https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3a645b91-951c-4654-80a2-59d53eb41dec
"Puolustusvoimat aikoo selvittää laajassa tutkimuksessa, millainen on nuorten suomalaisten fyysinen kunto. 20–40-vuotiaisiin reserviläisiin kohdistetussa tutkimuksessa halutaan selvittää ennen kaikkea, millainen reserviläisten fyysisen toimintakyvyn taso on poikkeusolojen tehtäviä varten.
Tutkimusta johtavan Pääesikunnan koulutusosaston mukaan kohderyhmänä on lähes 1 000 vapaaehtoista reserviläistä. Heiltä mitataan muun muassa kehon koostumus ja arjen liikkumisen taso. Lisäksi heiltä otetaan verinäyte sekä tehdään laaja terveyttä ja toimintakykyä kartoittava kysely. Eri mittaukset toteutetaan kertausharjoituksissa.
Pääesikunnan mukaan Puolustusvoimat on tutkinut reserviläisten fyysistä suorituskykyä ja terveyskäyttäytymistä vuodesta 1977 lähtien, mutta vasta 2000-luvulla niitä on laajennettu huomattavasti. Edellisestä tutkimuksesta on kulunut jo kymmenen vuotta.
– Viimeisimmät tutkimukset vuosina 2003, 2008 ja 2015 on toteutettu laajamittaisina koskemaan myös terveyttä ja toimintakykyä, jotka ovat voimakkaasti yhteydessä fyysiseen suorituskykyyn, Pääesikunnan koulutusosastolta kerrotaan Iltalehdelle.
Tulevaisuudessa vastaavia seurantatutkimuksia reserviläisille on tarkoitus tehdä viiden vuoden välein. Uusimman tutkimuksen kenttämittaukset on Pääesikunnan mukaan tarkoitus aloittaa ensi vuonna."
No ei todellakaan ole mikään laaja kartoitus reserviläisten terveydestä ja toimintakyvystä, vaan mikroskooppisen minimaalinen, jos vain 1000 reserviläsitä tutkitaan, kun ensi vuonna on miljoona reserviläistä.
Minun terveydentilaa ja palveluskelpoisuutta ei ole tutkittu kertaakaan sen jälkeen kun 1989 kävin armeijan.
Miksi tukimus kohdistetaan alle 40 vuotiaisiin, jotka ovat vielä hyvässä kunnossa.
Tutkimus pitäisi kohdistaa yli 50 vuotiaisiin, joiden asevelvolisuus nousee 65 vuoteen saakka.
Ei varmaan uskalleta alkaa tutkimaan, koska paljastuu, että suurimmalla osalla on palveluskelpoisuus alentunut ja kaikenlaisia iän tuomia sairauksia ja vaivoja.
Puolustusvoimat selvittää reserviläisten kunnon
9
331
Vastaukset
- Anonyymi
Suunnilleen samaa ikäluokkaa minäkin, nollatutkimus tuosta tulee.
Vapaaehtoiset, no juu, varmasti molemmat ääripäät tulee kyllä testattua, voihan siitä tietenkin laskea keskiarvon, mitään akateemisesti kelvollista väitöskirjaa ei tuolla tavalla/otannalla tule, ainakaan reserviläisten kunnon suhteen...
Varmaan ja valitettavasti olet oikeassa siinäkin, ettei 50+ ikäluokkia uskalleta testata, tai jos uskallettaisiinkin, niin tulokset olisivat leimattu "ERITTÄIN TARKOIN SALASSAPIDETTÄVÄ" leimalla, pakattu lyijyarkkuun ja upotettu Mariaanien hautaan tai kuuhun........ - Anonyymi00002
Meikäläinen on 55v, en ole edes ylipainoinen, väsymystä on, että juuri ja juuri jaksaa kotihommat tehdä, eikä se kuntoilu auta, ei kuntoilu paranna jalkavaivoja, kun on lättäjalat ja nilkat kipeytyy muutman kilometrin kävelyn jälkeen.
Varsikin metsässä jalat kipeytyy ja myösselkä on aika paskana meikäläisellä, useita noidan nuolia ollut.
Marjastamassa olen käynyt, mutta kovaa hommaa sekin on, varsikin niiden marja ämpäreiden kantaminen.
Vajaan kilometrin päästä pari marjaämpäriä, niin raskas oli niitä sieltä kantaa pois.
Lisäksi sormet menee valkoisiksi jo alle +8 asteen lämpötilassa ja osin tunnottomiksi.
Lisäksi on likitaittoisuutta, että on puolisokea ilman silmälaseja.
Eikä sydänkään ole nuoressa kunnossa, välillä on rytmi sekaisin ja pulssi yli 130, kun yöllä herää.- Anonyymi00004
Kyllä noilla vielä pärjää nykysodassa sillä luten Ukrainassa nähdään tappiot ovat satoja miehiä päivässä. Siksi reserviä on nostettu koska tappioita tulee olemaan paljon.
- Anonyymi00003
Kunto selvitetään peräaukon kautta sormilla tunnustellen! 👉 👆 👈
- Anonyymi00006
Niin tehdään. Jos peräaukon tunnustelun yhteydessä ei ala jöpöttämään niin joutuu kumipääkomppaniaan.
- Anonyymi00005
Kyllä nuo puolustusvoimien kuntotutkimukset tiedetään. Laivaston pursimies esiintyy valelääkärinä ja silleeen.
- Anonyymi00007
Vehkeiden kokoa siellä aina muistavat tarkastella, mutta ei mitään muuta!
- Anonyymi00008
Kuntokartoitus liittynee reservin ikärajan nostamiseen 65-vuoteen. Olen kuullut, että aiemmin hepposin perustein myönnetyt vapautukset terveydentilan perusteella aiotaan tutkia uudelleen. Eli samat kriteerit kuin olisi sairauseläkkeessä. Pelkkä uniapnea ei enää tarkoittaisi vapautusta. Kun ikärajaa nyt nostetaan 65-vuoteen vuoden vaihteessa, niin pakkohan terveystilanne on selvittää tai on ihan turha nosto. Yli 55-vuotiasta kun et meinaa löytää, joka ei olisi 2-tyypin diabeetikko, verenpainepotilas tai polvi/lonkka/selkä-vaivainen.
- Anonyymi00009
Mitä isompi "tykki" sitä pidempi reservissä olo!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1774995Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184376Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522501
- 271919
- 221747
- 341733
- 651719