Maailma muutenkin kaikki kohdillaan.
Työn sai valikoida ennen.
Niitä myös riitti jokaiselle!
Rahaa ei mennyt:
natolle
eu.hun
ukrainan tappovehkeisiin
usan sotasaastaan
matuihin
työttömien holhoomiseen
kehittymättömyys apuun satoja miljardeja ym pikku kivaa.
Kaikilla oli töitä, Suomen taloudella meni muutenkin vahvasti. Maailma oli viaton, tai ainakin viattomampi kuin nyt. Arvot olivat monin tavoin terveemmät. Musiikki oli parempaa, oikealla tunteella tehtyä eikä sitä pinnallista muovipoppipaskaa, mitä nykyään tehdään vain isojen myyntilukujen toivossa.
Eikä ollut mitään helvetin somea, tosi-tv:tä ja muuta vastaavaa älytöntä PASSKAA! Lapset ja nuoret pelasivat ulkona jalkkista ja talvella puistojen jääkentillä jääkiekkoa, nykyään istutaan pelikoneiden tai tietokoneiden ääressä, toljotetaan älypuhelimia tai roikutaan siellä PRKLEEN somessa ja kirjoitellaan aivottomia mukahassuja onelinereita jonnekin ääliökeskustelupalstoille!
Ihmiset tyhmenevät silmissä, toisin kuin 80-luvulla, jolloin yhteiskunta meni eteenpäin joka elämänalueella.
Minulla oli 80 luvulla 36 työpaikkaa, vaihtelin niitä aivan huvikseni ja vain kokeillakseni.
Nyky-Suomi (eurooppa)on ihan perseeestä verrattuna 70-80-90-lukuihin.
Rahaakin oli että meinasi tulla ryhtivikoja.
Musiikki taivaallista ympäri eurooppaa.
Minun ei tarvinnut edes hakea uuteen duuniin kun headhunterit laukkasivat ovella kyselemässä työhaastatteluun. Eräskin pomo sanoi, että "ilmoita sihteerille palkkasi, minua se ei kiinnosta". Oli se sellaista aikaa.
Helsinki(kin) oli täynnä hyviä ravintoloita ja fiksuja ihmisiä.Vasurinarkomaaanejakaan ei näkynyt, matuja, mielipotilaita ja muita väkivaltaisia kasvattamattomia hörhöjä. pc zombeja ja älyluuri orjia.
Tappelut olivat tosi harvinaisia. Musa hyvää ja ihmiset kauniita. Naiset eivät olleet tuollaisia turbohuulia ja jumbotissejä. Pieni peppu oli tavoiteltava ja seksikäs.
80 luvulla usein pankista lähdettyäni juoksi pankinjohtaja perääni ja tunki setelinippuja takataskuihini. oli tunnin hieronta pankkitytöiltä meille rikkaille ja köyhille kakkukahvia konjakkiryypyt.
Meillä ei ollut monikulttuurista, monimuotoista kulttuuririkasta kehitysmaataustaista islampaskaa Suomessa! Miten ihmeessä me olemme pärjänneet ilman näitä holtittomasti lisääntyviä elättejä ja islampaskan mukaisia rinnakkaisyhteiskuntia Suomessa!
Silloin lainaa sai pankeista niin paljon kuin halusi. Riitti että puliukko takasi toista puliukkoa. Pankit suorastaan tyrkyttivät lainaa ilman rajoja. Tavallinen Jormakin saattoi ostaa urheiluauton.
Musiikki ei niin hyvää kuin 70-luvulla, mutta parempaa kuin nykyinen mustien monotoninen puhe musiikki ilman melodioita tai kunnon rytmiä.
Yökerhot kukoisti ja jupit antoi rahan palaa. Discot,antavaiset naiset ja upeat autot kukoisti ja drinkit elivät kulta-aikaa tyyliin sininen enkeli ja ampiainen. Miami Vice tyyliin miehet kääri pikkutakin hihat rullalle ja kenkiä pidettiin ilman sukkia.
1980-luvulla Suomi oli parhaimmillaan
13
317
Vastaukset
- Anonyymi00001
...
- Anonyymi00008
Ei tuo venäläinen ole koskaan ollut missään töissä saati Suomessa.
- Anonyymi00002
Suomi oli rilkaimmillaan 80 luvun lopussa ..
Siitä lähtien alamäkeä - Anonyymi00003
Vuosikymmenet vallankahvassa roikunut kokoomus on tuhonnut koko maan!
- Anonyymi00004
Olutta saa nyt työttömänä enemmän kuin markan aikana joten aivan kaikki ei ole mennyt päin peetä...
- Anonyymi00005
Se olikin taivas, nyt on helvetti irti, ja maailmanlopun meininki, kohta se on 3. Maailmansota, ja game over!
- Anonyymi00006
Oli hienoa aikaa kaikin puolin.
- Anonyymi00007
1980-luvulla rakennettiin vahva pohja tulevalle lamalle.
- Anonyymi00009
Tarvii tarkkaan miettiä keitä äänestää.Kansanedustajat ovat tämän monimutkaisen tukiviidakon järkänneet.
- Anonyymi00010
Savolaiselle kaikki on mutkikasta
- Anonyymi00011
Aloittaja on aivan oikeassa. Sen 90-luvun laman jälkeen kaikki on ollut
lamaantuneessa tilassa ja alamäki vain kiihtyy. - Anonyymi00012
IS uutisoi hiljattain, että toimeentulotuen vieraskielisissä saajissa korostuivat erityisesti somalia ja arabiaa äidinkielenään puhuvien ryhmät suhteessa ryhmien kokoon väestössä.
Tilastot paljastavat, että täysi-ikäisistä somalin ja arabiankielisistä Suomessa asuvista noin kolmannes sai toimeentulotukea. Aiemmin IS kertoi, että näistä kieliryhmistä kokonaisuudessaan, alaikäiset lapset mukaan lukien, noin puolet sai toimeentulotukea.
Tiedoista ilmenee myös, että yli kolmannes Kelan maksamasta työmarkkinatuesta menee vieraskielisille. Määrällisesti suurimmat toimeentulotuen saajaryhmät ovat venäjää ja arabiaa äidinkielenään puhuvat. - Anonyymi00013
Tuloerotkin olivat hallussa. Jännä miten MAGAlaiset haluaisivat 70-luvulle, mutta ehkä he eivät tajua, että silloin USA:ssa tasattiin veroilla tuloeroja enemmän kuin koskaan muulloin - ennen tai jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1478120KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237151Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521423311Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092824Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442358- 1261936
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261576Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457