Linnan Juhlat

Oli upea nähdä sotkamolaisia kättelemässä!
12765
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Varmaan niillä oli pesäpallomaila povarissa

Äänestä

Hieno oli edustus verrattuna muihin kuntiin.

Äänestä

Kela puuttui

Äänestä
  • Kyllä se sitten sinne pääsee, kun Kilpeläisestä tulee presidentti.

    Äänestä

Oli ihan hyvin Sotkamo edustettuna siellä.

Tosin katsoin Itsenäisyyspäivänä ensin Sotkamon kirkon lähetystä Youtubesta. Siellä pysyttiin asiassa ja kunnioitettiin sodissa taistelleiden muistoa.

Itsenäisyys on vakava asia. Se on ikään kuin vitamiini. Sen huomaa vasta sitten, kun se puuttuu.

Äänestä

Keitäs kriminaaleja siellä tänä vuonna kekkuloi?

Äänestä

Ei näkynyt ketään.

Äänestä

– Vieraskielisten osuus tuensaajista on jo lähes 30 prosenttia. Esimerkiksi arabiankielisistä 54 prosenttia saa tukea, kun suomen- ja ruotsinkielisten osuus on vain 3,7 prosenttia. Helsingissä yksinasuva saa tukea noin 1300 euroa, yksinhuoltaja 2 000 euroa, kaksilapsinen perhe 3000 euroa ja nelilapsinen 4000 euroa. Suurissa perheissä summa nousee lähes 5000 euroon, Purra kirjoittaa X:ssä ja Maaseudun tulevaisuudessa julkaistussa kolumnissa.

Lisäksi maksetaan vesi, sähkö, vakuutus ja usein vuokravakuus. Ministeri huomauttaa hyvinvointialueiden maksavan lisäksi täydentävää tukea: esimerkiksi 800 euroa irtaimistoon, 300 euroa polkupyörään, 250 euroa urheiluvälineisiin, 400 euroa vaunuihin, 80 euroa huvipuistorannekkeeseen. Helsingissä nuoret saavat 550 euroa harrastusmenoihin.

– Tuki on veroton etuus eikä kannusta töihin. Jos perhe saa 4000 euroa ilman ansiotuloja, kiinnostus töihin totta kai vähenee. Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään

Äänestä
  • Höpöhöpö.

    Äänestä

  • Tuo on ainoastaan tekosyy ei todellinen,kun menee erittäin heikosti hallitusohjelma,niin nyt on hyökätty oman maan köyhien kimppuun,vasta oli tuensaajista ulkomaalaisia on 3%,isoin osa on töissä. Sitten se toinen kumma,kun työministeri kävi kelan kanssa niitä vierasmaalaisia tänne töihin kahtelemassa ja samaan aikaan koulutettuja oli työttömänä tai lakkautettiin työpaikat ulkomaalaisten vuoksi.

    Lisäksi,kun työttömyyttä tehdään eikä hoideta oikein on valtion tuet nostettu yrityksille,takaukset,vakuudet pumppaa miljardeja yrityksiin eli jakaa omaa kansaa työttömiksi ja rikkaille+osinkoihin pumpataan rahaa,että äänestettäisi,tämä on silmänkääntöä isossa mitassa. Ajattele mitä lähimmäisestäsi tuntuu ,kun hän se menettää,ei kukaan muumaalainen.

    Äänestä

Hassu oli

Äänestä

Olikos tuo Johtajan virallinen siippa joka oli mukana?Oikein viehättävä pari,vaikka vähän kankee oli kättely. Olin ymmärtäny, että vois olla vaaleempi neito. Lienekkö värillä väliä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Oli upea nähdä sotkamolaisia kättelemässä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu