Kiitos "runsaasti" kaikki nettiin tietoja syöttävät.
Sukuseuramme toiminta loppuu melkein kokonaan, kun suvun tietoja on lakanut ilmestyä internetin kokoelmiin Kukaan ei enää halua tehdä yhteistyötä, kun tiedot saman tien menevät nettiin. Tietojen syöttäjät eivät ole edes sukua. Elävien kohdalla näkyy nn, mutta tulevat julkiseksi jo kuolinpäivänä. Ovat ne nn-kin näkyvissä joillekin ja aika monille.
Samasta syystä ei virkatodistuksia tai omaa tutkimusta oikein pysty enää tekemään. Tämä vastaus tuli arkistosta, kun kysyttiin, miksi on mennyt noin tarkaksi ja hankalaksi tiedon saaminen.
Tarkoitus oli olla ihan vaan oman porukan ja sukulaisten kesken mukava historiasta kiinnostuneiden ryhmä, joka jakoi valokuvia ja muitakin tietoja keskenään. Sukulaiset saavat tiedot pysymään omassa porukassa, mutta nuo ulkopuoliset eivät hillitse sormiaan millään. Jankuttavat, että kukaan ei omista sukulaisia. Ei kai niin, mutta kenelläkään ei ole niihin oikeuksiakaan tai ainakaan pitäisi olla mitään tarvetta niitä kirjoitella ympäri maailmaa. Näissä julkaistuissa tiedoissa on räikeitä virheitäkin. Hautakivestä on päätelty sukulaisuuksia, jotka ovat väärin.
Ikävä on myös se henkilö, joka etsii lehdistä kaikenlaisia ilmoituksia ja uutisia nettiin naureskeltavaksi. On ilmeisesti tutkinut oman sukunsa, kun ei muuta tekemistä ole. Tuollainen ei ole mitenkään tieteellistä, eikä sukututkimusta missään muodossa.
Sukututkimus on mennyt pelleilyksi
25
351
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä tiedot pitää olla oikein, mitä laitetaan ja ne pitää myös tarkistaa, että ovat oikeita . Oman sukuni kohdalta olen huomannut, että "joku-tutkija" laittaa vääriä tietoja, ja olen itse niitä korjannut, koska korjaus kehoitus ei tehonnut .
Siis jos laitatte tietoja, niin tarkistakaa , että tiedot on oikeita . - Anonyymi
Miten oli se Artjärven tapaus?
- Anonyymi
Kysymys Sukujutut-ojelmasta: kun muutan henkilö tai koko perheen tietoja Keskusikkunassa niin voinko muutosta tarkastella näytöllä joltain sivulta vai onko joka kerta tulostettava koko sukukirja uudelleen?
- Anonyymi
En osaa laittaa tuota kuka voi auttaa
- Anonyymi00028
Ota yhteys ohjelmiston valmistajaan.
- Anonyymi
Ilmoitan tässä nyt TSlle, koska hänen mielestään kukaan ulkomaalainen ei ikinä tule Suomalaiseksi, että MINUN isän äidin äiti oli kotoisin INKERINMAALTA eli Pietarin ympärystästä.
Kati Tolstoila kuoli 95-vuotiaana 1984 Helsingissä.
Isäni isän suku taasen Hirvensalmelta ja he ovat olleet satoja vuosia puuseppiä (Snickare). Jostain löytyy kuvakin 1800 luvun lopulta, kun esi-isäni opetti puusepän taitoja muksuille, siis ihan luokkakuva jonkin torpan edessä (koulu?)
Äitinikin suku tulee syvältä Venäjältä ja sielläkin on siis ollut jotain aatelista. Toinen puoli taasen Karjalasta.
Siis hänen mielestään minä en siis ole SUOMALAINEN?
Onko kukaan koskaan ostanut DNA testiä? Nämä kunnon rasistiset öyhöttäjät? Meinaan vaan, että aikas monilla on sukujuurissaan jopa Afrikkaan meneviä juuria 😂. - Anonyymi
Pitääkö paikkaansa tuo Pamela juttu
- Anonyymi
Vedä käteen aamuin illoin,reippaana sä pysyt silloin.
- Anonyymi
En valitettavasti ole tietoinen tästä.
- Anonyymi
Saako laittaa henkilönjonka on syntyneyt vuonna 1903
- Anonyymi
Hän on sosiopaatti ja ajattelee eri tavalla kuin useimmat muut.
- Anonyymi
Sukututkimus on paljon muuta, kuin nimien syöttämistä nettiin tai sukujutut ohjelmaan. Geni on hyödyllinen, josta voi saada vinkkiä omista sukulaisistaan, mutta ongelmaksi tulee tietojen oikeellisuus. Olen törmännyt useisiin virheellisiin tietoihin ja jopa vääriin sukulaisuuksiin. Toiset kyllä ovat hyvinkin tarkasti laittaneet tietoja ja näkee, että asialla ovat olleet ihan vakavasti sukututkintaa harrastavat. Suurin ongelmahan on todellakin se, että kukaan ei valvo noiden tietojen oikeellisuutta ja siksi "oikeiden" sukututkijoiden panos olisikin hyvin tarpeen. Miksi piilottaa omia tietojaan vakan alle, sillä mikäli näin toimii, niin sillä varmistaa takuulla oman sukuseuransa näivettymisen.
- Anonyymi
En osaa laittaa.
- Anonyymi
Kaverit hei. Keplokaverit kyselee numeroita. En taida viitsiä, tiedoksi vaan 🥺
- Anonyymi
Kannatan esteettömyyspassin käyttöönottoa.
- Anonyymi
Vastaus tälle: "... Toiset kyllä ovat hyvinkin tarkasti laittaneet tietoja ja näkee, että asialla ovat olleet ihan vakavasti sukututkintaa harrastavat. ..."
Genissä ei ole yhtäkään vakavasti tutkivaa. Tai moni ottaa asian vakavasti vailla mitään todellista osaamista. Sukututkimus on todella paljon muuta kuin nimiä ja päivämääriä tohinalla nettiin.- Anonyymi00019
Olen samaa mieltä ja se harmittaa. Mutta asialle ei kai voi mitään?
Omassa suvussa eräs eläkkeelle päässyt harrastelija on koonnut Geniin pitkän listan väkeä Hiskin perusteella.
Kouluja ei ole käynyt eikä ruotsia osaa.
Siten nimet on väärin kirjoitettu ja jo 1700-luvun puolivälissä osa johtaa vääriin sukuihin. Mutta pääseepähän esiintymään sivun (ja suvun) ”ylläpitäjänä”.
- Anonyymi00020
Miksi Orpo ei ota pääministerinä kantaa tähän?
- Anonyymi00021
Tämä on poliisi asia
- Anonyymi00022
En koske noihin pitkällä tikullakaan. Myhertgigate on israelilainen. Suomen ja Israelin välillä ei ole tietojenvaihtosopimusta.
- Anonyymi00023
Olen kirjoittamassa tekstiä isoäitini sisarussarjasta, ja tämän takia toivoisin löytäväni yhteyden Aina Marian jälkeläsiin
- Anonyymi00025
Muumit?
- Anonyymi00026
Pamela Andersson haluaisi muuttaa nimensä Hyytiäiseksi.
- Anonyymi00027
Tekoäly ottaa maailman hallintaansa
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?5112404Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh661393Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831330- 951242
- 1371218
- 1051098
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro133974- 48900
- 47841
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60780