Kilpirauhas arvot sekasin

Anonyymi-ap

Keväällä 2024 mun kilpirauhasarvot viittas liikatoimintaan. TSH laski ajan myötä: 25.4. 0,5, 16.5. 0,2 ja 27.6. <0,1. Vapaa T3 oli selvästi koholla (16.5. 7,6 ja 27.6. 8,5) ja vapaa T4 oli kesällä lievästi koholla (27.6. 22,4, 27.8. 22,2). Kilpirauhasen ultraääni oli normaali, eikä kyhmyjä tai muuta poikkeavaa löytynyt.

Syksyllä arvot rauhoittui itsestään: 11.11. vapaa T3 oli 6,0 ja vapaa T4 18,3 eli viitealueella. Lääkäri ei löytänyt rakenteellista syytä. Nyt mietin, miten muut on kokeneet tällaisen ja kuinka tarkkaan tätä kannattaa seurata. Esim mitä oireita on yleensä. Kyseessä nuori mies. Ja kannattasko käydä uudelleen verikokeis?

4

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Miksei sulta oteta vasta-aineita?

      Tyreoideaperoksidaasi, vasta-aineet (S-TPOAb)
      TSH-reseptori, vasta-aineet (S-TSHRAb)

      • Anonyymi00002

        En osaa sanoa kyllä...


      • Anonyymi00003

        Eiku oliha ne tyreoideaperoksidaasi 56 IU/ml ja tshh alle 1.5


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2253
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1875
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      12
      1436
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1387
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1160
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      63
      1139
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1010
    Aihe