Whippet

Maisku

Hei!

Minulla on 2,5-vuotias pitbullpoika jonka kaveriksi olen ajatellut whippetiä. Koiran hankinta ei vielä ole minulla ajankohtaista mutta tahtoisin nyt hyvissä ajoin ottaa asioista selvää.

Haluaisin ihan "kotikoiran", en ole kiinnostunut näyttelyistä tai kilpailuista. Minusta on kivempi touhuta koiran kanssa itsekseen. Mitä eroa on näyttelylinjaisella ja juoksulinjaisella whippetillä? Ilmeisesti minun siis kannattaisi ottaa se näyttelylinjainen koska jos en kisaa ni koira menee "hukkaan", vai...?

Kestääkö whippet sirona koirana kuitenkin painimista toisen (painavamman) koiran kanssa? Ettei "mene rikki"... Pitääkö hyvin puoliaan? Narttu on tietenkin pojan kaveriksi kiikarissa.

Nämä asiat nyt lähinnä askarruttaa, olen imenyt kaiken mahdollisen tiedon rodun ominaisuuksista. Tietenkin jos jollakulla on infoa kasvattajista niin antaapi tulla! Ja kiitokset asiallisista vastauksista!

2

543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvo

      heipä hei!!
      kyllä mun wiput inakin on leikkiny painavampien koirien kanssa mutta tietenkin silloin pitää katsoa ettei leikki mene liian rajuksi.wipulla kun on kuitenkin heikommat luut kuin pitillä.itsekin pitin omistaneena hieman epäilevästi suhtaudun ajatukseeni yhdistää pitti ja wipu mutta miksei se voisi onnistuakin.itselläni oli amerikasta suoraan tuotu jättinarttupitti joka yritti syödä kaikki linja-autoa pienemmät liikkuvat asiat.ainakin mun wiput tykkää painia koirien kanssa ja wipun lempilajihan on juoksu.purraan toista takapuoleen ja sitten sataa karkuun...!!paljon onnea sulle,toivottavasti saat mieleisesi wipun!!mullakin on 2 wipua vaan pullakoirina.näyttelylinjainen sekä juoksijalinjainen ja hyvin menee!!tervetuloa wipun omistajien joukkoon ja pitille ISO pusu suoraan nenään!!

      • Maisku

        Suuret kiitokset vastauksestasi!

        Tuo minun pittipoika on vähän tuommonen vinttikoiramainen itsekin, pitkäjalkainen ja painoakin vain 25kg, aika rimpulainen ruumiinrakenteeltaan. Välitän tietenkin pusun perille ja voipi se olla että "kohta" (ainakin lähivuosina) minullakin on oma wipu! Nautinnollista kesää!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      81
      5940
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      290
      4872
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2618
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      36
      2534
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      99
      1608
    6. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1481
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1387
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      131
      1341
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      109
      1294
    10. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1261
    Aihe