Palstalla ovat jo kauan seikkailleet hahmot Jatkis ja Törkyturpa ja moni varmaan ihmettelee mistä nämä hahmot ovat syntyneet, joten lienee syytä tehdä pieni kertaus historiaan.
Kaikkihan alkoi aikoinaan siitä kun tällä palstalla keskustelijoiden toimesta haukuttiin BMW-merkkisiä autoja ja epäiltiin niiden kuljettajien seksuaalista suuntautumista.
Tästä lopulta närkästyi yksi palstan lukija, jolla itsellään lienee ollut BMW, eikä hän tykännyt ko. automerkin haukkumisesta eikä sillä ajavien leimaamisesta sateenkaarivähemmistöksi.
Yhden viestinsä hän otsikoi sanalla Jatkuvasyyttely, jossa kritisoi jatkuvaa syyttelyä BMW:n omistajia kohtaan ja tämän jälkeen häntä alettiin palstalla kutsua Jatkuvasyyttelyksi, joka sittemmin lyhentyi muotoon Jatkis.
Kun Jatkiksen kirjallisessa ulosannissa luvalla sanoen on vähän toivomisen varaa, niin hänen tekstistään poimituista huvittavista kirjoitusvirheistä palstalaiset muotoilivat uusia henkilöitä Jatkiksen kuviteltuun saunakylään Jamalissa, jossa hän opponenttien mukaan johtaa ns. bemari-poikayhteisöä ja rakentaa sinne infraa, mm. kerrostaloja, saunakylää ja saunalauttaa.
Näitä hahmoja on mm. aitonainen, joka tuli Jatkiksen kirjoittaessa että hänellä on aito nainen, mutta sanojen merkitys muuttuu kun ne kirjoitetaan eri tavalla.
Muita hahmoja ovat mm. Transunasu (transun asu), Otsaluunalle (otsaluun alle), Syyttimui, Kutenaina ja monet muut hauskoista kirjoituskommelluksista syntyneet nimet.
Törkyturpa taas on Jatkiksen antama yleisnimitys kaikille kiistakumppaneilleen, myöskin kuperkeikkahullu on yleinen Jatkiksen vastaväittäjistään käyttämä nimitys.
Teksteissä Jatkis esiintyy yleensä ärhäkkänä ja huumorintajuttomana kiukkupussina, joka antaa Törkyturvan kuulla kunniansa ja ei hyväksy mitään BMW autoihin kohdistuvaa kritiikkiä ja puolustaa kiivaasti omaa heteroseksuaalisuuttaan.
Törkyturpa taas koostuu monista eri kirjoittajista jotka ovat omaksuneet samankaltaisen tyylin ja Törkyturpa onkin Jatkista tahallaan härnäilevä ja hänestä huumoria irti repivä kiusanhenki, koska hänen suurinta huviaan on saada Jatkis suuttumaan ja kirjoittamaan tekstiä jolla taas pääsisi mässäilemään.
Jatkis on todellinen henkilö, jota kukaan ei tunne, eikä tiedä hänen nimeään, eikä missä hän asuu.
Törkyturpa taas on joukko palstan hupikirjoittajia, joille päivän valopilkku on saada aikaan huvittavaa juttua ja pientä riitaa ja saada joku suuttumaan.
Tässä pääpiirteissään Jatkiksen ja Törkyturvan koko historia.
Ei legendat välttämättä kummoisia aineksia tarvitse, jos joku itse haluaa soppaan ainekset antaa.
Historiaa lyhyesti
Anonyymi-ap
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Lieksan Tiedeseura (LTS) myöntää historioitsijalle tunnustuspalkinnon ansiokkaasta historiikista. Tämä on todellista tieteellistä tutkimusta! ☝️🤓
- Anonyymi00002UUSI
JÖSSES
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 724158
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans813890Surullista
Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa572428Muuttunut käytös
Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?642276Väkeä oli liikkeellä
Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik361965- 491869
- 1031698
- 561642
Kummallista
Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?551633- 611501