Hesarin timanttijuttu, sotakarkurin romantisointi palvelee Kremlin kertomusta

Anonyymi-ap

Helsingin Sanomien jutussa ”Hyvästi roistojen paratiisi” (27.12.) lukijalle tarjotaan pitkä, huolellisesti rakennettu kertomus ukrainalaisesta miehestä, joka perustelee sotakarkuruuttaan pettymyksellä, väsymyksellä, korruptiolla ja propagandalla. Teksti on taitavasti kirjoitettu – ja juuri siksi vaarallinen.

Kyse ei ole siitä, etteikö yksilön kokemus olisi todellinen. Kyse on siitä, miten kokemus kehystetään ja mihin tarkoitukseen se journalistisesti valjastetaan.

Jutun perusviesti kiteytyy lauseeseen: ”Ukrainan puolesta ei kannata uhrata henkeään.” Tämä ei ole neutraali havainto eikä pelkkä henkilökohtainen tunne. Se on poliittinen väite keskellä Euroopan suurinta sotaa sitten toisen maailmansodan. Ja se on täsmälleen sama väite, jota Kreml on toistanut vuodesta 2014 lähtien – vain pehmeämmin paketoituna.

Artikkeli normalisoi sotakarkuruuden esittämällä sen moraalisesti ymmärrettävänä, jopa rationaalisena valintana. Samalla se sivuuttaa kokonaan sen tosiasian, että Ukrainan sodassa ei ole kyse abstraktista ”valtiosta” tai epämääräisestä nationalismista, vaan hyökkäyksestä, miehityksestä ja joukkotuhosta. Ilman niitä, jotka eivät kääntyneet kannoillaan, haastateltu ei istuisi Barcelonassa ihastelemassa palmuja.

Korruptio, epäoikeudenmukaisuus ja sodan aiheuttama henkinen murtuminen ovat todellisia ilmiöitä. Mutta journalistinen vastuu alkaa juuri siinä, missä yksittäinen kokemus nostetaan yleistykseksi. Tässä jutussa Ukrainan puolustus esitetään harhaisena propagandana, voiton tavoittelu naiiviutena ja kansallinen yhtenäisyys tukahduttavana valheena. Venäjän vastuu sodasta jää taustakohinaksi.

Erityisen kyseenalaista on kielen ja identiteetin käsittely. Venäjän kielen aseman problematisointi sodan keskellä rinnastetaan neuvostoaikaiseen vaikenemisen kulttuuriin, ikään kuin hyökkääjän kieli olisi neutraali symboli. Tämäkin on Kremlin vanhaa kauraa: uhri esitetään sortajana, puolustus totalitarismina.

Helsingin Sanomat ei tietenkään ole Kremlin äänitorvi. Mutta informaatiosodassa aikomuksilla on vähemmän merkitystä kuin vaikutuksilla. Kun arvovaltaisin suomalainen media käyttää kymmeniä palstamillimetrejä sotakarkurin maailmantuskan estetisointiin, se osallistuu – halusi tai ei – narratiivin rakentamiseen, jossa vastarinta näyttäytyy turhana ja antautuminen inhimillisenä.

Journalismi ei ole vain tarinankerrontaa. Se on myös valintoja siitä, mitä korostetaan ja mitä jätetään sanomatta. Tässä jutussa kerrotaan paljon siitä, miksi yksi mies lähti. Kerrotaan hyvin vähän siitä, miksi miljoonat jäivät.

Se epäsuhta ei ole viaton.

1

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

        Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
        Maailman menoa
        246
        3128
      2. Muovikassikartelli

        Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
        Talousrikokset
        18
        1740
      3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

        Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
        Maailman menoa
        23
        1443
      4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

        Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
        Ikävä
        130
        1263
      5. Et taida paljoa

        treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
        Ikävä
        104
        1248
      6. Mikä tekee sen

        Vetovoiman kaivatussasi?
        Ikävä
        76
        1182
      7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

        Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
        Kaste
        153
        1062
      8. Oikea kaste on syntisten kaste

        Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
        Kaste
        58
        1045
      9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

        Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
        Kaste
        717
        967
      10. Harmittaako joku

        Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
        Ikävä
        135
        962
      Aihe