Nissan primera farmarille jossa olisi samat ominaisuudet ja hinta.Kysymys 1,6 ja 1,8 litran koneisista
Onko varteenotettavaa
vaihtoehtoa
121456
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Octavia Combi
golfin alustalle rakennettu ja sehän on aivan karvalakki malli varustukseltaan verrattuna primeraan,Ajoltaankin huonompi,olisko kumminkin sos auto
Nissan Primeralle on helppo löytää vaihtoehtoja. Älä usko mainoksiin, vaan käy reilusti tutkimassa ja koeajamassa.
1.8:n kanssa samanhintaisia ovat mm.
Octavia 1.6 FSI
Mazda6 1.8
Mégane 2.0
Laguna 1.6
Mondeo 1.8
Focus 2.0
Avensis 1.6
Vastaavasti 1.6-litraista farmari-Primeraa ei kannata ostaa ennen kuin on käynyt tutustumassa vaikkapa näihin:
Octavia 1.6
307 1.6
Mégane 1.6
Corolla 1.6
Astra 1.8
Typeriä,jo typerämpikin huomaa että jotain astraa, corollaa, octaviaa,meganea,focusta,307,ainakaan ei voi verrata primeraan ,nehän on huomattavasti pienempiä autoja.Laguna on kalliinpi ja sen luotettavuus on osoittautunut heikoksi paljon pikku vikoja ja öljy vuotoja yms.Avensis on varteen otettavin ,harmi vaan että huomattavasti kalliinpi kuin primera,eikä sille hinnan erolle ole kyllä katetta.Tunyuu kyllä että Primera on luokassaan ylivoimainen vaikka tutkii ja koe ajaa kuinka,taidan ostaa sen!!!
Mutta 1.6 litranen kone sopii maksimissaan Corolla, Megane ja 307 luokkaan. Eihän kukaan tervejärkinen osta Primera kokoluokan autoa 1.6 litrasena, vaan sijoittaa hieman enemmän, ja valitsee vähintään 1.8 litrasen.
1.6 Primeran ostaa juuri sellaiset, jotka haluavat keinolla millä hyvänsä ison auton, mutta budjetti ei salli sen hankkimista kunnon koneella. Jos ei ole varaa ostaa Primeraa kunnon koneella, kannattaa ehdottomasti valita Almera isolla koneella, johon rahat riittävät.
Miksi Corollaa myydään 1.4:lla koneella?
Octavia 1.6 FSI
Mazda6 1.8
Mégane 2.0
Laguna 1.6
Mondeo 1.8
Focus 2.0
Avensis 1.6
jaa että oku ja laguna 1,6l menee vai???
Itsellä oli vakavassa harkinnassa myös Mondeo, mutta kun mondeoon otti edes pakolliset lisävarusteet, niin se olikin jo 5 tonnia kalliimpi ja varustelu jäi silti vielä huonommaksi ja rahoituskorkokin oli kalliimpi.
Jos autot olisi saman hintaisia, niin ottaisin Mondeon. Meielestäni ajettavuuden ero ei ole lähellekkään viittä tuhatta euroa.
Että primeran arvo laskee parissa vuodessa aikamoista kyytiä. Pyysin tarjouksen omasta 1.8:sta (ajettu 60000km) uuteen 1.6:seen.Välejä olis pitänyt laittaa 8000 eurua. Eikä primeran ajettavuus ole luokan parhaimmistoa.Ja jos vielä laitat uuden primun niin sehän tulee niillä Dunlopin kumeilla.
elikkä primera kannattaa jos sen haluaa laittaa muutaman vuoden käytettynä.En itekkään taida enää raskia uutta autoa laittaa.Vaihtoautoja on liikkeillä varastot pullollaan ja hyvän käytetyn löytää varmasti
Muita samankaltaisia (huonot ajo-omituisuudet, eikä alusta kestä kuormaa, ruostuu herkästi) löytyy mm. toyotan tekeleistä. Mm. korolla farmari on auto, johon ei pidä kuormaa laittaa.
Huono alusta menee aivan mahdottomaksi. Karmeinta mitä tiedän, olisi tilanne, jossa pitäisi primeralla tai korollalla väistää jotakin kuormaa päällä.
Että ei se 1.6 farmari primerakaan mikään köyhien auto ole,kun siihen laitetaan kaikki lisä kulut joita on pakko olla eli toiset renkaat , vetokoukku ,toim.kulut , metalliväri yms lisät niin hinta hipoo jo 26t euroa.Mulle tuo on ainakin suuri rahasumma ja olen sentään keskitasoa paremmin palkattu.Järkeä minusta saa enempi käyttää auton ostossa kuin verrata moottorin tehoa,voimankanssa kyllä aina pärjää ,mutta jos siitä joutuu maksaman kohtuuttoman paljon niin silloin järki voittaa ja käyttö tarkoitus.Primera jonka ostin on kyllä 1.8 koneella mutta koe ajoin tuon 1.6 ja molemmat sitkeä vetoisia ja aivan riittäviä liikuttamaan autoa muun liikenteen tahtiin ja kysymys oli tosiaan helposta liikkumisesta ,kokeilin myös pitkään ylämäkeen viitosvaihteella periaatteella lämä lattiaan ja kumpikin 1.6 ja 1.8 alkoivat heti kiihtymään ilman minkaan laista viivettä,eroa oli vaikea havaita.Muut syyt ratkaisivat valintani 1.8 koneen puolelle, mutta väitän että 1.6 on sittenkin järkevin vaihtoehto vertaat mihin merkkiin tahansa se on luotettava ,edullinen , varusteltu , tyylikäs, hyvin hintansa pitävä.Vertailtu on ja tulos on tämä niinkuin monella muullakin ,Primera on paras luokassaan.Karavaani kulkee ja koirat haukkuu!!!!