Lintujen elämää

Anonyymi-ap

Kaukana pohjoisen järvien yllä lensi joka syksy parvi muuttolintuja, ja niiden joukossa kaksi, jotka lensivät aina vierekkäin. Ne eivät erottuneet muista väriltään tai kooltaan, mutta ne tunsivat toisensa siiveniskujen rytmistä ja siitä, miten toinen aina odotti, jos toinen jäi hetkeksi jälkeen.

Pitkien matkojen aikana taivas vaihtoi väriä: aamun vaaleanpunaisesta illan syvään siniseen. Myrskyissä ne lensivät lähempänä toisiaan, tyyninä hetkinä ne antoivat tuulen kantaa. Kun toinen väsyi, toinen näytti suunnan. Kun suunta tuntui epävarmalta, ne muistivat yhdessä tähdet.

Keväällä ne palasivat samaan rantakoivuun, jossa vesi oli kirkasta ja maa vielä viileä. Siinä, oksalla auringon noustessa, ne levähtivät vierekkäin. Maailma oli taas edessä avoimena, ja matka jatkuisi aikanaan. Mutta juuri siinä hetkessä riitti se, että ne olivat löytäneet toisensa uudelleen – ja että taivas tuntui aina hieman turvallisemmalta, kun sai lentää yhdessä.

Hyvää yötä 🦉

3

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      ✨🌛🌞

    • Anonyymi00002

      Tosi hienosti kerrottu. Hyvää yötä! ❤️

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1279
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1085
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      104
      936
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      35
      858
    5. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      719
    6. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      716
    7. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      48
      683
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      94
      662
    9. Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi

      Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks
      Hindulaisuus
      302
      656
    10. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      635
    Aihe