Olen ostamassa taulu tv:tä ja kyselisin kun olen plasmaa 42" harkitsemassa niin millanen pitäisi olla että olisi mahdollisimman hyvä tai edes kunnon kuva eli onko kysymys pikseleistä? paljo pitäisi olla kun jotkut on jotaa 800x600 ym.
taulu tv:ä ostamassa
tietoa
52729
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Osta mieluummin LCD. Halvoissa plasmoissa on yleensä pieni (852*480) resoluutio, ne lämpenee paljon, vie paljon virtaa, on painava ja usein sisältää äänekkäät tuulettimet, kun taas LCD-telkkarissa resoluutio on käytännössä aina 1280*720 tai enemmän, vie vähän virtaa, on kevyt, viileä, hiljainen ja tarkkakuvainen.
Esim verkkokaupassa olisi Toshiban 37 tuuman LCD-telkkari parin tuhannen euron hintaan.
LCD-TV:täkään ei voi kehua vähävirtaiseksi tai viileäksi.
jos verrataan plasmaan niin kyllä se vähemmän vie ja lämpeää.
mitkä olis hyviä verkko kauppoja mistä niitä lcd tv:tä kannattaa ostaa ja kiitos vinkeistä
Tarkista nyt ainakin, että ostamasi tv on "teräväpiirto yhteensopiva". Teräväpiirto leffoja (DVD:nä) on ilmeisesti tulossa ensi vuonna ja ainakin HTV on luvannut aloittaa teräväpiirto ohjelmien lähetykset jo tänä syksynä.