suusyöpä

suukko

voiko nuorella, alle 35v,tupakoimattomalla naisella olla suusyöpä?Onko kokemuksia?Itselläni on suussa vaalea alue johon aina välillä puhkeaa haava.paranee nopeasti mutta vaalea alue ei poistu.Lääkärit eivät osaa sanoa muuta kuin että on rauhallisen näköinen,nyt tosin sain lähetteen koepalan ottoon,mutta vasta syksylle.Kaulalla yksi suurentunut imusolmuke.Voisiko olla leukoplakiaa ja jo muuttunut syöväksi vaikka lääkärit tuumailee että rauhalliselta näyttää...pelottaa...

3

4756

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei...

      Tuskin sentään on syöpä. Jos ne lääkärit tosissaan moista epäilisi niin kyllä se koepala olisi välittömästi otettu. Enpä ole itse lääkäri, mutta ihan ihmisenä kehoitan olemaan rauhallisin mielin ja murehtimatta turhia.

    • minä

      minulla oli kielessä leukoplakiaa, poistettiin laserilla. En myöskään tupakoi. Nämä limakalvojen leukoplakiat ovat arvaamattomia, joten yleensä muutokset poistetaan. Mielenrauhan saavuttamiseksi vaadi koepalanotto välittömästi, mutta tuskinpa sinulla ainakaan vielä syöpää on.

      • Kokemusta on

        Myös tupakoimattomalla voi olla leukoplakiaa tai kielisyöpä. Minä olen alle 35-vuotias nainen, ja diagnoosina on kielisyöpä. MUTTA se on äärimmäisen harvinainen syöpä ja etenkin nuorilla. Muistaakseni Suomessa noin viisi tapausta vuosittain alle 30-vuotiailla tms.

        Minun kohdallani lääkärit olivat luonnollisesti skeptisiä, koska kyseessä on niin harvinainen sairaus nuorella ihmisellä. Mutta koepala otettiin, parikin, ja viimeisessä vastaus oli murheellinen: syöpä on.

        En voi sanoa muuta kuin että KÄY hammaslääkärillä, tai lääkärillä, mieluiten samalla, säännöllisessä seurannassa. 3 kk välein kai suositellaan, mutta käy jo ennen sitä, jos epäilyttää, niin ennuste on parempi jos jotain sattuisi löytymään.

        Leukoplakia-alue saattaa lähteä laajenemaan ja/tai ilmaantua johonkin kohtaan hitusen kovempi alue, siis niin että aluksi reunat ovat kovat esimerkiksi, kraaterimaisesti.

        Kyseessä on sen verran harvinainen sairaus, että lääkäritkään eivät voi olla varmoja. Vain koepalasta näkee vastauksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      159
      3465
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      61
      2725
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      33
      2110
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1687
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      78
      1554
    6. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      83
      1544
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      368
      1472
    8. Kerro mulle mitä pitäs tehdä

      Sun mielestä? Anna neuvo?
      Ikävä
      97
      1215
    9. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1125
    10. On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle

      Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou
      Pyhäjärvi
      195
      1106
    Aihe