Nuuksiosta kyselen

agenttiX

Kertokaas missä kannattaa käydä tekemässä päiväretki Nuuksiossa makkaranpaisto yms. hengessä? Miten pitkiä reissuja siellä voi yleensä tehdä maksimissaan? Tuossa elokuussa olen pääkaupunkiseudulle menossa ja samalla huvittaisi katsastaa että onko tämä Nuuksio todellakin saamansa maineen veroinen paikka.

5

1084

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anki
    • HEIPs

      Mene vaikkapa haukkalammenkeskukseen ja kysy sieltä vinkki makkarapaikasta ja siitä paljon ihmisiä eri notskipaikoilla suurinpiirtein on sillä hetkellä. Kysy myös reittiä

      • bongari

        Joku Huhta sähkötekniikka niminen firma oli tuonut ongelmajätteensä tänne nuuksioon, eikö jumalauta enää parempaa paikkaa kyseinen firma löytäny kuin luonnonsuojelualueen..kyllä pistää luontoihmistä vihaseksi.


      • kiinnostus suuri
        bongari kirjoitti:

        Joku Huhta sähkötekniikka niminen firma oli tuonut ongelmajätteensä tänne nuuksioon, eikö jumalauta enää parempaa paikkaa kyseinen firma löytäny kuin luonnonsuojelualueen..kyllä pistää luontoihmistä vihaseksi.

        mikä on se "makkaranpaisto yms hengessä" mitä se on tämä yms henki? Mitä se pitää sisällään?


      • uiguuripakolainen
        kiinnostus suuri kirjoitti:

        mikä on se "makkaranpaisto yms hengessä" mitä se on tämä yms henki? Mitä se pitää sisällään?

        Ekkö sie oo kuullunna yms-hengestä? No mie valaisen sinnuu tän kerran. Yms-hengen on sanottu asuvan pääkaupunkiseuvun kuppeessa, siellä helesinkin ja espoovantaan tienoolla. Yms-henki on uusvanha suomenstadilainen nimitys, vaikka sillä on jonnin verran tuota rantaruottalaista vaikutusta. Se on hiukan samanlainen ku niinku-henki ja jne-otus, nuo liikkuvat samassa laumassa.

        Nuita esiintyy melko taajaan Etelä-Suomessa, mutta mitä pohjosempaan mennään, niin hengen asuinalueet käynee kyl huomattavast pienemmäks.

        Sie vissiin asut lähempänä Nuorgamia ku Helsinkiä, jotta ei oo mikkää ihmekkää ettet oo yms-hengestä kuullunna. Toivotaan vaan, ettei se sinne asti leviäkkään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      2024
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      102
      1815
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      83
      1611
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      61
      1474
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1172
    6. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1093
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      1063
    8. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      75
      1056
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1046
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1003
    Aihe