saako auton rekisteriotteeseen merkittyä rengaskokoa pienentää????? esim. jos lukee 205/65/16 niin saako laittaa 195/65/15??
rengaskoon muuttaminen
8
8948
Vastaukset
- saa tehdä
,mutta voi tulla eteen semmoien ongelma, että vanne ottaa kiinni jarrusatulaan. Varsinkin jos autossa esp niin jarrulevyt ovat silloin mahdollisimman suuret halkaisijaltaan
- meitsi
Ota sitten huomioon sekin, että jos oikein reippaasti muutat kokoa, niin nopeusmittari alkaa heittämään ihan hitosti. En kyllä näe syytä, miksi pistää pienemmät. Itsekin jouduin omaan primeraan ostamaan alkuperäisiä leveämmät kun ei saanut 60-profiilisia renkaita.
Vanhat oli 205/60, uudet piti ostaa 215/55, eli tossakin tapauksessa kehä hieman pieneni.
Noh, leveämpi on kauniimpi (joskin uraisella tiellä hitosti huonompi.) - eiiiii
meitsi kirjoitti:
Ota sitten huomioon sekin, että jos oikein reippaasti muutat kokoa, niin nopeusmittari alkaa heittämään ihan hitosti. En kyllä näe syytä, miksi pistää pienemmät. Itsekin jouduin omaan primeraan ostamaan alkuperäisiä leveämmät kun ei saanut 60-profiilisia renkaita.
Vanhat oli 205/60, uudet piti ostaa 215/55, eli tossakin tapauksessa kehä hieman pieneni.
Noh, leveämpi on kauniimpi (joskin uraisella tiellä hitosti huonompi.)juu samat säännöt kuin kokoa suurennettaessa kantavuus renkaassa täytyy riittää akselipainoille, eli leveys 30mm vanteen halk. 1" ja mittarivirhe. ja kiinni ei saa ottaa mihinkään kaikissa renkaan ja jousituksen asennoissa.
lisäksi tietysti vanteen ja renkaan sopivuus, ei liian kapeeta rengasta vanteelle. - Opel-Man
eiiiii kirjoitti:
juu samat säännöt kuin kokoa suurennettaessa kantavuus renkaassa täytyy riittää akselipainoille, eli leveys 30mm vanteen halk. 1" ja mittarivirhe. ja kiinni ei saa ottaa mihinkään kaikissa renkaan ja jousituksen asennoissa.
lisäksi tietysti vanteen ja renkaan sopivuus, ei liian kapeeta rengasta vanteelle.Itse ostin uuden Astran, ja sanoin että vaihdattavat 195/65 R 15-renkaat niiden vakiona olevien 205/55 R 16 tilalle. Ja kannatti. Auto on hiljaisempi kuin niillä alkuperäisillä koeajoautossa. Mitään negatiivista tuossa en ole havainnut. Itse asiassa tämä renkaiden koon kasvu on mennyt vähän älyttömyyksiin, että pikuautoissakin pitää olla kohta vähintään 16-tuumaiset renkaat. Jarrujen koko tosin on kasvanut, mutta muuten voisi hieman jarruttaa tätä kehitystä. No, hyötyvät siitä ainakin rengas- ja vannekauppiaat.
- Mutta
Saa vaihtaa pienempään, mutta toi profiili(65)rupee vaikuttaa nopeus mittariin. Rengasliikkeessä ne kyllä tietää mitä saa olla ja mitä ei..(Myyvät kyllä sitä mitä halutaankin)
PS.On teillä kokoja renkaissa...- Anonyymi
Ei saa vaihtaa muihin kokoihin kuin rekisteriotteessa mainittuihin.
- Anonyymi
Mites Haldex vw golf 2008 meni 205/55r16 kesänakki ja tietty 1kpl 15" 195/65r15 on rikki. Vissiin kehtaa nyppiä ja laittaa eteen kesäset ja taakse mitä silmällä kokoeroa yhtään. Ainakin jos oikea neliveto ei voi laittaa. Tosin taitaa olla pyörimiseltä samat. Parissa paikassa lukee että voi vaikka 19" eteen ja 15 taakse jos Halzex neliveto, tosin esp voi palaa. Niin tietty 2 takana samaa ja 2 edessä samaa kokoa?
- Anonyymi
Ei saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial101681Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1311670Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2531198Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101066- 285955
- 128939
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3887Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49868- 10865