Saan eläkeläisen asumistukea ja seuraava vuositarkastus on vuonna 2027.
Nyt sain perintöä sen verran että laskurin mukaan en saisi enää asumistukea ollenkaan.
Jos ilmoitan perinnöstä Kelalle niin asumistuki loppuu heti. Jos en ilmoita niin se loppuu vasta vuonna 2027.
Kannattaako asumistuki lopettaa itse sitten vuonna 2027 kuukautta ennen kun se loppuisi muutenkin?
Kiinnijäämisriski ja mahdolliset seuraukset?
Asumistuki ja perintö
10
367
Vastaukset 10
- Anonyymi
Kiinnijäämisriski on suuri. Käsittääkseni kela saa verottajalta tiedot. Seurauksia on liikaa saatu asumistuki on maksettava takaisin ei taida mitään muuta. Aina voi vedota tietämättömyyteen.
- Anonyymi
Jos jää kiinni niin maksaa asumistuen takaisin, ellei niin ei maksa. Kela saa tiedot verottajalta mutta käyttääkö niitä mihinkään muuhun kun hakemuksen käsittelyyn? Ja kun ei tee enää hakemusta niin kiinnijäämisriski on todella pieni.
- Anonyymi
Tietämättömyyteen ei voi vedota.. Jokaisen päätöksen yhteydessä on pitkä litania, mistä asioista pitää ilmoittaa Kelaan, myös omaisuuden muutoksista. Niinpä oletetaan, että olet tiennyt asiasta/ ilmoitusvelvollisuudesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tietämättömyyteen ei voi vedota.. Jokaisen päätöksen yhteydessä on pitkä litania, mistä asioista pitää ilmoittaa Kelaan, myös omaisuuden muutoksista. Niinpä oletetaan, että olet tiennyt asiasta/ ilmoitusvelvollisuudesta.
Eläkeläiset saavat virheet ja "virheet" helpommin anteeksi.
- Anonyymi
No päätöksessähän sanotaan että ilmoitettava viipymättä esim. jos omaisuuden määrä lisääntyy. Jos ei ilmoita niin eikö kyseessä ole petos?
Jos kyseessä esim. jakamaton kuolinpesä niin tällöin tuo laskennallinen omaisuus ei vaikuta tuen määrään sanotaan Kelan sivuilla. - Anonyymi
Kyllä Kela saa tämmösen tiedon verottajalta, on pienemmistäkin lmoitus virheistä joutunut maksamaan takaisin. Pahimmassa tapauksessa saa syytteen väärinkäytöstä.
- Anonyymi
Lain mukaan sinun pitää ilmoittaa omaisuuden muutoksista. Ainakin Kela perii takaisin jo myönnetyn asumistuen. Summa joka lopettaa asumistuen on useita kymmeniä tuhansia. Pärjäät hyvin rehellisenäkin. Asumistuki on vuodessa vain muutaman tuhannen euron suuruinen. Sen menetät.
Jos ostat uuden auton, ehkä saat sen jälkeen taas asumistukea. Hallituksen logiikka on epäselvä. Olet pienituloinen eläkeläisenä, koska saat asumistukea. Valtio eikä kukaan muukaan hyödy jos sinulla olisi nuo rahat pankkitililläsi ja saisit yhä pienen asumistukesi.
Tai osta kesämökki. Se ei asumistukea alenna. Kesämökit ovat valtion erityisuojelussa. Ne on niin kivoja. - Anonyymi
Ei kannata epärehellisyys pelkästään ahneuden takia. Nukut yösi paremmin kun ei ole tiedossa ikävää postia asumistuen nostamisesta väärin perustein.
- Anonyymi
Tukirahoissa on sellaiset pelisäännöt, että esim. varallisuuden muutokset pitää ilmoittaa.
Ovat tunkemassa tuota systeemiä likipitäen kaikkiin tukiin, ja jos tukien saaja ei jotakin tukeen vaikuttavaa rahamäärää ilmoita hakemuksessaan Kelallle, siinä voi käydä niin että se tukiraha tullaan myöhemmin perimään takaisin.
On toki ihan aloittajan oma valinta kuinka tekee, mutta mielestäni sopeutuminen uuteen tilanteeseen kannattaisi aloittaa heti, eikä jättää asiaan mitään epävarmuuksia.
Rahan pystyy kyllä hävittämään monenlaisiin asioihin ihan laillisesti, mutta kuitenkin siten että ainakin oma elämänlaatusi paranee sen ansiosta ja tukisysteemille ei enää jää laskentaperusteeksi mitään omaisuutta.
Näistä käytännöistä voi olla montaa mieltä ihan perustellusti, mutta Petteri Orpon hallitushan se näitä sääntöjä muuttelee, ole yhteyksissä sinne jos asia kiukuttaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1061075Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.137804Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197730Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47697Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!29666- 67661
- 47620
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59545Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29541Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102530