Kotkassa voi syödä puoli ilmaiseksi. Miksi apua ei kelpaa kaikille ja valitetaan ettei ole ruokaa

Anonyymi-ap

Päivittäin saa sininauhalta ilmaista aamupalaa (puuro ja leipää, kahvi) hinta nolla euroa,
kaupungin talolta saa litran rasiaan yli jäämä ruokaa 3 eurolla ma -pe,
Tiistaisin on kohtaamisten keittiö joka ei maksa mitään, ruokaa saa syödä niin paljon kuin haluaa ja ottaa lopuksi mukaan jos sitä jää.
keskiviikkona kaupungin talo euroa plus ilmainen aamupala sininauhalta.
torstai aamupala sininauha, kohtaamisten keittiö jälleen.
perjantai seurakunnan ruokailu vähä varaiset euro 1.50e. plus sininahaun aamiainen ja kaupungin talon ylijäämä.

Tämän lisäksi on mahdollista hakea kerran viikossa ilmainen ruokakassi.
Ruokakuluihin kuluisi karkeasti noin 10 euroa viikko omaa rahaa. Miksi apua ei kaikille kuitenkaan kelpaa jotka sitä tarvisi? Kohtaamisten keittiö ei ole ruoka apu vaan yhteisö, mutta sieltä saisi ilmaista ruokaa.

8

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Siellä on asiat hyvin hoidettu.Voisi muutkin kaupungit ottaa oppia.Tarvetta varmaan olisi.

    • Anonyymi00002

      Ruualla ja ruualla on vissi ero jos haluaa terveenä pysytellä parempi pysyä näistä leipäjonoista kaukana. Samaa moskaa myydään kaupoissakin yllin kyllin, mutta ravitsemuksen terveysvaikutuksista tietoiset ihmiset jättävät ne ostamatta ja kaupat lahjoittavat myymättä jääneet juurikin näihin ruuan jakelupisteisiin. Parempi syödä kunnollista luonnonmukaista ruokaa kuin niitä höttöjä mitä ilmaiseksi jaellaan. Terveyden menettäminen tulee paljon kalliimmaksi kuin ilmaisen höttöruuan syöminen.

      • Anonyymi00004

        No nytpä tuli todella "asiantunteva" vastaus. Eli oletko sitä mieltä, että pitäisi mennä kauppaan ja varastaa sitä "terveellistä" ruokaa jos RAHAA EI OLE!?!? Kuinkas monta kertaa olet muuten siellä ruokajonoissa ollut jos noin hyvin tiedät millaisia tuotteita sieltä saa..? Kaupat ei saa myydä päiväyksen ylittäneitä kuiva- / säilyketuotteita (puurot, pastat, riisit, kahvi, tee, kaikki säilykkeet jne jne jne...), mutta vaikka niiden "parasta ennen" päiväys on mennyt, niin ruoka on kyllä vielä aika pitkään sen jälkeenkin täysin syötävää. Esimerkiksi tuo puuro on sellainen ruoka, jota suurin osa ravintoasiantuntijoistakin suosittelee ruokavalioon, joten jos et tiedä asiasta mitään, niin mitäs jos pitäisit turpasi kiinni ja olisit vaan kiltisti hiljaa... :)


    • Anonyymi00003

      Kotkassa ei oo köyhiä. Kymeen Monako

    • Anonyymi00005

      Itse olen huomannut että näitä käyttävät just päihdeongelmaiset. Raha riittää jokaisella ruokaan kun päihteet ei ole kuvioissa. On se kumma kun vähän menee omaa rahaa, niin miksi on varaa heilua sekaisin ja valittaa myös että rahaa ei ole ruokaan?

    • Anonyymi00006

      Miten siis kaupungin talolta? Sijainti? Ei kait sinne pääse niin vaan tavallinen.

    • Anonyymi00008

      Kotkassa on muutenkin tehtaanmyymälä mistä saa halpoja leipiä.
      Elintarvikkeet nyt ei kalliiksi tule jos ei erityistä erikoisruokavaliota ole.

    • Anonyymi00009

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      62
      9520
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      137
      7529
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6682
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      187
      5046
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      171
      4819
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      98
      3573
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2481
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      2368
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2313
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2142
    Aihe