Miten menee Kouvolassa ? Työttömyys käy kunnille kalliiksi, työpaikkoja ei voi taikoa tyhjästä

Anonyymi-ap

Ankarien sakkomaksujen pitäisi kannustaa kuntia työllistämään. Siinä onnistuminen näyttää nyt mahdottomalta.
Suomen työttömyyskriisi ajaa kunnat yhä ahtaammalle.

Kuntien maksamat sakkomaksut työttömyyden pitkittymisestä ovat nousseet tänä vuonna jo yli 700 miljoonaan euroon, kertovat Kelan tilastot tammi-marraskuulta.

Koko vuoden lasku kunnille voi kohota jopa 800 miljoonaan euroon, arvioi Kuntaliiton kehittämispäällikkö Mikko Mehtonen.

”Sakkomaksuissa” on kyse siitä, että kuntien pitää korvata osa työttömyysetuuksista Kelalle, jos työttömyys pitkittyy. Vuoden alussa näitä sakkoja kiristettiin tuntuvasti.

Ankarien sakkomaksujen olisi tarkoitus kannustaa kuntia nopeuttamaan työllistymistä.

Mehtosen mukaan nyt malli on kääntynyt kuntia vastaan huonon talous- ja työllisyystilanteen takia.

Tällä hetkellä yhtälö vaikuttaa mahdottomalta. Kunnat eivät voi taikoa työllisyyttä tyhjästä.

Avoimia työpaikkoja on monta kertaa vähemmän kuin työttömiä työnhakijoita. Moni työpaikka pysyy piilossa, koska yritykset pelkäävät hakemustulvaa.
Samaan aikaan kuntien sakkomaksut juoksevat.

https://yle.fi/a/74-20200335

9

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Purran sakset leikkaa uudet työpaikat, revi siitä sitten.

      • Anonyymi00005

        Ei Purran sakset mitään leikkaa, yritykset potkivat turhat pois. Ei kannata uskoa Antti Tytti propagandaa!!!


    • Anonyymi00002

      Kaikki haluaisivat kirjastoon töihin, mutta sielläkin taitaa olla jo hyllyjen välissä aikaansa kuluttajia. Muutaman kuukauden työjakso on tärkeä, ansiosidonnaisen saamisen kannalta.
      Kuntienkin on vaikea työllistää, kun sielläkin on jo liikaa porukkaa ja yritykset eivät tappiokseen työllistä, jos ostajat puuttuvat, ja vienti ei vedä, monista syistä. Yksi syy voi olla työn hinnan korkeus.

    • Anonyymi00003

      Kouvolalla menee hyvin. Negatiiviset ja dissaavat ihmiset poistetaan kaupungista niskaperae-otteella!

    • Anonyymi00004

      Turha jäädä Kouvolaan roikkumaan, jos ei töitä. Niin Muuttakaa muualle!!!!

    • Anonyymi00006

      Kouvolalla menee hyvin.
      Datakeskusten rakentaminen työllistää paikallisia.
      Valmiit keskukset tarvitsevat niin paljon työntekijöitä, että Kouvola kohtaa työvoimapulan, jota onneksi tulee helpottamaan Kymin tehtaan alasajo.

      • Anonyymi00007

        Eikös siellä datakeskuksessa ole ATK, mihin niitä työntekijöitä tarvittaisi?


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Eikös siellä datakeskuksessa ole ATK, mihin niitä työntekijöitä tarvittaisi?

        Voi siellä olla myös DTK, BMW, YUP ja UNF
        Mutta kyllä toimiva datakeskus työntekijät tarvitsee
        Datakeskusasiantuntijoiden työkokemusperäisten tunnetila-analysointien kautta
        saadaan sellaista KINNOA* , että alkaa epäuskoisintakin kengänkuluttajaa veroäyrien loputon laukka kotiinpäin hirvittämään
        *KINNOA = Kouvolan Innovoima Noin Nollakasvuun Ohjaava Algoritmi


    • Anonyymi00010

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      158
      10468
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      74
      10003
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      107
      6972
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      227
      5458
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      175
      5119
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      178
      4316
    7. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      85
      2833
    8. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      2755
    9. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      88
      2694
    10. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      166
      2591
    Aihe