Laskeuduhan sieltä turveauman päältä vouhottamasta niiden koneurakoitsijoiden puolesta tavan kansan pariin siellä eduskunnassa. Kyselepäs, miksi minä joudun maksamaan 1 euron sähkönkulutuksesta 50 euron laskuja?? Kun asun Itä-Suomessa. Siinä ei paljon turpeet lämmitä, kun PKS ottaa sähkönkuluttajilta kunnille maksettavat osingot laskuissa kuluttajilta.
Eskelinen ei saa suutansa auki kuitenkaan. En ymmärrä, mitä se yleensä tekee koko eduskunnassa. Tule Seppo pois sieltä, siellä on kansanedustajia.!!
Vai onkohan näillä meidän edustajilla ns. oma lehmä ojassa tässä asiassa..
Kansanedustaja Hoskonen
8
1106
Vastaukset
- Anonyymi00001
Eduskunnassa tehdään hölmöjä päätöksiä, kansanedustajien palkkoja nostetaan ja verotusta kevennetään, vastaavasti köyhien verotusta kovennetaan ja etuja vähennetään. Tämähän on tässä.Ilomantsikin kohta slummialuetta, ei elä muut kuin juopot ja muuten hörhöilevät, ne valtion tuella... ryhdyn siis laitapuolen kulkijaksi tai muuten kansan elätiksi
- Anonyymi00002
Eikö meidän kansanedustajaamme HOSKOSTA kiinnosta ottaa kanta kyseiseen asian.??
Onko Ilomantsille tulossa miten isot osingot PKS:ltä.?? - Anonyymi00003
Hoskonen hyvä.ja mitä tulee kaivos toimintaan niin sieltä kaivetaan materiaalia sähkö autojen akkuihin.ja turve tuotanto jatkukoon
Sori.u.v - Anonyymi00004
Tyhjät tynnyrit kolisevat eniten....
- Anonyymi00005
Kovasti vastustaa datakeskusten tuloa Suomeen. Nämä datakeskukset ja Suomeen tulevat regioonat ovat elintärkeitä jotta data sadaan pidettyä Suomen rajojen sisällä. Jos Ilonetin infra olisi myöskin ollut kunnon tiloissa kontin sijaan ehkä ongelmilta olisi vältytty.
- Anonyymi00007
Datakexkukset ovat jo nyt taakse jäänyttä aikaa kun siirrytään internet 2.0sta internet 3.0. Datakin desentralisoituu ja varastoituu jatkossa keskuksien sijaan nodeihin, eli käytännössä kännyköihin, tietokoneisiin ja DAppeihin.
Täällä ollaan vaan aina muuta maailmaa jäljessä, vaikka juuri paikallisella tasolla ja ihmisten keskuudessa desentralisaatio on ihmisten paras valtti. Ei olla enää valtion ja pankkien ja hallinnon talutusnuorassa eikä mistään datakeskuksista riippuvaisia. Voidaan järjestää vaikka kokonaan oma paikallishallinto ja paikallisvaluutta. - tämä on maailman suunta.
Ymmärrän kyllä että jokainen virkamies, poliitikko ja pankkiiri sekä muut jotka näistä vanhoista rakenteista valtansa saa on tästä muutoksesta ihan hiljaa...
Kansalaisia kehoittaisin olemaan erillään suomi.fi tunnuksista ja antamatta kaikkia tietojaan sinne keskitettyyn datahallintoon, kanta.fi sun muihin valtion tietojärjestelmiin, niin kauan kuin mahdollista. Desentralisaation myötä siitä datasta minkä niille nyt ilmaiseksi annat, tulee käypää valuuttaa. Pidä kaikku tieto ja kaikki data itselläsi.
- Anonyymi00006
Datakeskukset tulevat eittämättä nostamaan sähkön hintaa tavallisille kuluttajille! Kun kokkareiden suosimia datakeskuksia nousee joka järven rantaan, niin sähkövarat käyvät vähiin, ja joudutaan rakentamaan lisää ydinvoimaa.
Ja arvannette varmaan, kuka tuon lystin maksaa sähkönhinnoissa! - Anonyymi00008
Hoskonen on sentään saanut puheillaan järkeä susiongelmaan vaikka kepu ei sille mitään tehnytkään.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3712888SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis662314Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781969Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis781646- 1401562
- 691179
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264975Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li11968- 40844