Töllötin lopetti

Pitääkö paikkansa, että töllötin lopetti? Jos pitää, niin ei tarvii ihmetellä. Lehti meni pilalle, jatkuvan ipk hokemisen takia.
261124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Ei nykypäivänä mukamas toimittajat osaa tehdä edes juttuja jotka kiinnostaa ihmisiä.

Äänestä

Eiköhän se muukin töryn jakaminen postiluukusta lopu tänä vuonna.

Äänestä

Elähä sie ku Töllöttimen sisältö on olluna pirteetä:

– Töllöttimellä on erityisen pitkät ja kunniakkaat perinteet Ylä-Savossa. Onkin ikävää, että tällaisen päätöksen eteen on jouduttu. Taloudellisesti toiminta ei ole tällä hetkellä kannattavaa, vaikka Töllöttimen sisältö on ollut pirteää viime vuodet ja päätoimittaja Jukka Korkiakoski on tehnyt hyvää työtä, Pohjois-Savon mediaryhmän vetäjä Heikki Toivanen kertoo.

Äänestä
  • Turha läpyskä jossa niin pientä tekstiä että hyvä kun näkee.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Turha läpyskä jossa niin pientä tekstiä että hyvä kun näkee.

    Minäkin töllötin suurennuslasin kanssa töllöttimen tekstiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Turha läpyskä jossa niin pientä tekstiä että hyvä kun näkee.

    Odottelen vaan koska Iisalmen Sanomat saa korsernilta saman päätöksen. Joutais pois levittämästä kuolemassa olevaa Kepuli aatetta. Samat jorinat kun Savon Sanomissa mutta päivää myöhemmin päivää myöhemmin. EVVK mokoma läpyskä.

    Äänestä

Ipk lahkolaiset on pilanneet koko kaupungin maineen!

Äänestä

Ei uunia edes sytytä tuommosella läpyskällä.

Äänestä

Vähäpukeisia naisten kuvia olisi hyvä olla lehdissä.

Äänestä
  • Kyllä, eikä mitään tupin purijoita.

    Äänestä

Töllötin lehti alkoi ilmestyä muistaakseni v. 1975 Ylä-Savon Painoksen painamana.

Äänestä

No, olihan siinä kuitenkin tv ohjelmat oikein, toisin kuin Mullikassa, jossa on mitä sattuu.

Äänestä
  • Mitään sanomaton julkaisu. Joutikin lopettaa. Paperin tuhlausta.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Mitään sanomaton julkaisu. Joutikin lopettaa. Paperin tuhlausta.

    On niitä turhempaakin lehtiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    On niitä turhempaakin lehtiä.

    No ei ole! Mikä muka?

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    No ei ole! Mikä muka?

    Kansan uutiset.

    Äänestä

Mistä nyt vanhat myorit ja papat näkee mitä teeveestä tulee jo vielä vanha nestekaasutoiminen telkkari eikä sinä ohjelmatietoja.

Äänestä
  • Ei auta muu kuin tilata emolehmä Mullikka.

    Äänestä

  • Soitat vaan 112, sieltä kertovat TV ohjelmat.

    Äänestä

Jääkiekko on marginaalilaji.

Äänestä

Sehän oli jääkiekon tiedotusväline

Äänestä

Todella typerää kirjoittaa tänne tuosta aiheesta kun kaikki tuon tietää

Äänestä

Turhaan se keskisuomalainen Töllöttimen osti lopetettavaksi. Ja piti vielä pitkään pystyssä nujuamassa toisen lehtensä levikkiä alas. Aikanaan Iisalmen Sanomissa oli liikemiesjärkeä. Ymmärsivät, että pitää olla semmoinenkin kirjapaino, joka myllukuitteja painaa, eikä se kilpailu isommin liiketoimintaa haittaa ja on vertailukohtana oikeaan lehteen. Nykyäänhän se on selvää, että kun painettua postia on vähän niin jakelu on kallista eikä enää monikaan näe painettua lehteä järkevänä mainosvälineenä - paitsi isot lehdet enää ja niissäkin parhaat sivut ja lähinnä päivittäistavarakaupat K ja S omilla liitteillään. Nekin alkavat olla jo enemmän imago- kuin tuotemyyntikysymys.

Töllötin ilmestyi 1970-luvulla eräänlaisena monisteena, ja kyllä siinä oli hyvä idea, eli TV-ohjelmat viikoksi ja niiden lomassa mainoksia. Mutta sellaista lehteä ei ole enää pitkään aikaan tarvittu. Analoginen TV on jo historiaa, ja mainokset tulevat köyhillekin netissä ja kauppojen sovelluksissa. Ja ei varmaan noin 20 vuoden päästä enää kirjapainojakaan tarvita muuten kuin kriisiaikojen varalle toimintakuntoa ylläpitämässä, koska sähköinen viestintä on helppo lamauttaa. Suosittelisin kaikissa kunnissa ja niiden kouluissa kriisitilanteiden varalle säilyttämään ja opettelemaan vanhojen "sinikopiokoneiden" käyttöä. Saattaa olla joissain tilanteissa ainoa väline joukkotiedotukselle. Sellaiselta painotuotteelta Töllötinkin alkuvuosinaan näytti. Sitä en ymmärtänyt, että siitä yritettiin lopuksi tehdä jonkinlainen jääkiekkolehti. Olisivat mieluummin painaneet kotiseutuneuvosten puurunen ja winberg vanhoja juttuja.

Äänestä

Nyt töllöttimen IPK hoketukset on siirtyneet Mullikkaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pitääkö paikkansa, että töllötin lopetti? Jos pitää, niin ei tarvii ihmetellä. Lehti meni pilalle, jatkuvan ipk hokemisen takia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu