Onko valtakunnassa kaikki hyvin...

eilisen myrskyn jäljiltä? Tuliko teille vahinkoja ja menikö sähköt? Nyt näyttää myrsky laantuneen.
16278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Äkkiä se tyyntyi, myös ilma kylmeni pakkaselle, enää lumi puuttuu talvesta.

Äänestä
  • Aloittaja

    Meillä -4 pakkasta. Kiva pieni pakkanen ulkoilua ajatellen. Tuuli tyyntynyt ja vain vähän puista lennellyt ohuita oksia teille.

    Äänestä

  • Siili25 kirjoitti:

    Meillä -4 pakkasta. Kiva pieni pakkanen ulkoilua ajatellen. Tuuli tyyntynyt ja vain vähän puista lennellyt ohuita oksia teille.

    Juuri tulin kävelyltä, ja oksia ja risuja oli aika lailla maassa, mut täällä olikin jopa yli 30m sek. ploosannut.

    Äänestä

Käväisin juuri ulkona tsekkaamassa onko kaikki entisellään, melkolailla näytti olevan.

Kovimmat puuskat täällä oli luokkaa 20m/s.
Laitettiin tossa hiljattain uusi peltikatto tiilikaton tilalle. Hieman epäilyttää kestääkö moinen pelti kunnon myräkkää. Sinne jos tuuletusaukoista pääsee tuuli puhaltamaan, noste voi olla melkoista.

Kuuluu olevan sähköttömiä talouksia täälläpäinkin edelleen yli 10 000 ja puita nurin siellä täällä.

Äänestä
  • Aloittaja

    Meillä näyttäisi tuulenpuuskat olleen eilen välillä 18-22m/s. Pelastuslaitos tupella, sähkökatkoja ennätyslukemat samoin liikenneonnettomuuksia. Kaatuneita puita. Vissiin sähkökatkos saatu korjattua yön aikana.

    Lähiympäristössä kaikki ennallaan. Aamulenkillä lunta oli tullut sen verran paksun harmaan jään päälle jotta sai kävellä kieli keskellä suuta liukastumisen välttämiseksi. Kävin katsomassa hautuumaalla kynttilöiden tilanteen. Vein loppuun palaneet roskiin ja ennenaikaisesti sammuneet sytytin uudelleen. Pientä risukkoa siellä täällä mutta ei sen kummempaa.

    Äänestä

Eipä tuosta tuulesta haittaa ollut täällä keskempänä maata, ei voi edes myrskystä puhua. Joitain kuolleita koivun oksia näkyy maahan tippuneen ja lunta tullut senverran että juuri ja juuri on maa valkoinen.

Äänestä

Sinnalla oli takana vaikea ero vaikeasta parisuhteesta. Hän oli jo valmiiksi rikki, kun ystävä lupasi auttaa heikolla hetkellä. Eräänä iltana Sinna havahtui unestaan odottamattomaan järkytykseen: ystävä raiskasi häntä.

IS Extran tilaajille
10:00


Seksiakti, jota naiset pitävät täysin poikkeuksellisena – ”Silloin mies laukeaa niin isosti, että taju meinaa mennä”

1Äänestä

Nyt se alkoi taas, välillä laantui.

Äänestä

Korjaus jatkuu.

Äänestä
  • Aloittaja

    Kävikö pahatkin vahingot?

    Äänestä

Nolla keli tyyntä, eilen Suomessa päättyi kaamos, tarkkaavainen huomaa että päivä on pidentynyt.
Niin kuin ihmismieli ' niin myös luonnossa ilmatkin vaihtelee ' sateen jälkeen tulee pouta ja tuuli on taas tyyntynyt.

Äänestä
  • Aloittaja

    Nollassa lähes täälläkin. Kiva ilma. Loppuviikosta vissiin taas pakastuu.

    Minusta näyttää että iltapäivästä valoisa aika pidentynyt, aamuisin vielä niin pimeää, joskus yhdeksän maissa alkaa vasta päivä valjeta.

    Sateen jälkeen on poutasää lauloi Kari Tapiokin.
    Pätenee ihmisluontoonkin.

    Äänestä

Kaikki ok, plussakeli länsirannalla.

Äänestä
  • Aloittaja

    Rannalla tuulee aina ainakin jonkun verran

    Äänestä

  • Siili25 kirjoitti:

    Rannalla tuulee aina ainakin jonkun verran

    Harvinaisen tyyntä on nyt, ja siksi sumuista täällä rannalla.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi00008 kirjoitti:

    Harvinaisen tyyntä on nyt, ja siksi sumuista täällä rannalla.

    Millä korkeudella länsirannalla?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Siili25 kirjoitti:

eilisen myrskyn jäljiltä? Tuliko teille vahinkoja ja menikö sähköt? Nyt näyttää myrsky laantuneen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu