Whippet

Maisku

Hei!

Minulla on 2,5-vuotias pitbullpoika jonka kaveriksi olen ajatellut whippetiä. Koiran hankinta ei vielä ole minulla ajankohtaista mutta tahtoisin nyt hyvissä ajoin ottaa asioista selvää.

Haluaisin ihan "kotikoiran", en ole kiinnostunut näyttelyistä tai kilpailuista. Minusta on kivempi touhuta koiran kanssa itsekseen. Mitä eroa on näyttelylinjaisella ja juoksulinjaisella whippetillä? Ilmeisesti minun siis kannattaisi ottaa se näyttelylinjainen koska jos en kisaa ni koira menee "hukkaan", vai...?

Kestääkö whippet sirona koirana kuitenkin painimista toisen (painavamman) koiran kanssa? Ettei "mene rikki"... Pitääkö hyvin puoliaan? Narttu on tietenkin pojan kaveriksi kiikarissa.

Nämä asiat nyt lähinnä askarruttaa, olen imenyt kaiken mahdollisen tiedon rodun ominaisuuksista. Tietenkin jos jollakulla on infoa kasvattajista niin antaapi tulla! Ja kiitokset asiallisista vastauksista!

2

546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvo

      heipä hei!!
      kyllä mun wiput inakin on leikkiny painavampien koirien kanssa mutta tietenkin silloin pitää katsoa ettei leikki mene liian rajuksi.wipulla kun on kuitenkin heikommat luut kuin pitillä.itsekin pitin omistaneena hieman epäilevästi suhtaudun ajatukseeni yhdistää pitti ja wipu mutta miksei se voisi onnistuakin.itselläni oli amerikasta suoraan tuotu jättinarttupitti joka yritti syödä kaikki linja-autoa pienemmät liikkuvat asiat.ainakin mun wiput tykkää painia koirien kanssa ja wipun lempilajihan on juoksu.purraan toista takapuoleen ja sitten sataa karkuun...!!paljon onnea sulle,toivottavasti saat mieleisesi wipun!!mullakin on 2 wipua vaan pullakoirina.näyttelylinjainen sekä juoksijalinjainen ja hyvin menee!!tervetuloa wipun omistajien joukkoon ja pitille ISO pusu suoraan nenään!!

      • Maisku

        Suuret kiitokset vastauksestasi!

        Tuo minun pittipoika on vähän tuommonen vinttikoiramainen itsekin, pitkäjalkainen ja painoakin vain 25kg, aika rimpulainen ruumiinrakenteeltaan. Välitän tietenkin pusun perille ja voipi se olla että "kohta" (ainakin lähivuosina) minullakin on oma wipu! Nautinnollista kesää!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      171
      8897
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      136
      3283
    3. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      0
      2240
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      170
      2212
    5. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      101
      1856
    6. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      174
      1786
    7. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      180
      1667
    8. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      139
      1341
    9. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      114
      1047
    10. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      11
      1013
    Aihe