Kuluttaja-lehti testasi vuonna 2021 kahvinsuodatinpusseista liukenevien kadmiumin ja lyijyn määrän sekä sellun valmistuksessa käytettävien formaldehydin ja glyoksaalin pitoisuudet ja pussin kestävyyden ym.
Kuusi testajaa testasi aistinvaraisesti, miten suodatinpussi vaikuttaa kahvin makuun. Testivoittaja oli Clas Olssonin valkaisematon suodatinpussi 2,99 euroa. Ei havaittu liukenevan raskasmetalleja. Pussin märkälujuus erittäin hyvä. Kahvin maku ja tuoksu erittäin hyvät.
Kuluttajaa lähempänä oleva hyvä vaihtoehto on K-menu valkaisematon suodatinpussi. Erittäin vähän lyijyä ja kadmiumia. Suodattaa erittäin hyvänmakuista ja tuoksuista kahvia. Halpa.
Maultaan huonointa kahvia aistinvaraisten arvioiden mukaan tuli Rainbow
suodatinpusseilla. Makua kuvattiin karvaaksi ja epämiellyttäväksi.
X-tra suodatinpussi sai huonot arvosanat sekä mausta että tuoksusta ja niissä on eniten lyijyä, yli kaksinkertainen määrä suosituksiin nähden.
Testissä oli mukana 14 suodatinpussia.
Clas Olsson suodatinpussit kokonaispisteet 79/100
K-menu kokonaispisteet 72/100
Minkälaisia kahvinsuodatinpusseja käytätte ?
7
139
Vastaukset
- Anonyymi00001
Halpoja.
Makuaisti sen verran hyvä, erotan valkoviinin punaviinistä lähinnä värin perusteella. Elikkäs pitää olla jo todella kummallisen makuista kahvia, että kiinnitäisin sen kummempaa huomiota sen makuun.
Lisäks käytän mausteita kahvissa, ruokopalasokeria ja kevyt kermaa. Ne maistaa.
Lisäaineista en ole huolestunut. Aika hitosti pitäis suodatinpusseja syödä, että niistä kerkeis mitään myrkkyjä kertyä elinistöön.
Käytin joskus kestosuodatinta, mun mielestä siinä säästi rahaa ja tuntui ekologiselta. Vanhemmiten se kai jotenkin kului ja kahvista tahtoi tulla paksua ja puruista.
Perkolaattorikeitin oli mieluinen. Nopee ja tuli hyvää sumppia. Siivilän pesu tiskikoneessa. Ikävä kyllä siitä meni se lasikupu rikki, eikä siihen koneeseen saanut varaosia.
Aikanaan oli mieluinen philipsin keitin. Siinä vesisäiliö oli suodsttimen päällä ja kun vesi oli tarpeeks kuumaa, venttiili aukes ja valui purujen läpi alas kannuun. Se oli siis mieluinen ja sen kans oli se jestosuodatinkin. Tavalliset paperitkin toki kävi. Noh, se kone oli tieten muovia, alkoi hajoamaan vanhemmiten. Aikani luimailin sitä kasaan..
Noh, nykyisin tavis moccamaster ja halvimmat paperit, mitä kaupassa on. Ihan ok
Noin kahvimerkillä ei kummempaa väliä. Mieluusti ei hirveen tummaa paahtoa ja halpaa.
Tykkäisin kyllä xpressostza, ois mutterikeitinkin. Ei tahdo vaan vatsa oikei kestää nykyisin. Xpresson ja suodatinkahvin makueron huomaan minäkin.
Niettä tässä mun suodatinpoliittinen kantani. Halvimmat pussit parhaita pusseja.
=DW= - Anonyymi00002
Puuvillaisia alushousuja.
- Anonyymi00003
Pitkiä kalsareita halkiolla.
- Anonyymi00004
Ainakin Rainbow ruskeista suodattimista tuli sivumakua kahviin.
- Anonyymi00005
En minkäänlaisia. Keitän pikkukeittimellä missä kestosuodatin , eikä ole pannuakaan vaan keitetään suoraan mukiin. Jos tarvii enemmän keittää kuin se yksi mukillinen niin käytän pressopannua.
t. hiukan nuorempi palstavierailija. - Anonyymi00006
Valkoisia.
- Anonyymi00007
104 sopii mun keittimeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1553700Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk843168Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva852625Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro442519Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?672475Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,212356Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1362307Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1522195Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville381940Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121816