Hyvä vaimennin

Anonyymi-ap

Asun kenkälaatikon näköisten betonikuutioitten keskuudessa "omassa" betonilokerossani. Ympärillä useita betonikuutioita, yksi kauppa, yhdellö sivulla rautatie ja muualla läheisyydessä valtateitä.
Joka päivä ja usein yölläkin joku dieselmoottorillinen työkone jyrrää. Yöllä enimmäkseen lumitöissä ja kaupan kuljetuksissa. Aamusta alkaa jäteautoralli, usein jo kuudelta. Joka päivä jäteautoja käy keskimäärin 3 kpl keräten eri sortin jätteitä. Talvella talojen välistä tekee lumitöitä peräkkäin ainakin 3 eri firmaa, kaikki koettaen kolata sitä lunta, mitä on ehkä satanut tai ei. Sitten tulee hiekoittajat.
Kesällä leikellään nurmikoita suuriäänisillä koneilla ja ajoittain puhallellaan suuriäänisellä lehtipuhaltimella jotakin maasta. Kaikki asukkaitten autoliikenteen lisäksi, joka on hiljaisinta näistä edellämainituista.
Varsinkin nelisylinteristen dieselmoottoreitten melu on pahinta, koska niitten melu kivasti resonoi asuinhuoneitten mittojen kanssa. Ja kuulosuojaimet eivät ole oikein mukavia päivällä, yöllä olen jo oppinut nukkumaan ne päässä.
Onko se aivan mahdotonta suunnitella ja rakentaa toimiva äänenvaimennin näille työkoneille? Siinä saattaisi olla hyvä idea jollekin konepajalle, JOS joku osaisi suunnitella kyseisiä laitteita ja JOS joku uskaltaisi alkaa valmistamaan niitä. Tarve on huutava!
Muinoin 1960 -luvulla tuotiin maahan Gilera -merkkisiä moottoripyöriä. Itse pyörä oli hyvän näköinen ja todella hiljainen, mutta muuten täysi paska kuten kaikki muutkin Italian teollisuustuotteet. MIKÄ oli sen onnistuneen äänenvaimentimen salaisuus? Onko jostakin saatavissa edes sen sisuskalujen kuvia? Tai vaikka jossakin vanha Gileran vaimennin, jonka (halvalla) ostaisin ja siitä opin imuroisin?
Itse olen aikanani autopuolen kouluja käynyt, mutta en niin paljon, että äänenvaimentimien tekniikkaa olisin saanut oppia. JOKU varmasti osaa vastata tähänkin!
Silloin 1960 -luvulla kerran talvella oli urheilukentällä jäärata-ajot. Timo Mäkisen Mini surrasi hiljaa ja oli ylivoimainen muihin autoihin verraten, jotka hirveällä metelillä luulivat tulevan tulosta. Siviileille oli myynnissä yleismallin Effector nimisiä äänenvaimentimia, mitkä oli susia.
Tietoa siis ON, mutta MIKSI sitä ei oteta käyttöön eikä edes oppiaineeksi saati oppikirjoihin?

5

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Etkö opääse eroon laatikostasi muualle ?

      • Anonyymi00002

        Haiseeko sun boxissa paska?


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Haiseeko sun boxissa paska?

        Ei haise, kun en päästä sinua tänne!


    • Anonyymi00004

      Jos vertailu on 60-luvun juttuihin, niin silloin lääke on helppo. Ota kuulolaite pois päältä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      106
      2981
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      154
      2106
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      63
      2072
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      38
      1749
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      146
      1430
    6. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      986
    7. Niin siinä kävi. :D

      oisit halunnu seurustella :D jäit ilman :D
      Ikävä
      99
      880
    8. Ketä T mies kaipaa?

      Kaikki T miehet saavat vastata omansa. Aloitan: T kaipaa J naista.
      Ikävä
      50
      744
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      77
      723
    10. Nähdäänköhän me enää

      Lähiaikoina tai koskaan
      Ikävä
      55
      707
    Aihe