Kipinä pistorasiasta

Anonyymi-ap

Kun laitan keittiön pistorasiaan läppärini pistokkeen, iskee lähes joka kerta kipinää. Toimii muuten ok. Muiden huoneiden pistorasioita käyttäessä samaa ei ilmene. Mistä mahtaa johtua tuo kipinöinti?

15

700

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mahtava aihe turhalle aloitukselle joka tapauksessa !

    • Anonyymi00002

      Oikeen hyvä aloitus .
      Mielenkiintoinen ja samalla ajnkohtainen kalliin sähkön aikoina.

      Teitenkin jos ei m omaa sähkömittarii ei kinnosta niitä ,mutta miskei sitten luuhaa tälläpalstalla.

      Aloituskehuja


      Äänestä SDP

    • Anonyymi00003

      Löysä pistoke ja johtuu maadoituskesta

      Onko keittiö pistoke lähempänä silmiä kuin muissa

    • Anonyymi00004

      Tämä on ilmeisen mielenkiitoinen aihe kyselyikäisille...

    • Anonyymi00005

      Sinun on vain opeteltava kytkemään se vaihtovirran nolla hetkellä kun virtaa ei kulje.

    • Anonyymi00006

      Totta kai hakkuriteholähteiden käynnistysvirtapiikki aiheuttaa aina pistotulpassa pienen kipinän. Eikä siihen vaikuta pistorasia mitenkään, kaikissa rasioissa ilmiö esiintyy. Pistorasian rakenne, kytkentähetki ja katselukulma vaikuttaa siihen näkeekö kipinän vai ei.

    • Anonyymi00007

      Olette ihan harhateillä

      Kipinä syntyy kun kaksi eri potentiaalisia olevaa jännitettä oikosulkeutuu

      Erikois asiantuntija

      • Anonyymi00008

        On taas siantuntijalla jutut.


    • Anonyymi00009

      Kyseessä on yleensä normaali ja vaaraton ilmiö. Tuo johtuu hakkurivirtalähteen sisällä olevista kondensaattoreista. Kun virtalähde kytketään seinään virtalähteen sisällä olevat tyhjät kondensaattorit imaisee nopeasti suuren määrän virtaa. Se saa aikaan sen, että sähkö ehtii hypätä ilman halki juuri vähän ennen kuin pistotulppa on painettu pistorasiaan pohjaan asti. Siitä seuraa kipinänä näkyvä valokaari ja ilmiötä sanotaan kytkentävirtapiikiksi.

      Pistorasia voi toki kipinöidä myös sen takia, että se on kulunut ja löysä. Löysä liitos tai kuluneet metallikoskettimetaiheuttavat huonon kontaktin ja siitä seuraa kipinöintiä, eli siis valokaari. Tässä tapauksessa asia on vakavampi, koska se voi olla suoranainen tulipaloriski ja sellainen pistorasia on syytä vaihtaa uuteen sähköasentajan tekemänä.

      T. miksuh

      • Anonyymi00010

        Löysät sulla on housussa

        Joulupukki🤶💩💩💩


    • Anonyymi00011

      Mulla palaa usein sulake kun laitan jonkun laitteen pistorasiaan.

      • Anonyymi00012

        Jos sitä tapahtuu usein kuten sanoit niin se ei kyllä ole normaalia. Satunnaisesti voisi olla, mutta usein toistuvana ei ole. Jossain on sillon jotain vikaa. Tapahtuuko tota jonkin tietyn laitteen kanssa tai tietyn pistorasian kanssa?

        T. miksuh


      • Anonyymi00013

        Jos sulakkeella sattuu olemaan jo täysi kuormitus ennestään, niin jonkun 1500 wattisen pölyimurin tai vedenkeittimen kytkeminen pistorasiaan kyllä polttaa sulakkeen.


    • Anonyymi00014

      "Mulla palaa usein sulake kun laitan jonkun laitteen pistorasiaan"

      Jos et laittelisi laitteita pistorasioihin, sulakkeiden tai ylikuormitussuojien pitäisi mennä mittaritaulusta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      316
      1335
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      310
      1287
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      99
      1051
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      988
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      103
      945
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      930
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      782
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      21
      739
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      69
      621
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      5
      607
    Aihe