Millähän tavalla Kongon Demokraattisesta Tasavallasta saapuneet kaupunkilaiset viettivät uuden isänmaansa itsenäisyysjuhlaa? Oliko heillä yhteinen tilaisuus, vai viettivätkö he juhlaa kukin kotonaan asettamalla esimerkiksi kaksi kynttilää ikkunalle?
P.s. lietekeskustelijat älköön vaivautuko!
Uushuittislaisten itsenäisyysjuhla
15
1083
Vastaukset 15
- Anonyymi00001
Eiköhän nuo mustat afrikkalaseit katselleet mustavalkoista Edvin Laineen Tuntematonta sotilasta ihan niin kuin me valkolaisetkin.
Linnan juhlissa oli afrikkalaisiakin kunniavieraita kättelemässä. Tummat ja arvonsa tuntevat naiset tosin eivät halunneet koskea presidenttiin metrin kepilläkään.- Anonyymi00002
Noinhan se meni pääkaupunkissa,täällä taas miehet katselevat keppeineen
hyvinkin tarkkaan tulijoita. - Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Noinhan se meni pääkaupunkissa,täällä taas miehet katselevat keppeineen
hyvinkin tarkkaan tulijoita.Mutta itse stuppi joka on pitkä ja katsoi kun kätteli tissi erikaa,
alaspain ja hämmentyi ja sanoi ompa teillä komeat tis-mekko. - Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Mutta itse stuppi joka on pitkä ja katsoi kun kätteli tissi erikaa,
alaspain ja hämmentyi ja sanoi ompa teillä komeat tis-mekko.Tuppia harmittaa Eerolan käytös.
- Anonyymi00009
Hyvä huomio.
- Anonyymi00031
Anonyymi00003 kirjoitti:
Mutta itse stuppi joka on pitkä ja katsoi kun kätteli tissi erikaa,
alaspain ja hämmentyi ja sanoi ompa teillä komeat tis-mekko.Onse
- Anonyymi00010
Älkää hätäilkö, kyllä paikallinen sosiaalimafia selvittää tämänkin tilanteen. Jouluja kaikille.
- Anonyymi00012
Japanilainen missi väänsi Youtubessa vinot silmänsä pyöreän länsimaisiksi.
Sai kovat sapiskat ja haukut japanilaaiselta missikisojen järjestäjältä. Japsimissiltä kruunu meni sielläkin saman tien. - Anonyymi00014
Kertokaa, olkaa hyvä, kongolaisten Huittisiintulosta päättäneet päättäjät että miten he ovat sijoittuneet huittislaisessa työ- ja opiskeluelämässä!
- Anonyymi00015
Aika reippaasti kävelevät aamuin ja illoin opiskelemaan,työn kanssa pitää ootella
kun ainakaan Huittislaisilla työpaikoilla ei englannilla pärjää kas kun huittislaiset
eivät osaa.Tuliat kyllä oppivat ja poistuvat sinne missä tapahtuu,esim Kokemäelle
datakeskukseen hommiin. - Anonyymi00016
Noi on IT-alojen ja tekoälypuolen osaajia kaikki. Lähimmät niille soveltuvat työpaikat ovat tosiaan Kokemäelle tulevassa huippunykyaikaisessa datakeskuksessa.
- Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Noi on IT-alojen ja tekoälypuolen osaajia kaikki. Lähimmät niille soveltuvat työpaikat ovat tosiaan Kokemäelle tulevassa huippunykyaikaisessa datakeskuksessa.
Peipponen voisi järjestää muovikirjainten huoltoa ja vilkkaan kauppatorin siivousta
- Anonyymi00019
Kongolaiset ovat sopetuneet samoin kuin suomalaisetkin työntekoon. Ilman työtäkin pärjää .
- Anonyymi00029
On ilahduttavaa nähdä miten nämä kongolaiset näkyvät Huittisten katukuvassa. Liikkuvat jalan ja pyörillä ja käyvät ruokakaupassa aivan samoin ostoksilla, kuin me muutkin. Liikkuvat lapsiensa kanssa, yksin ja perhekunnittain. Joskus myöhäissyksyllä vähän hirvitti, kun ruskeaihoinen nainen läpsytteli vielä varvastossuilla pakkasessa. Kongolaiset ovat sopeutuneet hienosti. Toista ovat nämä muslimimaista tulleet ja ns. perheenyhdistämistapaukset, joissa naisia ja lapsia ei näy missään saatikka, että nämä liikkuisivat missään perheenä. Nämä "perheenyhdistämiset" ilmeisesti tapahtuvat neljän seinän sisällä, jolla varmistuu se, että naisten ja tyttöjen elämä jatkuu Suomessa yhtä eristäytyneenä kuin maassa, josta ovat tänne tulleet. Kotiorjana oleminen ja lapsien tekeminen on heidän ainoa tiensä ja Purra kyllä ei vastustaisi sitä, että matka lentokentälle järjestyy ilman yhtäkään kotoutustoimenpidettä.
Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1031241
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku93862Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31784- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466