https://yle.fi/a/74-20165439
Klikatkaa tuota linkkiä ja selatkaa esiin kartta tästä tuulivoimahankkeesta. Aivan järkyttävää katsottavaa. Siis tämä jättimäinen tuulivoima-alue jakautuisi kahteen osaan ja näiden osien välissä kulkee tie, jonka varrella on aika paljon asumuksia.
Jos tämä idioottimainen hanke toteutuu, se tietää asukkaille lähes kestämättömiä
olosuhteita; melu, maisemahaitta, huomiovalot, välkehaitat jne. Aivan sietämätöntä.
Ja eikös Pihtinevalle ole suunnitelmissa myös kansallispuisto. Sehän ei toimi tällaiten 300 m korkeiden meluavien ja valosaastetta tuottavien tuulivoimaloiden kanssa.
Miten Kokkolan kaupunki on voinut näyttää tälle tuulivoima-alueelle vihreää valoa. Tässä ei ole järjen häivää, ei pätkääkään inhimillisyyttä, vaan vain häikäilemättömyyttä ja ahneutta.
Toivottavasti tämä hanke ei toteudu. Se olisi parasta ihmisille ja luonnolle.
Pihtinevan kammottava tuulivoimahanke
12
375
Vastaukset
- Anonyymi
Tosiasia myös että on sellaisiakin joilla nämä haittavaikutukset ovat pitkälti päänsisäisiä ja siellä itseään ruokkivia.
- Anonyymi
Ei tarvitse olla Mensan jäsen ymmärtääkseen, että jos asumus jää kahden valtavan tuulivoima-alueen väliin, niin haittavaikutukset ovat erittäin selviä, niitä ei voi mikään taho kiistää. Asumisesta tulee lähes mahdotonta. Onko oikein puuhta tuollaista tuulivoima-aluetta? Ei ole. Suorastaan rangaistavaa pitäisi olla.
- Anonyymi
infraäänet voivat kuulua jopa 20km päähän. aika ristiriitaisia tutkimuksia on tosiaan tehty sen suhteen aiheuttaako ne terveys oireita vai ei.
voihan se, olla että kunnollisia laajoja tutkimuksia ei ole järjestetty tai haluttu tehdä.
pitäisi olla vertailu ryhmiä ja altistaa laboratoriossa infaäänille ihmisiä ja verrata tuloksia.
mutta tuulivoimaloiden aiheuttamaa infra ääntä tai meteliä on aika vaikeaa keinotekoisesti luoda laboratoriossa joten siksi sen tutkiminen saattaa olla aika haastavaa.
mutta tiedämme, että melu joka tapauksessa häiritsee unta ja aiheuttaa stressiä joissakin tutkimuksissa oltiin havaittu, että jopa ne joita meteli ei heidän mielestään häirinnyt nosti silti nukkuessa stressi tasoja ja heikensi unen laatua.
joten hyvä ohje olisi jättää ainakin se 2-10km välimatka asutukseen .
joissakin paikoissa kun ei oteta huomioon liikenteestä tai tehtaasta tulevia ääniä ja infra ääniä joten jos siihen lisää vielä tuulivoimaloita meteli lisääntyy samoin infra äänet.
itse kuulen kolmen kilometrin päästä tuulivoimaloiden humputuksen iltaisin ja silloin kun ne rakennettiin kärsin unettomuudesta.
ja jos mennään sille tasolle että äänistä aiheutuvat oireet on pään sisäisiä, niin itseasiassa kaikki oireet ovat ainakin osittain psykosomaattisia ja pään sisällä olevia esim. kivusta aiheutuvat oireet, hajusta , mausta tai äänistä.
homeista johtuvaa oireilua on pitkään pidetty mielisairautena. vain sen takia että tutkijat ei osaa selittää mikä homeessa niitä oireita tarkalleen ottaen aiheuttaa.
- Anonyymi
Eiköhän noille nevoille ole hyväksi että rakennetaan voimaloita? Verotulot helpottavat kuntaveron kurissa pitoa.
- Anonyymi
Asutko tuon kylätien varressa, jonka molemmin puolin tulisi kohoamaan 300 metriä korkeita voimaloita? Etpä taida asua. Se on helppo kaukaa huudella, eikö vain.
- Anonyymi
Ei kai tuolla ketään vakituisesti asu?
- Anonyymi
Olisi kiinnostavaa tietää, kuinka monta asukasta on joutumassa näiden jättimäisten tuulivoimaloiden piirittämäksi. Osaako joku kertoa suunnilleen lukumäärän?
- Anonyymi
Kaupunki tarvitsee rahaa 30 kiintiöelätettävää ja perässä tulevat sukulaiset tulee vuosittain. Lepolan sulkeminen ei riitä tarvitaan avuksi tuulivoimaa. Vieraskielisten osuus tuensaajista on jo lähes 30 prosenttia. Esimerkiksi arabiankielisistä 54 prosenttia saa tukea, kun suomen- ja ruotsinkielisten osuus on vain 3,7 prosenttia. Helsingissä yksinasuva saa tukea noin 1300 euroa, yksinhuoltaja 2 000 euroa, kaksilapsinen perhe 3000 euroa ja nelilapsinen 4000 euroa. Suurissa perheissä summa nousee lähes 5000 euroon, Purra kirjoittaa X:ssä ja Maaseudun tulevaisuudessa julkaistussa kolumnissa.
Lisäksi maksetaan vesi, sähkö, vakuutus ja usein vuokravakuus. Ministeri huomauttaa hyvinvointialueiden maksavan lisäksi täydentävää tukea: esimerkiksi 800 euroa irtaimistoon, 300 euroa polkupyörään, 250 euroa urheiluvälineisiin, 400 euroa vaunuihin, 80 euroa huvipuistorannekkeeseen. Helsingissä nuoret saavat 550 euroa harrastusmenoihin. - Anonyymi
Timo Sillanpää perusteli hävinnyttä esitystään asian valmistelulla, joka oli hänen mukaansa tehty huonosti.
– Tässä asiassa valmistelun taso on ollut heikkoa. Tässä on sama asia kuin ilmastotavoitteissa; taloudellisia vaikutuksia ei ole tuotu esille. Suomen hallitus päätti puolittaa kiintiöpakolaisten vastaanottomäärät viiteensataan. Siinä suhteessa Kokkolan kantama on huomattavasti isompi kuin aiemmin.
Sillanpää muistutti Pudasjärvestä.
– Pudasjärvi näki kiintiöpakolaiset ensin uutena Nokiana. Tänä vuonna siellä kuitenkin päätettiin vastaanottamisen lopettamisesta. Mitä hyötyä Liisalle ja Pekalla Kokkolassa on määrien pitämisestä entisellään?
Puheenvuoroja pitivät myös perussuomalaisten Ulpu Keränen, Minna Koskela ja Mauri Peltokangas. Myös Peltokangas oli huolissaan ”Liisasta ja Pekasta”.
– Heille ei ole antaa rahaa joulupöytään, pakolaisille on, Peltokangas sanoi. - Anonyymi
Kuka noita persuja äänestää?
- Anonyymi00013
Tuulivoima pelastaa Kokkolan talouden. Lisää myllyjä niin rahaa tulee reilusti ja saadaan maakuntaviestiin uusia hiihtäjiä.
MOT - Anonyymi00014
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011685831.html
Tuulivoiman kielteisistä vaikutuksista maisemaan ym. Kannattaa lukea.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475500Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222747Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521031995Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351443