Tehokkaat liikkeet!

darius

Mitkä liikkeet ovat mielestänne käytännöllisiä ja hyvin toimivia todellisessa thaiboxing matsissa, olettaen että kummatkin osapuolet hallitsevat thaiboxingin hyvin? Jos jotkut liikkeet eivät ole toimivia niin perustelkaa miksi.

Onko esim polvien ja kyynerpäiden käyttäminen avain joka matsin voittooon? Onko nyrkkien käyttäminen liian tehotonta? Mikä on käytännöllisin potku, etupotku, kiertopotku jalkoihin/päähän?

4

1701

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -T-

      Thainyrkkeilyyn kuuluu monta osa-aluettalähiottelu, potkut ja lyönnit .Mitä paremmin hallitset näiden käyttöä sitä vaikeampi vastus olet.

      Hyvä lähiottelija voi pärjätä ihan yhtä hyvin kuin hyvä ottelija lyöntietäisyydeltä. Kysymys vaan kuuluu kumpi tekee jutunsa paremmin. Tosin kaksi tasavahvaa otteljaa otellessa, thainyrkkeilypisteytyksen mukaan Lähiottelija on tietenkin vahvemmilla kuin lyöjä. Samoin kuten kova-alapotkija häviää ottelut jos toinen vetää potkunsa aina keskivartaloon hyvällä tekniikalla. Tapoja on monia. Hyvä keskivartaloon potkija yhdistettynä lähiottelutaitoon mielestäni pärjää jo aika monessa ottelussa. Lyöntien osaaminen tietenkin antaa sinulle hyvän yllätyksen paikan, mutta pidemmällä aikavälillä lyöjä ei tule pärjäämään kovemmissa otteluissa. Lisätietoa www.muaythai.fi

    • liisa ihmemaassa

      Sanotaan kyynerän aiheuttavan eniten damagea. SItä voi myös käyttää lähietäisyydellä takaraivoiin kun vastustja rimpuilee ja yrittää sitoa! Tosin kuin kuin nyrkkeilyssä sitomistilanteessa tapahtuu useimmat tyrmäykset!!!!

    • Siinä jaetaan eniten pisteitä, kovat ja tekniset polvipotkut vie kyllä mehut miehestä kuin miehestä.

      muuten minä kyllä suosin paljon nopeita potkuja reisiin.. ja keskitytään torjumaan kaverin kylkipotkut. Yleensä kun toista potkitaan jaloille, hänen suojaus tuppaa laskemaan ja sitten muutama kova suora kyllä pääsee uppoamaan vastustajan suojauksen läpi.

      Kyllä suosikkini on kovat alas suunnatut kiertopotkut, Ne suututtaa ja sattuu. Tän jälkeen onki helppo homma hakea pisteitä kaverin suojauksen murtuessa...

      Mut jos on raskasrakenteinen niin niskapainiin kannattaa satsata...

    • Jepjep

      Kyllähän thaiboxingissa ne potkut maan perii. Käsiä käytän yleensä itse vain saadakseni vastustajan nostamaan suojaustaan -> enemmän tilaa kiertopotkuille.

      Jos kummatkin ottelijat ovat tasaväkisiä, ei luultavasti pahemmin tule tilaisuuksia käyttää kyynärpäitä, ovat sen verran tehokkaita että tuskin kumpikaan niistä haluaa osaa. Tosin matsin voi ratkaista yksikin hyvä polvipotku.

      Ja ainahan on se legendaarinen kiertopotku päähän.
      Lähes varma voitto jos menee läpi suojauksen.

      Tästä nyt voisi jauhaa vaikka viisi sivua taktiikoita mutta eiköhän tää riitä tältä illalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      170
      1114
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      753
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      713
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      708
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    7. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      203
      608
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      592
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      590
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe