Kuten sari on itse todennut, hän elää nyt kädestä suuhun tonnilla kuussa, eikä vaatteisiin ole ollut varaa vuoden 2021 potkujen jälkeen kh:n puheenjotajan tehtävistä.
Nyt ehdotan, että jokainen kaupunkilainen avaa karttuisan kaappinsa, ja kerää etupäässä vaatteista koostuvan joulupaketin sarille. Toivottavaa kuitenkin on, että vaatteet ovat puhtaita ja ehjiä. Kun katsoo valtuuston kokouksia huomaakin, kuinka kauhtuneen oloista sarin vaateparsi tällä hetkellä on.
Miksei myöskin ruokapaketit tulisi kyseeseen, mutta pitää muistaa, ettei tuoretuotteita pilaantumisen vuoksi mielellään sarin koriin laitettaisi. Eihän me haluta, että sarin masu on pipi joulun aikaan.
Paketit voi hiippailla jättämään sitten vaikka suoraan sarin oven eteen, niin sarin ei tarvitsisi niitä kaukaa haalia, koska vanhemmalla ihmisellä saattaa olla jo vaikka minkälaista vaivaa ja sairautta.
Sarille Joulukeräys
21
341
Vastaukset
- Anonyymi00001
Nyt kaikki joukolla sarin ovelle
- Anonyymi00002
Kuka muistaa enää kuka on sari
- Anonyymi00003
Sari on lasketellut viime vuodet mäkeä … jyrkkää alamäkeä.
- Anonyymi00004
Vaalityön tekijä tekee Sarin suhteen vaalityötä myöskin jouluna. Hienoa ja kiitos siitä. Voitti vaalityösi ansiosta kahdet vaalit ja on johtava poliitikko. Iso kiitos sinulle.
- Anonyymi00005
Johtava poliitikko kyllä.
- Anonyymi00006
antaa tonnilla panna
- Anonyymi00007
Niinhän vaimosi tekee ja.
- Anonyymi00008
Raution vaalityön tekijälle hyvää joulua. Kiitos kun ansiostasi Rautio voitti kahdet vaalit ja on nyt johtava poliitikko. Jatka hyvää työtäsi Raution suhteen arvostamme paljon.
- Anonyymi00009
vuonna 2021 Hämeenlinnalla kävi hyvin, sillä raution äänimäärä romahti lähes 900:sta 393 ääneen. Tällöin rautio putosi pois kaupunginhallituksen puheenjohtajan pestistä, eikä ole sen koommin päässyt enää edes koko hallitukseen. Ei ole sen jälkeen enää vouhottanut toriparkista, eikä kelluvista taloista☺Aivan mahtavaa
- Anonyymi00010
Kiitos taasen vaali työstäsi Raution hyväksi. Todellakin teet koko ajan hyvää työtä ja ansiostasi Rautio voitti kahdet vaalit ja on johtava poliitikko. Jatka hyvää työtä jo tänään ja paljon kiitos.
- Anonyymi00011
Niin tosiaan valhe ei muutu todeksi sitä hokemalla. Totuus on kuitenkin se, että rautio on valtuustossa vain rivivaltuutettu, eikä hänellä ole juurikaan valtaa enää suurissa linjauksissa tai muutenkaan.
- Anonyymi00012
Taitaa tämä johtaa suraan sylttytehtaalle, sarillehan oli puheenjohtaja kaudellaan tunnusomaista, että valehdeltiin asioista ummet ja lammet, ja sitten heitettiin mairea hymy perään
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Taitaa tämä johtaa suraan sylttytehtaalle, sarillehan oli puheenjohtaja kaudellaan tunnusomaista, että valehdeltiin asioista ummet ja lammet, ja sitten heitettiin mairea hymy perään
Hienoa vaalityötä taasen. Mitä enemmän valehtelet sitä parempi. Vaalityösi Raution suhteen teki voittajan. Rautio voitti kahdet vaalit ja on johtava poliitikko kiitos sinulle paljon. Jatka vaalityötä tänäänkin.
- Anonyymi00014
Minkälainen hattu olisi riittävän tyylikäs heitettävä kadunkulmaan, jos haluaisin järjestää rahallisen avustuskeräyksen kovia kokeneen Sarin hyväksi?
- Anonyymi00015
Miksi minulta kysyt kun en voi tietää? Kysy kadunkulmalta se tietää.
- Anonyymi00016
Säälitään saria, ja annetaan niitä vaatteita
- Anonyymi00017
Ei ehkä alusvaatteita kuiteskaan
- Anonyymi00018
Ei ainakaan sinun keltaisia ja ruskeita.
- Anonyymi00019
Saikohan Sari vaatteita
- Anonyymi00020
Sinun tulisi tietysti tietää saiko vaimosi mutta sinä et aikaankaan mikä ei ollenkaan yllätä.
- Anonyymi00021
Tässä kyllä nyt ihmetyttää suurella I:llä, eikö sarin ukko ole töissä, vai miksei osta vaimolleen vaatteita
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523396Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512382Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu121190- 1111163
Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48927Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 46854
Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va8845- 35679
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt194656