuriruhtinaskuntana itsenäisempi kuin nyt EU:n viimeisenä bussipysäkkinä. Meillä oli silloin mm. oma raha, markka. Silloin Suomen säätyvaltiopäivät ja eduskunta päättivät Suomen lait. Tänään melkein kaikki lainsäädäntö määrätään Brysselistä. Suomen verotulot käytettiin miltei kokonaan Suomen omiin tarpeisiin, mutta rahoitti Venäjää sotavoimien ylläpidon ja puolustuksen kautta. Tänään maksamme muiden valtioiden menoja kehitysapuna, EU:n nettomaksajana ja erilaisten EU-hankkeiden rahoittajana (mm. elpymisrahasto). Eikä saamattoman YK:n rahoittaminenkaan ilmaista ole. Suomi on muuttunut viimeisten vuosikymmenten aikana sosialistiseksi maaksi, jolla on ylisuuri julkinen sektori ja jatkuvasti lisääntyvä toisten työllä elätettävä maahanmuuttajien ja nyt myös suomalaisten työtä vieroksuvien rälssi sekä maaksi. Suomi on elänyt 35 vuotta yli varojensa ja on kuluttanut myös tulevien sukupolvien työn tulokset etukäteen. Uuden 100 vuoden kuluessa EU tulee hajoamaan samalla tavalla kuin kaikki suuret imperiumit ovat hajonneet. Kun Neuvostoliiton valtaamat maat vain muuttivat kommunistisen järjestelmän markkinataloudeksi, yhtä helppoa ei tule olemaan EU:n hajoamisen jälkeen. Ei, koska suurin osa Euroopasta tulee muuttumaan Libanonin kaltaiseksi muslimien hallitsemiksi valtioiksi. Libanonissa oli 1960 kristityillä enemmistö maan väestöstä; nyt kaksi kolmasosaa on mslmeja. Muutos johti 15 vuotta kestäneeseen sisällissotaan. Tänään muistelen isäni Suomen itsenäisyystaistelussa menettämiä parhaita nuoruutensa vuosia. En ole vuosikymmeniin edes vilkaissut televisiosta eliitin patsastelua presidentin linnassa. Mutta tulen katsomaan somesta hetken 612-isänmaallista kulkuetta. Lisäksi lämmitän saunan osoituksena 10.000 vuoden perinteisestä suomalaisuudesta, jonka EU haluaa kieltää kaikenlaisilla puunpolttodirektiiveillä.

19

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi sinua reppanaa. Edustat hyvin pientä äärioikeistoryhmää, johon kuuluu ehkä joitakin kymmeniä ihmisiä. Ehkä olet myös Putinin asialla?

      Me muut tiedämme, että Suomi on itsenäinen, ja juhlimme sitä kaikessa rauhassa.

      • Anonyymi

        Mene kuule sinne afrikkaan maailmaa parantamaan. Putsaa slummit, joet, kaupungit sekä opeta rotusi väki tekemään töitä, ettei tarvi loisia muiden ansaitsemilla rahoilla.


    • Anonyymi

      Yhdyn aloittajan mielipiteeseen.

    • Anonyymi

      Devalvointi aiheuttaisi vain hintojen nousun sekä valtiovelan kasvun samassa suhteessa. Konkurssitsunami seurasi myös 90-luvulla kun silloinen porvarihallitus päätti devalvoida markan. Pieni valuutta olisi muutenkin epävakaa ja vähemmän luotettava.

    • Anonyymi

      Suomalaisten pitäisi viitsiä äänestää EU vaaleissa, eikä vain valittaa. Se pakkoremonttilakikin, josta kohkattiin aivan hysteerisinä, kaatui ja suomalaisedustajilla oli suuri vaikutuksensa asiaan. Pelkällä ruikutuksella emme voi vaikuttaa.

    • Anonyymi

      Sielläpä levittävät flunssaa keskenään linnanjuhlissa.
      Tällähetkellä influenssa aalto leviää koko maassa ja tehokkaasti leviää jouluruuhkissa.

    • Anonyymi

      Itsenäisyyspäivä on tärkeä ja liikuttava päivä minulle.

      Isäni meni nuorena vapaaehtoisena puolustamaan Isänmaatamme. Konekiväärimiehenä Kivennavan taisteluissa hän haavoittui - toiseen käteen jäi sirpale eliniäkseen.

      Kunnioitan suuresti kaikkia heitä, jotka taistelivat meille tämän maan itsenäisyyden.

      • Anonyymi

        Kunnioitan suunnattomasti kaikkia heitä, jotka rakensivat meille tämän vapauden.
        Nykyäänkin puolustajat tekevät äärimmäisen tärkeää työtä, mutta joskus tuntuu siltä, että suurimmat hyötyjät ovat niitä, jotka eivät muutenkaan kanna korttaan kekoon yhteiskunnan rakentamiseen. Silti juuri siksi on entistä tärkeämpää arvostaa heitä, jotka vielä tänäkin päivänä ovat valmiita tekemään sen työn, jota ilman meillä ei olisi mitään puolustettavaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kunnioitan suunnattomasti kaikkia heitä, jotka rakensivat meille tämän vapauden.
        Nykyäänkin puolustajat tekevät äärimmäisen tärkeää työtä, mutta joskus tuntuu siltä, että suurimmat hyötyjät ovat niitä, jotka eivät muutenkaan kanna korttaan kekoon yhteiskunnan rakentamiseen. Silti juuri siksi on entistä tärkeämpää arvostaa heitä, jotka vielä tänäkin päivänä ovat valmiita tekemään sen työn, jota ilman meillä ei olisi mitään puolustettavaa.

        Erityismaininta kaikille ressun työkamuille ja esimiehille, jotka vuosia kantoivat kortensa kekoon ja tekivät ressunkin työt.


    • Anonyymi

      Me Kokkolan tuhkamunaiset kaupparatsut ry:ssä kunnioitamme itsenäisyyspäivää pitämällä tänään vaihteeksi kynttilää kourassamme.

      • Anonyymi

        Ilmakehä on yhteinen


      • Anonyymi

        Hihi kynttilä kourassa, tajuttiin.


    • Anonyymi

      Joillakin halu ajaa Suomi rutiköyhäksi venäjän vasalliksi. Onneksi heitä neropatteja ei montaa ole.

      • Anonyymi

        Olen äärettömän kiitollinen tästä Isänmaastani ja edeltävistä sukupolvistai, jotka ovat erittäin vaikeissa oloissaan "täyttäneet velvollisuutensa, mennen päivästä päivään".


    • Anonyymi

      Kateus se on voimavara sekin. "Eliitti juhlii", pahus, kun et ole päässyt mukaan. Kaikilla ei ole vieläkään sitä mökkiä siitä yhteisestä kassasta...

    • Anonyymi

      Viettääkö Kokkolan työttömät venäläiset Suomen itsenäisyyspäivää ?

    • Anonyymi

      Kävin heittämässä inttijäynät sankarihaudoilla. Jänät taputti ja mimmit tykkää.

      Eipä mulla muuta. Suomalainen mies.

    • Anonyymi

      Repsukka voisi kuunnella taas Veteraanin iltahuudon youtubesta, Jorma Hynnisen johtamana. Itsenäisyyspäivänä kunnioitetaan ensisijassa Suomen itsenäisyyden puolesta taistelleita.

      Hoivatkaa, kohta poissa on veljet
      Muistakaa, heille kallis ol maa
      Kertokaa, lasten lapsille lauluin
      Himmetä ei muistot koskaan saa.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10825
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8067
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5201
    4. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3528
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      110
      3526
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      30
      3483
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      61
      3380
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3137
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      51
      2460
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      34
      1956
    Aihe