Onko ajatuksia mitä voisi olla vikana?
-Ei anna vikakoodeja
-Akku ok
-Tulpat vaihdettu (kipinä tulee jokaiseen)
-Puristukset tarkastettu
-Moottorin johtosarja tutkittu ja kaikki ok
-Maf tarkastettu
-IAT anturi tarkastettu
-Kaasuläppä putsattu
-EGR tarkastettu
-Alipaineletkut vaihdettu uusiin (imusarjan läppämekanismit toimii)
Lähti käyntiin ja kävi nätisti niin kauan kunnes tukehtuu. Selvää on että saa liikaa ainetta. Syy, miksi näin ei ole selvinnyt. Käytössä Launch vikakoodinlukija jolla ei päästy näkemään lambdan arvoja. Uusi etummainen lambda tilattu mutta toimitus kestää muutaman päivän. Tuntuu hassulta että lambda tämän aiheuttaisi mutta kaikki on mahdollista.
Onko ketään tietäjiä paikalla jolla olisi ajatusta mitä testata tai kokeilla seuraavaksi?
Kiitos paljon etukäteen vastauksista.
C30 1.8f ei lähde käyntiin
7
193
Vastaukset
- Anonyymi00001
Pakoputki tukossa hajonneen katalysaattorin tai jonkun muun ulkoisen syyn vuoksi?
- Anonyymi00002
Huomenna auto lavetille ja korjaamolle. Ei sitä kannata päivätolkulla itse tutkia ja arpoa "vikaa" jos ei vielä ole osannut.
- Anonyymi00004
Pahoittelen että jouduit aikaasi käyttämään moisen kommentin kirjoittamiseen. Kysymyksen ajatus oli se että jos joku joka paremmin kyseisen automallin tuntee olisi jotain "tyypillistä" vikaa heittää mitä näissä olisi yleisimmin ollut. Volvot ei itselle niin tuttuja ole. Kuntoon saamisella ei niin kiire ole etteikö olisi aikaa sitä mittailla ja tutkia omassa tallissa. Osaavakaan ei aina tiedä ja ihmisiä ne siellä korjaamollakin ovat.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Pahoittelen että jouduit aikaasi käyttämään moisen kommentin kirjoittamiseen. Kysymyksen ajatus oli se että jos joku joka paremmin kyseisen automallin tuntee olisi jotain "tyypillistä" vikaa heittää mitä näissä olisi yleisimmin ollut. Volvot ei itselle niin tuttuja ole. Kuntoon saamisella ei niin kiire ole etteikö olisi aikaa sitä mittailla ja tutkia omassa tallissa. Osaavakaan ei aina tiedä ja ihmisiä ne siellä korjaamollakin ovat.
Ehkä kuitenkin kyselet tuonkaltaista asiaa ihan väärästä paikasta?
On olemassa ihan päteviäkin saitteja Volvojen ongelmien ratkaisuun tai joka Facebookin Volvo harrastajat jne....
Usein tulisi paljon halvemmaksi viedä auto suosiolla pajalle jos itse ei sitä monien yritysten jälkeen saa kuntoon, moni sortuu huonoihin vinkkeihin ja vaihtaa säkillisen osia ihan turhaan. - Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Ehkä kuitenkin kyselet tuonkaltaista asiaa ihan väärästä paikasta?
On olemassa ihan päteviäkin saitteja Volvojen ongelmien ratkaisuun tai joka Facebookin Volvo harrastajat jne....
Usein tulisi paljon halvemmaksi viedä auto suosiolla pajalle jos itse ei sitä monien yritysten jälkeen saa kuntoon, moni sortuu huonoihin vinkkeihin ja vaihtaa säkillisen osia ihan turhaan.Vikakoodien luvulla on paras jatkaa.
- Anonyymi00003
Jakopäässä on tietysti kuminauha?
- Anonyymi00006
Missään autossa ei käytetä kumunauhaa jakopäässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site525890Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714615Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464362SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953761SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352369Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131229Mikset pidä yhteyttä?
Miksi et? Ei sun ois tarvinnut sanoa niin tarkoittamatta. Särit mun sydämen. Sinun pitäis jo tietää paremmin.61010