44 km lähimpään sairaalaan jos ylittyy, niin silloin ollaan aika heikoilla.
Vastaukset 22
Miten Lapissa tai esimerkiksi Pohjois-Pohjanmaalla?
- Anonyymi00002
Kummassakin tilanne heikkenee edelleen.
- Anonyymi00001
Yhteiskunta on rakennettu sellaiseksi, että väki halutaan etelän ruuhkahelvettiin. Pikemminkin pitäisi levittää väki tasaisemmin ympäri maata.
- Anonyymi00003
Vain perussuomalaiset puolustaa sorateiden varsilla asuvia pieniä ihmisiä.
-perus-Uuno- - Anonyymi00010
Otapa selvää kuinka paljon Oulua tuetaan.
- Anonyymi00014
Siili25 kirjoitti:
Miten se " levittäminen" mielestäsi tapahtuisi?
Yrityksistä ja työpaikoista asia on paljolti riippuvainen.
- Anonyymi00004
Persu-kokoomus turmellut terveydenhoidon kolmessa vuodessa.
Sote uudistusta usein sanotaan yhdeksi pääsyyksi siihen että julkinen terveydenhuolto on paikoin kriisiytynyt. Soten lainsäädännön ja päätökset asiasta teki Marinin hallitus. Viimeksi tänään Purra sanoi sote-uudistusta epäonnistuneeksi.
Todellisempi syy ongelmiin kuitenkin taitaa olla yksinkertaisesti alirahoitus. Sotealueet eivät saa rahaa tarpeeksi toiminnan pyörittämiseen, valtion kirstu on tyhjä. Otetaanko siis yhä lisää valtionlainaa miljardeja vai kiristetäänkö verotusta?- Anonyymi00007
MrWise kirjoitti:
Sote uudistusta usein sanotaan yhdeksi pääsyyksi siihen että julkinen terveydenhuolto on paikoin kriisiytynyt. Soten lainsäädännön ja päätökset asiasta teki Marinin hallitus. Viimeksi tänään Purra sanoi sote-uudistusta epäonnistuneeksi.
Todellisempi syy ongelmiin kuitenkin taitaa olla yksinkertaisesti alirahoitus. Sotealueet eivät saa rahaa tarpeeksi toiminnan pyörittämiseen, valtion kirstu on tyhjä. Otetaanko siis yhä lisää valtionlainaa miljardeja vai kiristetäänkö verotusta?Eikös sote alueet saaneet aivan saman kuin edellisenä vuonnakin. Aloitus ja sadat johtajat vain syövät niin paljon.
- Anonyymi00005
Persut lapsellisia vino silmäisiä.
- Anonyymi00006
Kunhan nyt ensin käytäisiin siellä asuinpaikkakunnan terveyskeskuksessa ja toteltaisiin tunnollisesti hoitohenkilökunnan sekä lääkärin ohjeita eikä jätettäisi ottamatta niitä lääkkeitä mitä määrätty.
Itse kukin voi myös ylläpitää omaa niin ruumiillista kuin henkistä hyvinvointiaan liikkumalla ulkona vaikka aluksi 10 minuuttia vuorokaudessa mieluiten valoisaan aikaan.- Anonyymi00008
Näin on. Itse kukin voi vaikuttaa itseensä.
Sanopa se koko maailman ylipainoisille , syö vähemmän, lue enemmän. - Anonyymi00016
"Itse kukin voi myös ylläpitää omaa niin ruumiillista kuin henkistä hyvinvointiaan"
Totta,
itsekukin voi pudottaa painoaan , kun ei syö liikaa.
Ylipaino on ratkaistu.
- Anonyymi00009
Sukulaisilla on 100 km:n matka sairaalaan. Ei heitä ole koskaan pillit vinkuen vietykään, mutta muuten käyvät. Eivät valita yhtään. Perheestä joku ajaa. Tai naapuri.
- Anonyymi00011
Sähköautolla pääsee 500km lähes ilmaiseksi. Kuluja tulee lääkärimaksusta 28,50, jotenkin tuntuu mikä tässä mättää. 100km matka ei ole ongelma.
- Anonyymi00017
Anonyymi00011 kirjoitti:
Sähköautolla pääsee 500km lähes ilmaiseksi. Kuluja tulee lääkärimaksusta 28,50, jotenkin tuntuu mikä tässä mättää. 100km matka ei ole ongelma.
Sähköautolla <pääsee halvalla, mutta enää ei ole yksityisautot kovin edullisia.
Vain työsuhde sähköautot on edullisia.
Pitää muista että sähköautoilija "ostaa polttoainetta" heti auton ostovaiheessa useiden kymppitonnin verran, kun autot maksaa enemmän.
Samoin maksaa kalliimmista ja nopeammin kuluvista renkaista lähes 50% enemmän.
Ja mustaa, sähköauto on vain noin 10 v auto, kun dieseli on yleensä 500 000 km auto, vaikka se km saavutettaisiin 30 vuoden aikana.
- Anonyymi00012
Se on niin, jos ei kerkeä sairaalaan, niin sitten kuollaan pois. Voi sitä kuolla vaikka ehtisikin, jos sattuu siten. Tietysti matkakin ratkaisee ehtimiseen.
- Anonyymi00018
Suurempi vaihtoehto kuolemalle on, että jää invalidiksi ja elää sellaisena kymmeniä vuosia.
Vein miehen hoitolaitokseen. Muutamien kuukausien aikan olen saanut kuulla että siellä on useita ollut hoidossa 5 vuotta, mutta niitäkin on neljäsosa kun ollut yli 10 vuotta. Ja pari ollut yli 20 vuotta.
Ajattelin alussa että sinne viedään kuolemaan,
ei se niin ollutkaan-
- Anonyymi00013
Paljon noista aiemmin yleisistä paikallisista päivystyskäynneistä oli turhia. Iäkkäällä hiukan hutero olo, sitten mitattu itse verenpaine. No kas korkeallahan se oli kun silloin verenpaine nousee. Sitten päivystykseen koska ei tarvinnut aikoja varata.
- Anonyymi00015
Ja mitä sitten kun tulee suuronnettomuus. Usein viedään 2 -3 sairaalaan .
Onko nyt siinä yhdessä tilaa kaikille.
Hyvää mainosta, kun turistibussi ajaa ojaan vakavin seurauksin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va792024Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661249Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu251072- 1411038
- 93759
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa122740- 45707
- 59665
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63662- 60634