Avarn Security, Yksityinen turvafirma vai massavalvontakoneisto?

Anonyymi-ap

Avarn Securityn tarjoamat palvelut, kuten CyberGuard ja Umbrella, mahdollistavat laajamittaisen massavalvonnan koko yhteiskunnassa. Kyse ei ole pelkästään kyberuhkien torjumisesta. Nämä teknologiat voivat seurata verkkokäyttäytymistä, valvoa liikkeitä ja jopa tunnistaa kasvoja tekoälyn avulla. Kun tämä yhdistetään perinteiseen vartiointiin ja kameravalvontaan, luodaan kokonaisvaltainen massavalvontakoneisto, joka kattaa lähes koko väestön.

Miksi tämä on vaarallista? Yksityiset turvafirmat, kuten Avarn, voivat kerätä valtavia määriä henkilökohtaista tietoa ja käyttää tekoälyä ennakoimaan ja seuraamaan käyttäytymistä. Tämä ei ole enää vain turvallisuutta, vaan valvontaa ilman valvontaa, joka voi johtaa väärinkäytöksiin. Jos tekoäly tekee virheitä ja väärin tunnistaa henkilöitä, seuraukset voivat olla vakavat. Virheellisistä tulkinnoista johtaneet kiinniotot ja voimankäyttötilanteet.

Aiemmat väkivaltatapaukset yksityisten turvafirmojen toiminnassa, kuten Avarnin ovat jo herättäneet huolta siitä, kuinka helposti valvontateknologiaa voidaan käyttää väärin. Yhdistettynä kameravalvontaan ja fyysiseen vartiointiin, tällainen teknologia voi luoda yhteiskuntaan, jossa kaikki liikkuvat ja käyttäytyvät ovat jatkuvasti tarkkailun alla ilman, että he edes tietävät siitä.

Mitä mieltä olette? Onko meillä varaa antaa yksityisille yrityksille niin paljon valtaa seurata, valvoa ja jopa ennakoida meidän liikkeitämme ja käyttäytymistämme? Tämä ei ole enää vain turvallisuutta, vaan massavalvontaa, jossa yksityisyytemme on vaarassa.

2

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Järkyttävää jos on totta.......

      • Anonyymi00002

        Yllätyitkö? No minä en. Kaikkienhan sen pitäisi tietää, että demokratiassa ollaan menossa askeleen taaksepäin ja Avarnin kaltaiset rosvofirmat käyttävät vaan tätä tilaisuutta hyväkseen. Vuonna 2040 ei ole enää poliiseja partioimassa, vaan avarnin järjestysmiehiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe