Hyvä vaimennin

Anonyymi-ap

Asun kenkälaatikon näköisten betonikuutioitten keskuudessa "omassa" betonilokerossani. Ympärillä useita betonikuutioita, yksi kauppa, yhdellö sivulla rautatie ja muualla läheisyydessä valtateitä.
Joka päivä ja usein yölläkin joku dieselmoottorillinen työkone jyrrää. Yöllä enimmäkseen lumitöissä ja kaupan kuljetuksissa. Aamusta alkaa jäteautoralli, usein jo kuudelta. Joka päivä jäteautoja käy keskimäärin 3 kpl keräten eri sortin jätteitä. Talvella talojen välistä tekee lumitöitä peräkkäin ainakin 3 eri firmaa, kaikki koettaen kolata sitä lunta, mitä on ehkä satanut tai ei. Sitten tulee hiekoittajat.
Kesällä leikellään nurmikoita suuriäänisillä koneilla ja ajoittain puhallellaan suuriäänisellä lehtipuhaltimella jotakin maasta. Kaikki asukkaitten autoliikenteen lisäksi, joka on hiljaisinta näistä edellämainituista.
Varsinkin nelisylinteristen dieselmoottoreitten melu on pahinta, koska niitten melu kivasti resonoi asuinhuoneitten mittojen kanssa. Ja kuulosuojaimet eivät ole oikein mukavia päivällä, yöllä olen jo oppinut nukkumaan ne päässä.
Onko se aivan mahdotonta suunnitella ja rakentaa toimiva äänenvaimennin näille työkoneille? Siinä saattaisi olla hyvä idea jollekin konepajalle, JOS joku osaisi suunnitella kyseisiä laitteita ja JOS joku uskaltaisi alkaa valmistamaan niitä. Tarve on huutava!
Muinoin 1960 -luvulla tuotiin maahan Gilera -merkkisiä moottoripyöriä. Itse pyörä oli hyvän näköinen ja todella hiljainen, mutta muuten täysi paska kuten kaikki muutkin Italian teollisuustuotteet. MIKÄ oli sen onnistuneen äänenvaimentimen salaisuus? Onko jostakin saatavissa edes sen sisuskalujen kuvia? Tai vaikka jossakin vanha Gileran vaimennin, jonka (halvalla) ostaisin ja siitä opin imuroisin?
Itse olen aikanani autopuolen kouluja käynyt, mutta en niin paljon, että äänenvaimentimien tekniikkaa olisin saanut oppia. JOKU varmasti osaa vastata tähänkin!
Silloin 1960 -luvulla kerran talvella oli urheilukentällä jäärata-ajot. Timo Mäkisen Mini surrasi hiljaa ja oli ylivoimainen muihin autoihin verraten, jotka hirveällä metelillä luulivat tulevan tulosta. Siviileille oli myynnissä yleismallin Effector nimisiä äänenvaimentimia, mitkä oli susia.
Tietoa siis ON, mutta MIKSI sitä ei oteta käyttöön eikä edes oppiaineeksi saati oppikirjoihin?

5

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Etkö opääse eroon laatikostasi muualle ?

      • Anonyymi00002

        Haiseeko sun boxissa paska?


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Haiseeko sun boxissa paska?

        Ei haise, kun en päästä sinua tänne!


    • Anonyymi00004

      Jos vertailu on 60-luvun juttuihin, niin silloin lääke on helppo. Ota kuulolaite pois päältä.

    • Anonyymi00006
      UUSI

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5101
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      18
      1792
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1517
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1497
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      51
      1175
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      840
    Aihe