Nyt tulee Porin Vapaakirkosta tilaisuus tv7 kanavalla, julistajana Helena Penttilä sokeripalat kaulassa. Naispappeus ei ole raamatunmukaista, ja toisekseen Helena Penttilä mainosti heti alkuun että hän on taas kirjoittanut uuden kirjan, ja se maksaa 20 euroa ja vähän päälle. Kirkko ei ole sellainen paikka mihin tullaan myymään kirjoja liperit kaulassa. Kirkko ei ole markkinapaikka. Eikö hävetä.
Vapaakirkko hoi
Anonyymi-ap
19335
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Jos kirjan tuotto menee 100% köyhille, sallittakoon julistajalle kirjan markkinointi.Jos menee omaan perscheeseen ne rahat, mainostakoot kadulla kun se kirkko kuuluu kansalle eikä hänelle yksityisesti.
No kumpaan menee kirjan mahdollinen tuotto? Sillä on iso merkitys.
Naispappeus on tulkintakysymys, kai sen nyt jokainen vähänkin jostakin ymmärtävä ymmärtää.
Uskonasioista on erittäin typerää kiisellä ja ainakin vähintään typerää on väittää, "että minä olen varmasti oikeassa"?
Ihan sama kuin esikoislestadiolainen sanoo, "todellisuus on niin kuin me uskomme"?
Lue raamattusi, koska naispappeus ei ole mikään tulkintakysymys. Se on selvästi sanottu.
Ei kai se nyt ihan noin mustavalkoinen asia ole, vaikka jotkut niin uskovat?
Ei kirkko ole mikään markkinapaikka, riippumatta siitä kuka hyötyy. Sekin sanotaan raamatussa. Nyt ymmärrän miksi kirkon nimi on Vapaakirkko. Usko vapaasti miten haluat, lue vain niitä sivuja mitkä hivelee itsetuntoa ja on hyviä korvasyyhyyn, mutta ei kannata lukea tuomiosivuja niin silloin ei ole tuomiotakaan. Kaikki sopii kun kymmenykset hoituu?
Mikä hihhuli sinä mahdatkaan olla, Mistä olet uskosi imenyt nahkaasi? Ja varsinkin kalloosi?
Ettei vain esikoislestadiolaisuudesta olisi tuollainen tuomiohenki peräisin? Se on aika julma uskonto, nyt on lapinmaalla kokoukset meneillään, Siellähän tuomitaan kaikki muut kuin sen yhdistyksen, siis maallisen yhdistyksen julistukseen uskovat HELVETTIIN. Niin se on, vaikka mitä muuta väittäisit!
Raamatun sanassa pitäytyminen ei ole tuomiohenkisyyttä. Pitäisi sen verran olla papiksi ryhtyneenkin tutustunut raamattuun, että tietää mitä siellä sanotaan, ohjeistetaan ja kielletään. Ilmestyskirja selventää miksi nainen ei ole sovelias seurakunnan pääksi, jos ei selvää kieltoa ymmärrä. Liittyy suoraan genesikseeen.
Nainen voi puhua. Se mitä hän ei voi olla, on seurakunnan johtaja , eikä kuulua vanhimmistoon. Kirjoja saa mainostaa.
Pienissä seurakunnnissa naiset enemmistönä ei ole miehiä,jotka lukeneet 4-5v teologiaa.Liperit vain luterilaisella seurakunnalla.Yksi sokeripala papinkaulassa.
Mistä ihmeen ramatunöauseesta kumpuaan ajatus, että nainen si saa kuulua vanhemmistoon?
Täysin ihmisen keksimää?
Liperit ei kuulu naiselle.
Uusi kirja 3.10.2021 nauhoite?
Vastatkaapa MOLEMMAT tai miten monta osapuolta nyt onkaan yhteen helppoon kysymykseen?
-Jos setaporukka tai vastaava ei hyväksy kirkon näkemystä, MIKSI on hyökättävä kirkkoa vastaan sen sijaan että voitte omilla rahoilla perustaa OMAN kirkon laillisesti johon voitte sitten oman porukkanne saada mukaan?
-Jos tarkoituksenne EI OLE tuhota kristinuskoa, perustakaa OMA kirkko ja haalikaa sinne jäsenet itse.
Ei se sen kummoisempaa ole tai vaikeata.Jos asia ei teille käy, olette todistaneet olevanne satanisteja ja katsomme asiaa sitten hieman uusin kasvoin...
Useita seurakuntia jo perustettu,mutta kuinka monta olisi jokaiselle paikka.
Mä vain provoon.
Väittävät jokuset, ettei ole olemassa kuin yksi Jumala. Onko se mies, nainen, värillinen, lesbo, homo, tai jokin muu ehkä eläin.
Jumala loi MIEHEN omaksi kuvakseen. Siis voi hieman neitejä ketuttaa, mutta mieshän se on. Nainen luotiin miehelle seuraa pitämään,mutta heikkopäinen kun oli, otti sen omenan.
Niin, sellainen tarina. Pöllitty sumerilaisista savitauluista. Kannattaa sivistää itseään niin ei joudu naurunalaiseksi.
Älä naurata. Lue mieluummin arabian saniteettimaljaa niin siinä sivistykseesi sopiva materiaali.