Pohjois-Savon ensihoitajat ovat kannelleet aviin, ambulansseja vähennetty. Ja siellä joku väittää, ettei potilasturvallisuus vaarannu. Eihän se vaarannukkaan, kun ambulanssi ei tule paikalle lainkaan. Puhelimen päässä diagnosoi joku sairaanhoitaja tai kuka lie tilanteen kiireellisyyttä ja tekee äänen perustella päätöksen, että odota aamuun tai ei sulla mitään oikeaa hätää ole. Tästä me maksamme veroja - tuntemattomalle puhelimella itseämme diagnosoiden. Tervetuloa Pohjois-Savoon! Ja tämä konkretisoituu äärimmäisen hyvin kun hätä on käsillä mutta kaikki sivuuttavat huolen, eikä kukaan tule tai anna apua. En tiedä, mistä veroja maksamme ja miten tämä on enää hyvinvointivaltio!
Hyvä ensihoitajat!
Anonyymi-ap
5305
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Puhelimen päässä diagnoosin tekee joku HäKen tumpula, jolla ei ole terveydenhuollon, edes lähihoitajan koulutusta. Lukee papereista.
Montakohan kuolintapausta on jo tullut HäKen "tietäjien" takia? Itse tiedän yhden, kun lanssia ei lähetetty. Muistakaa myös se, ettei korppi kirpin silmää noki. Tämä oli lopputulos.
Sama juttu täällä E-P alueelle. Kun Sotesta alettiin puhumaan silloinen sairaanhoitopiirin johtoporras pisti tuulemaan, littiin toimintaa, uutta rakennettiin, laitteita uusittiin, väkeä lisättiin ja kaikkea siltä väliltä siinä uskossa JOTTA VALTION PIIKKI ON AUENNUT!
Marinin hallitus toteutti Sote-päätöksen väärillä luvuilla sekä 2 miljardin väärin lasketulla kustannuksilla että kuvitteellisilla lähipalveluilla ja lähipalveluilla. Tasapuolisuus oli vihervasemmistossa sitä että hoitoja että lääkäriin pääsee kun vain asut lähellä kaupunkia tai kasvukeskusta, vanhukset hoidetaan kotona.....siellä syrjäkylällä etänä. Nyt annettu jo tänä vuonna 4 miljardia fyrkkaa lisää tähän himmeliin minkä ylläpitäminen vie Suomen konkurssiin.
NYT ON PASKAT JO HOUSUISSA JA KAIVATAAN SITÄ VANHAA TOIMIVAA MALLIA JOKA OLISI HUIPPU MALLI JOS SIIHEN OLISI SATSATTU VAIKKA VAIN TOI 4 MILJARDIA LISÄÄ.
Tässä kyllä korjatiin jotain sellaista mikä ei ollut edes rikki. Iisalmessa kova resurssipula ja osaamaton johto sairaalassa ja hyvinvointialueella demotivoi kaikin keinoin niitä jotka siellä ovat vielä jäljellä. Lopputulos on se, että sinne jäävät ne ketkä eivät muualle pääse. Kumpiko lienee sairaampi, se hoitava työyhteisö vai potilaat.
Samahan se on sitten laittaa hätäkeskukseen päivystämään vaikka tuo naapurin Kerttu.Asiat kyllä hoituisi.
Eihän sitä voi mitenkään todistaa vaarantuuko turvallisuus. Ne kuolemat ovat ihan normaaleja, kun ei sitä voi todistaa, että nopeampi hoito pelastaisi.