Asumistuki ja perintö

Anonyymi-ap

Saan eläkeläisen asumistukea ja seuraava vuositarkastus on vuonna 2027.
Nyt sain perintöä sen verran että laskurin mukaan en saisi enää asumistukea ollenkaan.
Jos ilmoitan perinnöstä Kelalle niin asumistuki loppuu heti. Jos en ilmoita niin se loppuu vasta vuonna 2027.

Kannattaako asumistuki lopettaa itse sitten vuonna 2027 kuukautta ennen kun se loppuisi muutenkin?
Kiinnijäämisriski ja mahdolliset seuraukset?

10

337

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiinnijäämisriski on suuri. Käsittääkseni kela saa verottajalta tiedot. Seurauksia on liikaa saatu asumistuki on maksettava takaisin ei taida mitään muuta. Aina voi vedota tietämättömyyteen.

      • Anonyymi

        Jos jää kiinni niin maksaa asumistuen takaisin, ellei niin ei maksa. Kela saa tiedot verottajalta mutta käyttääkö niitä mihinkään muuhun kun hakemuksen käsittelyyn? Ja kun ei tee enää hakemusta niin kiinnijäämisriski on todella pieni.


      • Anonyymi

        Tietämättömyyteen ei voi vedota.. Jokaisen päätöksen yhteydessä on pitkä litania, mistä asioista pitää ilmoittaa Kelaan, myös omaisuuden muutoksista. Niinpä oletetaan, että olet tiennyt asiasta/ ilmoitusvelvollisuudesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tietämättömyyteen ei voi vedota.. Jokaisen päätöksen yhteydessä on pitkä litania, mistä asioista pitää ilmoittaa Kelaan, myös omaisuuden muutoksista. Niinpä oletetaan, että olet tiennyt asiasta/ ilmoitusvelvollisuudesta.

        Eläkeläiset saavat virheet ja "virheet" helpommin anteeksi.


    • Anonyymi

      No päätöksessähän sanotaan että ilmoitettava viipymättä esim. jos omaisuuden määrä lisääntyy. Jos ei ilmoita niin eikö kyseessä ole petos?
      Jos kyseessä esim. jakamaton kuolinpesä niin tällöin tuo laskennallinen omaisuus ei vaikuta tuen määrään sanotaan Kelan sivuilla.

    • Anonyymi

      Kyllä Kela saa tämmösen tiedon verottajalta, on pienemmistäkin lmoitus virheistä joutunut maksamaan takaisin. Pahimmassa tapauksessa saa syytteen väärinkäytöstä.

    • Anonyymi

      Lain mukaan sinun pitää ilmoittaa omaisuuden muutoksista. Ainakin Kela perii takaisin jo myönnetyn asumistuen. Summa joka lopettaa asumistuen on useita kymmeniä tuhansia. Pärjäät hyvin rehellisenäkin. Asumistuki on vuodessa vain muutaman tuhannen euron suuruinen. Sen menetät.

      Jos ostat uuden auton, ehkä saat sen jälkeen taas asumistukea. Hallituksen logiikka on epäselvä. Olet pienituloinen eläkeläisenä, koska saat asumistukea. Valtio eikä kukaan muukaan hyödy jos sinulla olisi nuo rahat pankkitililläsi ja saisit yhä pienen asumistukesi.

      Tai osta kesämökki. Se ei asumistukea alenna. Kesämökit ovat valtion erityisuojelussa. Ne on niin kivoja.

    • Anonyymi

      Ei kannata epärehellisyys pelkästään ahneuden takia. Nukut yösi paremmin kun ei ole tiedossa ikävää postia asumistuen nostamisesta väärin perustein.

    • Anonyymi

      Tukirahoissa on sellaiset pelisäännöt, että esim. varallisuuden muutokset pitää ilmoittaa.

      Ovat tunkemassa tuota systeemiä likipitäen kaikkiin tukiin, ja jos tukien saaja ei jotakin tukeen vaikuttavaa rahamäärää ilmoita hakemuksessaan Kelallle, siinä voi käydä niin että se tukiraha tullaan myöhemmin perimään takaisin.

      On toki ihan aloittajan oma valinta kuinka tekee, mutta mielestäni sopeutuminen uuteen tilanteeseen kannattaisi aloittaa heti, eikä jättää asiaan mitään epävarmuuksia.

      Rahan pystyy kyllä hävittämään monenlaisiin asioihin ihan laillisesti, mutta kuitenkin siten että ainakin oma elämänlaatusi paranee sen ansiosta ja tukisysteemille ei enää jää laskentaperusteeksi mitään omaisuutta.

      Näistä käytännöistä voi olla montaa mieltä ihan perustellusti, mutta Petteri Orpon hallitushan se näitä sääntöjä muuttelee, ole yhteyksissä sinne jos asia kiukuttaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      390
      2957
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      66
      2334
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1989
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      116
      1706
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1572
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1189
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1039
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      268
      993
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      12
      992
    10. 40
      864
    Aihe