Tehokkaat liikkeet!

darius

Mitkä liikkeet ovat mielestänne käytännöllisiä ja hyvin toimivia todellisessa thaiboxing matsissa, olettaen että kummatkin osapuolet hallitsevat thaiboxingin hyvin? Jos jotkut liikkeet eivät ole toimivia niin perustelkaa miksi.

Onko esim polvien ja kyynerpäiden käyttäminen avain joka matsin voittooon? Onko nyrkkien käyttäminen liian tehotonta? Mikä on käytännöllisin potku, etupotku, kiertopotku jalkoihin/päähän?

4

1672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -T-

      Thainyrkkeilyyn kuuluu monta osa-aluettalähiottelu, potkut ja lyönnit .Mitä paremmin hallitset näiden käyttöä sitä vaikeampi vastus olet.

      Hyvä lähiottelija voi pärjätä ihan yhtä hyvin kuin hyvä ottelija lyöntietäisyydeltä. Kysymys vaan kuuluu kumpi tekee jutunsa paremmin. Tosin kaksi tasavahvaa otteljaa otellessa, thainyrkkeilypisteytyksen mukaan Lähiottelija on tietenkin vahvemmilla kuin lyöjä. Samoin kuten kova-alapotkija häviää ottelut jos toinen vetää potkunsa aina keskivartaloon hyvällä tekniikalla. Tapoja on monia. Hyvä keskivartaloon potkija yhdistettynä lähiottelutaitoon mielestäni pärjää jo aika monessa ottelussa. Lyöntien osaaminen tietenkin antaa sinulle hyvän yllätyksen paikan, mutta pidemmällä aikavälillä lyöjä ei tule pärjäämään kovemmissa otteluissa. Lisätietoa www.muaythai.fi

    • liisa ihmemaassa

      Sanotaan kyynerän aiheuttavan eniten damagea. SItä voi myös käyttää lähietäisyydellä takaraivoiin kun vastustja rimpuilee ja yrittää sitoa! Tosin kuin kuin nyrkkeilyssä sitomistilanteessa tapahtuu useimmat tyrmäykset!!!!

    • Siinä jaetaan eniten pisteitä, kovat ja tekniset polvipotkut vie kyllä mehut miehestä kuin miehestä.

      muuten minä kyllä suosin paljon nopeita potkuja reisiin.. ja keskitytään torjumaan kaverin kylkipotkut. Yleensä kun toista potkitaan jaloille, hänen suojaus tuppaa laskemaan ja sitten muutama kova suora kyllä pääsee uppoamaan vastustajan suojauksen läpi.

      Kyllä suosikkini on kovat alas suunnatut kiertopotkut, Ne suututtaa ja sattuu. Tän jälkeen onki helppo homma hakea pisteitä kaverin suojauksen murtuessa...

      Mut jos on raskasrakenteinen niin niskapainiin kannattaa satsata...

    • Jepjep

      Kyllähän thaiboxingissa ne potkut maan perii. Käsiä käytän yleensä itse vain saadakseni vastustajan nostamaan suojaustaan -> enemmän tilaa kiertopotkuille.

      Jos kummatkin ottelijat ovat tasaväkisiä, ei luultavasti pahemmin tule tilaisuuksia käyttää kyynärpäitä, ovat sen verran tehokkaita että tuskin kumpikaan niistä haluaa osaa. Tosin matsin voi ratkaista yksikin hyvä polvipotku.

      Ja ainahan on se legendaarinen kiertopotku päähän.
      Lähes varma voitto jos menee läpi suojauksen.

      Tästä nyt voisi jauhaa vaikka viisi sivua taktiikoita mutta eiköhän tää riitä tältä illalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      42
      8634
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      143
      4903
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      77
      4723
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3782
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      80
      3388
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      46
      3291
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2804
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      32
      2651
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      31
      2517
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2513
    Aihe