Puola kyllästynyt elättämään ukrainalaisia pakolaisia

Anonyymi-ap

🇵🇱🇺🇦Ukrainalaiset rinnastetaan muihin ulkomaalaisiin. Puola peruuttaa heidän erityisasemansa.

Puolassa on aloitettu prosessi, jossa konfliktin alkamisen jälkeen käyttöön otettu Ukrainan kansalaisten erityisjärjestely lakkautetaan kokonaan, kirjoittaa Gazeta. 4. maaliskuuta 2026 alkaen kaikilla maan ukrainalaisilla on yhtäläiset oikeudet ja velvollisuudet muiden ulkomaalaisten kanssa.

Pian Ukrainasta tulevien pakolaisten on työskenneltävä saadakseen sosiaalietuuksia. Lisäksi aikuisten ukrainalaisten lääketieteellisten palvelujen käyttöä rajoitetaan.

14

442

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ei kuulu kankaanpään palstalle

      • Anonyymi00002

        Sori taas lipsahti


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Sori taas lipsahti

        Mee kirjottaa ukrainan palstalle


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Mee kirjottaa ukrainan palstalle

        En jaksa


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        En jaksa

        Kyllä jaksat


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Kyllä jaksat

        En osaa


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        En osaa

        Miten et osaa?


    • Anonyymi00008

      Meillä ei enää olla niin hullun rakastuneita lähi-idän ja somalin herroihin kuin Marinin aikana, mutta nyt ukrit on kaikkien lemmikkiä. Evan herra puhui taas 50 000 halpatyöläisen maahan noutamisesta seminaarissaan.

    • Anonyymi00009

      Minä kyllästyi niihin heti kun näin Cittarissa 22 - 25 vuotiaita nauraarätlttämässä ja leveillen huusivat ukrainaansa. Ymmpäärän että Putinkin on saanut heistä tarpeekseen.

    • Anonyymi00010

      Elättejä riittää joka paikkakunnalla suomen maassa, asumukset, ruuat, terveydenhoito vie kaikki ajat hammahoidolta ja heidän sukupuolitautien hoitamisesta, ovat kuulemma lisääntyneet matujen tultua runsaasti.
      Sen lisäksi migri ja vastaanotto kotien henkilökuntineen palkat ja näiden tilojen kulut tekee vuodessa miljardien menot.
      Loputon kassa vaje varsinkin kehäkolmosen sisällä. Menoja tulijoiden myötä mutta tuottoa ei tule työttömien matujen vuoksi.

    • Anonyymi00011

      Edelleen; Suomi ei kaadu maahanmuuttajiin vaan hallituksen toimiin, jotka palauttavat maan kivikaudelle… ja kansalaiset elävät kukin luulottelukuplassaan ja antavat tämän kaiken tapahtua.
      Ensimmäisen kerran aikoihin omaan napaansa tuijottavat ”aikuiset” antavat maan johdon tehdä päätöksiä, jotka vievät elämisen edellytykset näiden itseään täysikasvuisiksi kutsuvien lapsilta. Eläinkunnassakin sukukypsät tekevät kaikkensa pentujensa/poikastensa eteen, vaan ei älämölöttävä suomalainen, netissä vihaansa purkava aikuisoletettu. Ei, vaikka lasten ja nuorten pahoinvointi, ahdistus ja mielenterveys- ja päihdeongelmat räjähtävät käsiin - ja nämä ongelmat koskevat ihan kaikkia yhteiskuntaluokkaan ja perheen hyväosaisuuteen katsomatta.
      Voisin laittaa muutaman sanan vielä vallitsevasta yhteiskuntakeskustelusta ja äärioikeistolaisuudesta, mutta en - se olisi kuin tuuleen huutoa tässä kaupungissa, jossa äärioikeistolaista retoriikkaa käyttävät ovat suuria sankareita ja ovat tervetulleita puhumaan paikkaan kuin paikkaan. Jopa kirkkoon.

      • Anonyymi00012

        Paasaus oli kuin demarien ja vasemmistoliiton selitys kaikkiin ongelmiin, jos heidän äänestäjäkuntansa elinkeinosta leikataan, eli laitetaan kunnan veteliä kortistoon(plus natsit) kaataa mielenterveysongelmat koko maan saman tien. Kuultu miljoona kertaa ennenkin.

        Kokoomuksen ja Persujen piti hoitaa Suomen velanotto, eivät hoitaneet, ei heru kehuja sinnekkään. Pakolaisista ja kehitysavusta on hyvä aloittaa, ei oikeasti haittaa suurinta osaa suomalaisista millään tavalla, se on sitten sama itkeekö joku vassarirastapäärotta osa-aikanarkkari yms. itsensä uneen. Rahaa laitettu haisemaan järjettömiä määriä Venäjän kaatamiseen, ei tule onnistumaan, ei vaikka jokainen perhe Suomesta antaisi Yhdysvaltain intresseille joka ainoan lapsensa(kuten ukrainan koukkunokka presidentti on päättänyt tehdä), siitä huolimatta Venäjä on tuossa ja pysyy.


    • Anonyymi00013

      Kyllä matut rasittaa sossu ja kelatukien käyttäjinä miljardeja euroja

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      141
      1593
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      956
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      305
      850
    5. 68
      743
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      733
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      629
    8. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      62
      602
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      601
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      571
    Aihe