Normal viimeksi ilmoitettu. Mitä muita viime vuosina ollut?
Missä kaikkialla työntekijät itkevät?
Anonyymi-ap
25447
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Jos työntekijät eivät itke, niin johtaminen on tehotonta. Siinä tiivistyy Suomen vakavin ongelma.
Pilalle hemmoteltuja tyttösiä.
Ei taida vanhus tietää mikä on työtahti.
Vanhuksilla on aika yleistä että näppylöitä tulee jos vähänkin mollataan mitä tahansa työnantajaa. Työnantaja on aina hyvä ja armollinen Jumala. No olihan se sitä johonkin 90-luvun alkupuolille.
Nöösipojista nyt puhumattakaan.
Näinon. Raappahousuista luukku auki vaan ja veistoluokan lauta varastossa 50- luvulla opettaja teki pojista miehiä. Ei valitettu enää koskaan mistään.
Lautavarasto on yhdys sana.
Totisesti siellä myös yhdyttiin.
Pseudonyymi "höyläämätön kakkosnelonen"
Olen vanhus, töitä tehnyt 16 vuotiaasta alkaen. Uskoisin tietäväni, mitä "työtahti" tarkoittaa.
Se "työtahti" oli kova, ei apuvälineitä, kuten nyt on joka asiaan vaan sitä tehtiin ns hartiavoimin.
Miten tä.ä nyt liitty asiaan?
Ei vanhukset kyllä yleensä tiedä mikä on työtahti. Ennenhän sai pitää mm ruokatauot rauhassa eikä tarvinnut joustaa työajoissa. Väkeäkin oli aina riittävästi.
Korkea ikä tuottaa välillä melkoisia aivopieruja kun uudemmat tapahtumat ovat hämäriä mutta nuoruuden idolit kuitenkin vielä kirkkaana mielessä.
Ei kovin kummoinen Normaalissa ole.
Jos asiakkaan pitää kiertää koko sokkelo ja samantyyppiset tavarat on hajasijoitettu pitkin ja poikin, niin ehkä se on sitten tehotonta myös työntekijöille, kun aika menee kävelyyn ja etsiskelyyn.
Eiks ollukin siisti rollaattoriralli. Muutama kunnon shikaani.
Näitähän on ollut paljon aviiseissa, kun kassaneidot kitisee. Mitä eriskummallisia syitä. Sinänsä hauskaa, kun itse käytän aina vain ihmiskassaa, enkä ikinä ole nähnyt ns huonosti käyttäytyviä asiakkaita. Silti kassaneidot kitisee. Misdä ne huonosti käyttäytyvät asiakkaat oikein asioi vai olenko se minä, kun sanon moi ja kiitän, toivotan joskus hyvän päivän jatkotkin?
Itse luulen, että taitaa olla huonosti kasvatettuja kassaneitoja.
Hitautesi ärsyttää. Et ole vanhus tottunut ripeämpään työtahtiin joten et ymmärrä että kassoilla on seurantaa asiakas on saatava määrätyssä ajassa läpi tai menettää työnsä.
Turha selittää ei vanhus ymmärrä tälläisiä asioita kohta se tulee selittämään jotain naurettavaa että miten asiakkaan hitaus on kassan vika.
Älkää kiusatko sitä. Annetaan sen kuvitella että se on elänyt jotenkin rankan elämän. Menee tyytyväisempänä hautaan. Mutta kyllähän nuo 40- luvulla syntyneet saivat nuorina aikuisena kaiken hyvinvoinnin minkä Suomi koskaan pystyi antamaan. Nythän on romahdus kehitysmaaksi taas alkanut ja tahti on ollut hurja.
Itkettäminen on hyvin yleistä. Samoin ilmaistyön teettäminen ja taukojen epääminen. Liittoon kuuluminen yritetään estää. Sanoisin että tätä tapahtuu kaikissa ylikansallisissa siivous- hoito ja myyntityöaloilla. Suomalaiset ketjut ovat omaksuneet samat tavat. Valvonta puuttuu ja jos jostain jää kiinni rangaistuksia ei tule liitot hyssyttelee ja nuoria on tosi helppo painostaa ujoina eivät sano vastaan.
Juu. Sakemannin Lidlissä niin asianlaita onkin. Työsuhteen kesto suoraan riippuvainen nopeudesta, jolla hempukka pystyy viivakoodeja vetämään läpi. Minä tosin maksan vasta pakattuani ostokseni. Siinäpä prinsessa hikoilee naama punaisena, kun samalla pomo kiljuu korvanappiin, että vauhtia vauhtia.
Järkyttävä työpaikka!
Ei mikään työpaikka ole järkyttävä on vain laiskoja hienohelmaisia työntekijöitä. Etkös ole itse näin sanonut.
Salailulista ois nasta.
Mitä nyt katsoo markettien hyllyttäjiä niin hidasta ja velttoa touhua se on. Kuin lapamadot. Ainoastaan Prisman pakkastiimi toimii jotenkin edes ripeästi varmaan ei haluta että näpit jäätyy kauaa. Kauppiaana tehostaisin tätä puolta. Tavaraa ei tarvitse hivellä ja siirrellä unisesti vaan tehokas ja ripeä liike.
Itketystä on tullut julki kotimaisissa ainakin Jungle Bar, Hesburger ja Tokmanni. Toki ongelmat on jo korjattu ja esimiehet olleet todella yllättyneitä.