Hyvä ensihoitajat!

Anonyymi-ap

Pohjois-Savon ensihoitajat ovat kannelleet aviin, ambulansseja vähennetty. Ja siellä joku väittää, ettei potilasturvallisuus vaarannu. Eihän se vaarannukkaan, kun ambulanssi ei tule paikalle lainkaan. Puhelimen päässä diagnosoi joku sairaanhoitaja tai kuka lie tilanteen kiireellisyyttä ja tekee äänen perustella päätöksen, että odota aamuun tai ei sulla mitään oikeaa hätää ole. Tästä me maksamme veroja - tuntemattomalle puhelimella itseämme diagnosoiden. Tervetuloa Pohjois-Savoon! Ja tämä konkretisoituu äärimmäisen hyvin kun hätä on käsillä mutta kaikki sivuuttavat huolen, eikä kukaan tule tai anna apua. En tiedä, mistä veroja maksamme ja miten tämä on enää hyvinvointivaltio!

6

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Puhelimen päässä diagnoosin tekee joku HäKen tumpula, jolla ei ole terveydenhuollon, edes lähihoitajan koulutusta. Lukee papereista.
      Montakohan kuolintapausta on jo tullut HäKen "tietäjien" takia? Itse tiedän yhden, kun lanssia ei lähetetty. Muistakaa myös se, ettei korppi kirpin silmää noki. Tämä oli lopputulos.

    • Anonyymi

      Sama juttu täällä E-P alueelle. Kun Sotesta alettiin puhumaan silloinen sairaanhoitopiirin johtoporras pisti tuulemaan, littiin toimintaa, uutta rakennettiin, laitteita uusittiin, väkeä lisättiin ja kaikkea siltä väliltä siinä uskossa JOTTA VALTION PIIKKI ON AUENNUT!
      Marinin hallitus toteutti Sote-päätöksen väärillä luvuilla sekä 2 miljardin väärin lasketulla kustannuksilla että kuvitteellisilla lähipalveluilla ja lähipalveluilla. Tasapuolisuus oli vihervasemmistossa sitä että hoitoja että lääkäriin pääsee kun vain asut lähellä kaupunkia tai kasvukeskusta, vanhukset hoidetaan kotona.....siellä syrjäkylällä etänä. Nyt annettu jo tänä vuonna 4 miljardia fyrkkaa lisää tähän himmeliin minkä ylläpitäminen vie Suomen konkurssiin.
      NYT ON PASKAT JO HOUSUISSA JA KAIVATAAN SITÄ VANHAA TOIMIVAA MALLIA JOKA OLISI HUIPPU MALLI JOS SIIHEN OLISI SATSATTU VAIKKA VAIN TOI 4 MILJARDIA LISÄÄ.

    • Anonyymi

      Tässä kyllä korjatiin jotain sellaista mikä ei ollut edes rikki. Iisalmessa kova resurssipula ja osaamaton johto sairaalassa ja hyvinvointialueella demotivoi kaikin keinoin niitä jotka siellä ovat vielä jäljellä. Lopputulos on se, että sinne jäävät ne ketkä eivät muualle pääse. Kumpiko lienee sairaampi, se hoitava työyhteisö vai potilaat.

    • Anonyymi

      Samahan se on sitten laittaa hätäkeskukseen päivystämään vaikka tuo naapurin Kerttu.Asiat kyllä hoituisi.

    • Anonyymi

      Eihän sitä voi mitenkään todistaa vaarantuuko turvallisuus. Ne kuolemat ovat ihan normaaleja, kun ei sitä voi todistaa, että nopeampi hoito pelastaisi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      144
      3206
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3012
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      110
      1473
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      145
      1227
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1087
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1067
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1027
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      843
    10. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      827
    Aihe